gebe
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.520
  Beğenilen Mesajlar:
  1.024
  Ödül Puanları:
  113

  Arpacık..

  Konu, 'Göz Hastalıkları' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte arpacık rüyada gözde arpacık çıkması İki türü vardır.
  Dış Arpacık: Gözkapağının dışında kirpiklere bağlı yağ bezleri vardır. Bunlar, gözün yüzeyini koruyan yağı salgılarlar. Bazen salgı bezi kanalı tıkanır ve içerde kalan bakteriler “dış” arpacığa neden olurlar.
  İç Arpacıközkapağının içinde de, “meibom bezleri” denen bir dizi bez vardır. Bunlar da yağ bezleridir,gözkapağının arka yüzüne açılırlar. Burada oluşan bir tıkanıklık ve enfeksiyon “iç” arpacığa neden olur.
  Kimlerde daha sık görülüruru ciltlilerde ve egzamaya eğilimi olanlarda daha sık gözlenir.Çünkü arpacık sıklıkla kepek ve pullanma etkisiyle oluşur.Ama her bedensel durum gibi arpacık da direncin düşük olmasında kendini gösterir.
  Belirtileriirkaç gün öncesinde
  -kaşıntı ve batma hissi olarak kendini gösterir.
  Daha sonra,
  -ağrı
  -şişlik
  -ışığa hassasiyet

  -göz sulanması -göz kapağında kırmızı ,içi irin dolu bir kabarcık
  -iç arpacıkta bu, göz kapağında bir çıkıntı olarak görülür (kapak dışa çevrildiğinde irinli kabarcık görülebilir.ve dış arpacıktan daha ağrılıdır)
  Tedavisi:
  -Erken dönemdeer iki türde deeğer tanı,irin dolu kabarcık oluşumunu tamamlamadan önce konulabilirse ; damlalar ya da antibiyotikli merhemlerle oluşumu önlenebilir.
  -Geç dönemdeu dönemde arpacık oluşumunu tamamlamış ve ağızlaşmıştır.Antibiyotikler etkisiz kalacağından, tek çözüm; oluşan iltihabın boşalmasını sağlamaktır.
  -Sıcak kompresan akımını hızlandırarak enfeksiyonun iyileşmesini kolaylaştırır.Gözkapağını yumuşatır.Ağrıyı azaltır.
  -Arpacık dış kapaktaysa,yerleştiği kıl kökü kolayca fark edilir.Kirpik bir cımbızla alınırsa,arpacık kendiliğinden boşalır,ağrı ve şişlik azalır.
  -İç Arpacığın geç dönem tedavisi daha zordurç kapakta kalan enfekte oluşum dışarı açılmaya çalışır.Ama göz kapağını delip çıkması mümkün değildir.Sonunda olağanüstü vücut savunmamızın, olağanüstü işleyişiyle akyuvarlar enfeksiyonun üstesinden gelir.Belirtiler ortadan kalktıktan sonra geride,mikropsuz bir iltihap kisti kalır.Göz kapağının altında,küçük bir ağrısız kitle olarak kalır.İstenirse lokal anesaaai yardımıyla küçük bir cerrahi girişimle alınabilir.
  Nasıl önüne geçilir:
  -Ellerin sık sık yıkanması
  -Gözlerin ovuşturulmaması
  -Kepeklenmenin önlenmesi


   
Arpacık.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ARPACIK nedir

  ARPACIK nedir

  ARPACIK Gözkapağı kenarlarındaki bir yağ bezi iltihabıdır. Genellikle etken, stafilokok bakterisidir. Belirtileri: Arpacığın çıkacağı yerde kızarıklık, acıma ve yanma vardır. Tedavi: Apse ortasındaki kirpiğin çıkarılması, sıcak pansuman yeterli tedavidir, ama iltihabın yayılmasını önlemek amacıyla antibiyotik1i göz merhemleri kullanılmalıdır
 2. Arpacık

  Arpacık

  Rüyasında gözünde arpacık çıktığını gören insan, hatırı sayılır bir para alacak ve bunun için uğraşmaya, çalışmaya da gerek kalmayacaktır.
 3. Arpacık nedir?

  Arpacık nedir?

  gebelikte arpacık bebeklerde arpacık hamilelikte çocuklarda Arpacık nedir? Arpacık, kirpik kökündeki enfeksiyon nedeniyle alt ya da üst göz kapağında oluşan, içi irin dolu, sızılı şişliktir. Bazı arpacıklar kendi kendine kuruyup yok olur; çoğu ise bir haftada patlar ve sızısı azalır. Belirtiler: • Göz kapağında kırmızı, ağrı uyandıran şişlik • Şişliğin ortasında içinin irin dolu...
 4. Arpacık tedavisi hakkında bilgiler

  Arpacık tedavisi hakkında bilgiler

  Gözde çıkan arpacık tedavisi nasıl olur Arpacık tedavisi Belki sizinde karşı karşıya geldiğiniz bir sorumndur, çünkü gözde çıkan arpacık sıkça görülen sağlık sorunlarının başında gleir Melek'lerim. Biz de bu yazımızda arpacık tedavisini konu alıyor ve sizleri ilgili bilgiler ile başbaşa bırakıyoruz Melek'ler. Arpacık kapaklarda bulunan ter , yağ , ve sebum salgılayan bezlerin akut...
 5. Arpacık neden olur ?

  Arpacık neden olur ?

  gözde arpacık niye olur,arpacık niye çıkar,arpacık neden olur,arpacık nasıl tedavi edilir,arpacık nasıl geçer,arpacık tedavisi,arpacık nasıl geçer Gözünüzü her kırptığınızda göz kapağınızda bir acı hissetmeye başladınız. Aynaya baktınız ve kirpiklerinizin dibinde kırmızı bir şişlik gördünüz. Daha önce gözünde arpacık çıkmış olan kişilere bu belirtiler hemen tanıdık gelecektir. Ağrısı,...

Sayfayı Paylaş