1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Arsa fiyatları nasıl artar?

  Konu, 'Satıyorum & Arıyorum' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Gayrimenkul yatırımı da borsa gibidir. Spekülasyonlara çok açıktır. Buluttan nem kapar ya da bir anda yıldızı parlar
  Kentin bir bölümünde yeni inşa edilen bir gayrimenkul aniden her şeyi değiştirebilir. Genel olarak piyasanın durgun olduğu dönemlerde kentin bazı bölgelerinde fiyatlar gerilerken, bazı bölgeler ise çok fazla değer kazanabilir. Belli bir süre sonra durum tam tersine dönebilir.

  Bu nedenle çok değişken bir yapıya sahip olan gayrimenkul piyasasında mutlak doğrular da yok denecek kadar azdır. Bu doğrulardan da en önemlisi ‘Herkes satarken al, herkes alırken sat’ ilkesidir. Bunun yanı sıra, arsa alımının uzun vadede en iyi yatırım araçlarından biri olduğu da bilinen bir gerçek. Bir de arsa kentin gelişme potansiyeli gösterebilecek bölgelerden birinden alındıysa... Aslında herşey ihtimallere dayalı. Bu nedenle de gayrimenkul spekülasyona açık bir sektör.

  Zaten gayrimenkulde de en fazla spekülasyon arsa konusunda yapılıyor. Kentin bir bölgesi ‘işaret ediliyor’ ve yatırımcılar oradan arsaları topluyor. Sonra da o bölgede özel sektör ya da devlet tarafından yeni projelerin geliştirilmesiyle arsalar da çok yüksek fiyatlardan satılıyor. Bu nedenle özellikle son yıllarda arsa yatırımcısının ya da sahiplerinin elde ettiği kazançların üst sınırı çok yükseldi.

  Konut, işyeri ve arsa gibi gayrimenkullerin değerinin artışı bölgenin imar planı ile yapılması planlanan yeni yatırımlarla doğru orantılı. Bölgede alışveriş merkezi, metro, büyük bir kamu kuruluşu binası, köprü ya da otoyol gibi yatırımlarının yapılması arsa fiyatlarını ve doğal olarak diğer gayrimenkullerin fiyatlarını yükseltiyor. İmara yeni açılan yerlerde de yüksek oranlarda artış görülüyor.

  Bir adliye binası, fiyatları 20 kat artırdı
  Özellikle İstanbul’da yapılan rekor satışlarla arsalar el değiştirirken, bölgedeki tüm gayrimenkullerin de fiyatları önemli oranda arttı. Arsa fiyatlarının yükselişiyle ilgili son örnek ise Konya’dan... Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 17 Aralık’ta açılışı yapılan Konya Adliye binasının çevresindeki arsaların fiyatı 2 yıl içinde 10 kat arttı. 2 yıl önce, metrekaresi 10-15 YTL civarında olan arsaların fiyatı, adliye binası açıldıktan sonra metrekaresi 100-150 YTL aralığına kadar yükseldi. Bu artışın nedeni olarak, adliye binası çevresinin yakın zamanda avukatlık büroları, iş merkezleri, restoranlar, alışveriş merkezleri ve toplu konutlarla dolacak olması gösteriliyor.

  Aslında sadece bu tablo bile herhangi bir bölgeye yapılan bir yatırımın fiyatları belirleme konusunda ne kadar etkin olduğunu ortaya koyuyor.

  Bumeranga dikkat!
  Sonuçta uzun vadeli düşünüldüğünde ve özellikle gelişme potansiyeli bulunan bölgelerde yapılacak arsa yatırımları iyi kazandırıyor. Ama geldiğimiz noktada arsa fiyatlarının yükselmesi nedeniyle konut fiyatlarının çok yükseldiğini de unutmamak gerekiyor!

  Arsaları için çok yüksek rakam isteyenler istedikleri yüksek fiyatların bir bumerang gibi kendilerine geri dönebileceğini unutmamalı! Yüksek arsa fiyatları konut fiyatlarını artırır. Konut fiyatları çok artarsa alım azalır ve piyasa durağanlaşır. Piyasa durgunlaşırsa arsa fiyatları da bundan nasibini alır...


   
Arsa fiyatları nasıl artar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İbadet Artarsa Rızık da Artar

  İbadet Artarsa Rızık da Artar

  Bir derviş. Evden ayrılışında hanımına işe gidiyorum diyerek ayrılır, ancak doğru tekkeye gider ibadet ederdi. Akşam eve döndüğünde Hanımı: - Yiyecek bir şeyimiz yok biliyorsun, elin boş mu döndün, dediğinde de - Çalıştığım zat öyle cömertki... Ondan para istemekden utanıyorum. Ay sonunda ücretimin tamamını toptan verecek, derdi. Ay sonu geldiğinde, yine evden ayrılmış, tekkeye gitmiş,...
 2. müjde ar nasıl deyişti?

  müjde ar nasıl deyişti?

  Müjde Ar, sekiz kilo verip gıdığını aldırınca bambaşka bir insana dönüştü tam 20 yaş gençleşti. İşte Ar'ın büyük değişimi; Çiğdem Anad, Aysun Kayacı, Pınar Kür ve Müjde Ar’ın sundukları ’Haydi Gel Bizimle Ol’ programı, yeni sezondaki ilk bölümüyle ekrana geldi. Program başlamadan kısa bir süre önce Müjde Ar’ın yaklaşık 20 kilo verdiği ve gıdısını aldırdığı haberleri gündeme...
 3. yılbaşında bilet fiyatları nasıl olacak

  yılbaşında bilet fiyatları nasıl olacak

  Yılbaşını iple çekiyorum ve bilet almak istiyorum. Ama bilet fiyatlarını da çok merak ediyorum. Seri almayı düşünüyorum ama bilet fiyatları nasıl olacak?
 4. bugün için altın fiyatları nasıl

  bugün için altın fiyatları nasıl

  Kızlar haftaya bir düğüne katılmamaız lazım ve altın almamız gerekiyor.Bugün için altın fiyatları nasıl ? Artık düğüne de gidemeyeceğiz galiba :S
 5. fiyatı nedir nasıl sipariş verecegim

  fiyatı nedir nasıl sipariş verecegim

  bu ürünlere nasıl ulaşabilirim

Sayfayı Paylaş