1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Artık annesiniz buna alışın: )

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  9 ay süren zorlu süreç sona erdi. Artık annesiniz. Peki nasıl iyi bir anne olunur? Doğru bir annelik nedir? Bu sorular aklınıza geliyorsa, hemen bunları aklınızdan silin. Çünkü; iyi annelik - doğru annelik diye bir şey yoktur. Önemli olan, çocuğunuzun ihtiyaçlarını dikkate almak, bunu yaparken kendinizi de düşünmektir. Doğum sonrası hormonal ve ruhsal değişimler en üst seviyelerde yaşanır. Bebek doğduktan sonraki ilk 6 hafta halk arasında “Lohusalık“ diye nitelenen dönemdir. Aynı zamanda bazı problemlerin yaşanabileceği bir dönem de olabilir. Çünkü bu haftalarda anne, hormonal değişiminin en üst sınırındadır. Fiziksel ve psikolojik bir çok değişiklikle başetmeye çalışmaktadır. Hayatına yeni girmiş ve tümüyle ona bağımlı olan bebeğine bakmak zorunluluğu anneyi zorlayabilir. Yerli yersiz ağlamalar, sinirlilik, ilgi ihtiyacı, iyi anne olamama ile ilgili suçluluk duyguları, aynı zamanda uykusuzluk ve yeni role alışma ile ilgili sıkıntılar bu dönemde en sık rastlanan durumlardır.
  Annenin fiziksel olarak kendini toparlaması ve doğum sonrası eski fiziğine ulaşabilmesi süreci de kişiden kişiye değişir ve bu dönem bazı anneler için biraz daha zorlu geçebilir.
  Annenin hayatına giren bebeğine, bebeğinin ihtiyaçlarına alışabilmesi, bebeğini yavaş yavaş tanıması, uyku düzenine ayak uydurması zamanla olacaktır. Annenin yaşadığı bu değişimlere bir de etraftakilerin bebeğe ve anneye ilişkin bilgi yüklemeleri de katıldığında bu süreç anne için sıkıntılı bir durum haline gelebilir.
  Büyükanne – büyükbaba – hala - teyze gibi kişiler de bebeğin doğumuyla yeni roller alırlar ve tıpkı anne - baba gibi zorlanırlar. Yeni rollerine alışırken de ister istemez anne - babaya yüklenirler. Daha önce bebek sahibi olan tüm kadınlar kendi yaşadıkları doğum ve lohusalık dönemlerini anlatıp anneyi bilgilendirmeye çalışırken, bebeğe de müdahele edebilirler. Anneler, kendilerine söylenen bu bilgileri dinlemeli ama kendi süzgeçlerinden geçirerek çocuklarına uygulamalıdırlar.
  Annenin bu dönemi rahat bir şekilde geçirebilmesi için öneriler
  • Etrafınızda kafa karıştıracak kişilerin çok sayıda olmamasına dikkat edin. En azından ilk 6 hafta bunun olmamasını sağlayın.
  • Güvenebileceğiniz bir akrabanızın yanınızda olmasını sağlayın. Bu kişi anneniz, kayınvalideniz veya kardeşiniz olabilir.
  • Kendinizi yoracak başta ev işleri olmak üzere fiziksel uğraşlar için çevrenizden yardım alın ya da imkanınız varsa bir yardımcı çalıştırın.
  • Eşinizi de yaşadığınız bu sürece dahil edin.
  • Bebeğiniz her ağladığında emzirin, ona dokunun onu okşayın. Bu dokunuşlar bebeğinizle aranızdaki bağın kuvvetlenmesini sağlar. Duygusal açısından bebeğinize ve size iyi gelir.
  • Gerginleşip, mükemmeli aramaya çalışmayın. Bu dönemi iyi değerlendirip, bebeğinizi tanımaya çalışın ve birlikte geçireceğiniz bu sürecin tadını çıkarmaya odaklanın.
  Gülçin BALKI - Psikolojik Danışman
   
Artık annesiniz buna alışın: ) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sanal Şarkı artık bunu dinlicezzzz :D xD

  Sanal Şarkı artık bunu dinlicezzzz :D xD

  Komple komple komple netteyiZ Komple komple komple msndeyiZ Komple komple komple sohbetteyiZ Koptumu net hadi ya üzülme be abi ya Hayat kısa tabi ya yürü başka pcmi yok Girmeyi versin bas git taksit taksit Komple komple komple netteyiZ Komple komple komple msndeyiZ Komple komple komple sohbetteyiZ Yani değeri bilinmeyen pcnin Güm güm başını vuracak elbet şaşkın Bırakda bi kire...
 2. Artık büyüdüm anne

  Artık büyüdüm anne

  artık büyüdüm anne Kaç yaşında olursak olaalım ,annelerimizin gözünde hep küçüğüz....Bir evlat annesine büyüdüğünü anlatmaya çalışıyor..... ARTIK BÜYÜDÜM ANNE!.... Uyu! ’dedin,uyudum,anne,yürü!’dedin,yürüdüm... Yağmurlar kesti yolumu,fırtınada yıkılmadım... Işığa diktim gözlerimi, karanlığa aldırmadım... Öyleçok yürüdüm ki, dağlara kanmadım, yollara doyamadım... Koşacaktım, ama,’...
 3. Anne yeter artık

  Anne yeter artık

  Bi itiraz edicem kızlar ama mekan toplanır biizim eve annemi güzel bi döversiniz herhalde ..Bi insan sabah uyanır uyanmaz sigara mı içer ya tamam içtin öldürüyosun kendini madem eee benim biricik kardeşimin suçu ne sigarayı bi güzel aç karnına içip sonra kardeşimi emziriyo yazık günah ya o çocuğu zehirlemeye ne hakkı var.Ben annemi 2 aycık emmişim sigara içmekten sütü acımış ..Ne günahım vardı...
 4. Bebişi olan anneler bunu giyebilir mi? : )

  Bebişi olan anneler bunu giyebilir mi? : )

  Sevgili melekler, ülkemizde böyle bir model var mı bilmiyorum. Bebekçik halinden oldukça memnun görünse de cesaret isteyen bir tarz olduğunu söylemek gerek. : )
 5. Buna da pes artık! Bence demeyin :)

  Buna da pes artık! Bence demeyin :)

  Sevgilinizle bir yerde otururken biri gelip sevgilinize, aa oğlum geçen hafta senin sevgilin sarışın (sizin olmadığınız kesinse) değil miydi dese ne yaparsınız?

Sayfayı Paylaş