1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Artık Değiştirilen Ürüne de Garanti Verilecek

  Konu, 'Tüketici Şikayetleri' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Artık Değiştirilen Ürüne de Garanti Verilecek
  Şirketler artık, ‘‘değiştirilen ürünün de garantisi olur mu?’’ diyemeyecek. İzmir Tüketici Mahkemesi, değiştirdiği ürüne garanti uygulamak istemeyen firmayı haksız buldu. Bu ürün için garanti süresinin, değiştirildiği tarihten itibaren bir yıl olarak uygulanması kararını verdi.Diğer davalara da örnek teşkil edecek bu karara, Tüketici Yasası'nda değiştirilen ürün ve parçaların garanti sürelerine açık hüküm bulunmaması neden oldu. Yasa, sadece garanti belgesiyle satılma zorunluluğu olmayan parçaların değiştirilmesi durumunda uygulanacak garanti süresine yer veriyor.

  YASA AÇIK DEĞİL

  Buna karşın Tüketici Yasası, garanti belgesi düzenleme zorunluluğu bulunan parçaların değiştirilmesiyle ilgili herhangi bir hüküm içermiyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın Meclis'e sunduğu yeni yasa tasarısı, değiştirilen ürün ve parçalara uygulanacak garanti sürelerine de açıklık getirecek. Yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, bu sorun da tamamen ortadan kalkacak. Ancak, Yasa'daki boşluğu kullanan bazı firmalar, değiştirdikleri ürün ve parçaları yeniden garanti kapsamına almıyorlardı. Bu ürün ve parçaların garantisini de, değiştirdikleri hatalı ürün ve parçaların garanti süresiyle sınırlı tutuyorlardı.

  MAHKEMEYE GÖTÜRDÜ

  Arıza nedeniyle değiştirilen cep telefonunun garanti süresi eskisiyle sınırlı tutulan tüketici, sorunu İzmir Tüketici Mahkemesi'ne taşıdı. İzmir Konak Hakem Heyeti'nin sorunla ilgili aldığı kararı onaylayan Mahkeme, bu kararı Tüketici Yasası'nın 13'üncü maddesine dayandırdı. Ürünlerin garantisini teslim tarihinden itibaren başlatan ve süresini de en az bir yıl olarak belirleyen bu madde, garanti belgesiyle satılma zorunluluğu bulunmayan parçaların değiştirilmesi durumunda uygulanacak garanti süresiyle ilgili de hüküm içeriyor.

  EN AZ BİR YIL GARANTİ

  Kararını bu hükme dayandıran Mahkeme, ‘‘Değiştirilen ürün garanti belgesine tabi bir maldır. Yasa'ya göre, ithalatçı ve imalatçı firmalar, ürünün teslim tarihinden itibaren en az bir yıllık garanti belgesi düzenlemek ve garanti süresini de bu teslim tarihten itibaren başlatmak zorundadır’’ sonucuna vardı.İzmir Tüketici Mahkemesi'nin aldığı bu karar sonucunda firmalar artık, ‘‘değiştirilen ürünün de garantisi olur mu?’’ diyemeyecek. Garanti süresini, ürünün değiştirildiği tarihten itibaren yeniden başlatmak zorunda kalacak.

  Erkan Çelebi Hürriyet Gazetesi Yazarı
   
Artık Değiştirilen Ürüne de Garanti Verilecek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kusursuz Bir Tasarımın Ürünü: Arum Zambağı

  Kusursuz Bir Tasarımın Ürünü: Arum Zambağı

  Arum zambağı büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Ancak bu güzellik, böcekler için hazırlanmış mükemmel bir tuzağı da içinde barındırır. Tuzağın amacı sanılanın aksine beslenmek değil neslini devam ettirebilmektir. Zambak çiçeği, spadiks adı verilen çubuk biçiminde bir başağa sahiptir. Başağın etrafı spata olarak adlandırılan beyaz bir yaprak tarafından çevrilidir. Bitkinin çiçeklenen...
 2. Kalbim de suskunsa artık

  Kalbim de suskunsa artık

  Duydugum en güzel söz duymadığım sözdür belkide asla duyamayacağım benim sağır dünyamda.. Görmeyenlerin gözleri duymayanların kulagı hayatım. Yaşlı birinin gençliğinde gizli hayallerim, genç birinin umutlarında yada bir çoçugun elma şekerinde... Nerdesin diye sorma bana kayıp bir şehrin ortasında hayallerinde kaybolan insanlardanım ben sonu olmayan yollarda kendini rüzgara bırakmış...
 3. deniz ürünü birkac takı

  deniz ürünü birkac takı

  seda sayan takıları seda sayanın takıları
 4. Brisa'da üretime bir hafta ara verilecek

  Brisa'da üretime bir hafta ara verilecek

  Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş'de üretime bir hafta ara verilecek. Brisa'dan İMKB'ye yapılan açıklamada, şirketin, global piyasalardaki olumsuz gelişmeler nedeniyle yurt dışı ve yurt içi pazarlarda görülen talep daralmasını dikkate alarak, 1-8 Nisan 2009 tarihleri arasında üretim faaliyetlerine ara vereceği duyuruldu. Açıklamada, bu dönemde izine ayrılacak mavi yaka...
 5. faturası ve garanti kağıdı kayıp ürün garantiden nasıl yararlanabilir?

  faturası ve garanti kağıdı kayıp ürün garantiden nasıl yararlanabilir?

  Melekler merhaba. Benim tost makinam daha 8 aylık ancak arıza yaptı.Aksi gibi garanti kağıdını ve faturasını kaybetmişim bulamıyorum.Epey de pahalı birşeydi.Şimdi ben bunun garantisinden nasıl faydalanabilirim?

Sayfayı Paylaş