1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Artık selülitten korkmayın!

  Konu, 'Selülit Nedenleri ve Tedavisi' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  dr atilla alp dratilla alp yüzme selülit yürüyüş selülite iyi gelir mi yürüyüş selülite iyi gelirmi Artık selülitten korkmayın!

  Kadınların yaz aylarında korkulu rüyası olan selülite karşı masaj, ilaç ve basınç tedavisi bir arada uygulanıyor. Tedavide ilk adım, hastalıklara yönelik şüpheleri ortadan kaldırmak. Uzmanlar selülit oluşumunda şeker ve tiroid hastalığının da etkili olduğunu vurguluyor.


  Selülit, yani bacaklardaki 'portakal kabuğu' görüntüsü her 10 kadından sekizinin sorunu. Deride aşırı yağ birikimi ve deri altı bağ dokusunun gerilmesi sonucu oluşuyor. Bu problemin tıptaki adı; Hidrolipodistrofi. En çok kalçalar ve uyluğun arka yüzünde görülüyor, bacak içi, diz çevresi, karın bölgesi, kolların iç ve dış kısımlarında da ortaya çıkıyor. Genç kızlarda çok belirgin değilken orta yaşa doğru şikayetler artmakta. Kadınlar, deniz mevsimi yaklaşınca birden panikleyip bacaklarındaki dalgalı görünümden kısa sürede kurtulmak istiyor. Ama selüliti öyle bir seansta tedavi edecek sihirli bir yöntem henüz yok. Uygulanan tedavi seçeneklerinde esas olan devamlılık ve birkaç yöntemin bir arada uygulanması. Yanlış inanışlar ise selülitle savaşta kadınların başarısız olmasına zemin hazırlıyor. Fazla kilosundan şikayet eden birçok kadın, zayıfladığında selülitlerinin ortadan kalkacağını düşünüyor. Oysa ki selülit ve şişmanlık birbirinden farklı. Yani zayıflarda da hormonal nedenlerle selülit görülebiliyor. Şişmanlıkta sadece yağ hücrelerinin büyümesi ve sayı olarak artışı söz konusu. Fazla kilosu olanlar 'Bende selülit riski yok' deyip rahat nefes almasın. Çünkü, selülit şişmanlığa eşlik eden bir faktör. Erkekler, selülit konusunda avantajlı; çünkü erkeklerde yağ dokusunun yerleşimi farklı.

  Estemer Medikal Güzellik Merkezi'nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Ferihan Uslu, selülitin ortaya çıkmasına zemin hazırlayan nedenleri sıraladı: "Genç yaşlardan itibaren kilo artışı, adet öncesi dönemde vücutta su tutulması ile yağ dokuları birbirleriyle birleşmeye meyilli hale gelir, çevredeki kan dolaşımı bozulur, oksijelenme azalır, bunun sonucu hücre yenilenmesi yavaşlar, yağ hücrelerinde sklerotik değişiklikler dediğimiz sertleşme ve dar görünümde dalgalanma, pütürlü hal ortaya çıkar. Nedenler arasında yüksek östrojen, ödeme yol açan nedenler, şeker hastalığı gibi mikro dolaşımı bozabilecek hastalıklar, tiroid gibi bolizmayı yavaşlatabilecek hastalıklar, lenf ve toplardamarlarda yetersizlikler yer alabilir. Selüliti artıran nedenler ise; kötü beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam, kahve ve sigara."

  Yürüyüş ve yüzme iyi geliyor
  Dr. Ferihan Uslu, selülit tedavisi devam ederken yapılması gereken değişikliklere dikkat çekti: "Tuz ve şekerden uzak, zeytinyağına dost, beyaz etten, proteinden, taze sebze ve meyveden zengin bir diyet seçilmeli. Alkol, kahve, kola gibi içecekler, sigaradan mutlaka uzak durulmalı. Yürüyüş, yüzme ve bisiklet tavsiye edilen faydalı sporlar." Selülit, çok faktörlü bir sorun olduğu için tedavide farklı seçenekler bir arada uygulanıyor. Tedavi planlanırken hastaların öncelikle şeker, tiroid gibi hormonal hastalıklar açısından kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çeken Uslu, "Kremlerle, masajla, mezoterapi ve aletlerle yapılan uygulamalarda amaç bu bölgelerdeki kan dolaşımını, oksijenlenmeyi artırmak, yağların yakılarak atılmasını kolaylaştırmaktır" diyor.

  Üç aşamada ortaya çıkıyor
  Birinci aşama; dolaşım bozukluğudur, damarlardan çıkan su dokulara dolar. Ödem ortaya çıkar.

  İkinci aşama; ödem artar. Bu aşamada mezoterapi etkili olabilir.

  Üçüncü aşamada; bu dokularda biriken yağ, su ve tuz molekülleri organizma tarafından kullanılamaz ve selülit yerleşir. Mezoterapinin son aşamada da faydası olur.

  Liposuction, destek tedavi
  Kadınlar, çok yorulmadan kısa sürede selülitlerinden kurtulmak istiyor. Estemer Medikal Estetik Merkezi'nden Plastik ve Rekonstraktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Atilla Alp'e sorduk, "Tek seansta etkili olan cerrahi bir yöntem var mı?" Alp, selüliti tek bir uygulamayla ortadan kaldıran bir yöntem olmadığını ancak 'liposuction'ın selülite karşı diğer seçeneklerle birlikte etkili olabileceğini anlattı: "Selülit tedavisinde uygulanan mezoterapi ve LPG gibi yöntemlerin faydası olduğunu biliyoruz. Fakat bunlar, uzun süreli kalıcı selülit tedavisi değildir, yapıldığı sürece faydaları var. Kadınlar bir seansla selülitlerinin ortadan kalkacağını düşünmesinler. Liposuction'ı da tek yöntem olarak sunmak yanlış. Bu yöntemi sadece selüliti ortadan kaldırmak amacıyla değil, bölgesel yağ dokularının azaltılması yönünde etkili. Bu amaçla kullanılırken selülitte de kısmen azalma oluyor. LPG ile mezoterapi birlikte kullanıldığında 'liposuction'ın selülit üzerindeki etkisi artar."   
 2. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Artık selülitten korkmayın!
  paylaşım için sağol canım
   
 3. sümeyra_

  sümeyra_ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Artık selülitten korkmayın!
  emegine sağlık güzel paylaşım
   
 4. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Ce: Artık selülitten korkmayın!

  paylasim icin tsklerrrrrrr
   
Artık selülitten korkmayın! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. SElülit

  SElülit

  SELULİT Seluliti oluşturan nedenlerin başında östrojen, doğum kontrol hapı, gebelik, sigara, hormonal bozukluklar, beslenmede doymuş yağ miktarının fazlalığı ve lenf sisteminin yetersizliği bulunuyor. Selulitten kurtulmak için birçok yönteme rastlamak mümkün. Bizim tercihimiz ise daha doğal ve daha kolay olan yöntemler. Soyun şu portakal kabuğunu Malzeme: Rezene...
 2. selülit

  selülit

  Selülit genç, yaşlı, şişman, zayıf yani kadınların % 90 ı nın şikayetçi olduğu ortak bir sorun. Selülitlerinizden mi şikayetçisiniz? O halde Bacak bakımı ve selülitlerden büyük ölçüde kurtulmak için aşağıdaki karışım tam size göre. İşe yarayacağını göreceksiniz. Selülit İçin Bitkisel Yağ Karışımı 1 Yarım tatlı kaşığı zeytinyağı, yarım tatlı kaşığı susam yağı, 9-10 damla biberiye yağı,...
 3. Mutlulukdan korkmayın

  Mutlulukdan korkmayın

  . Hayata gülümsememek için o kadar çok neden var ki… Yeter ki mutluluğun sandığınız kadar uzakta olmadığının farkına varın ve elinizi ona doğru uzatmaktan korkmayın… Bakım Güzel göründüğünüz zaman kendinizi iyi hissedersiniz. Aynaya baktığınızda kendinizi beğeniyorsanız hemen yüzünüzde bir gülümseme oluşur. Küçük bir gülümseme, bazen mutlu olmaya yettiğine göre, bakımlı olmaya özen...
 4. korkmayın !!!!!!!!!!

  korkmayın !!!!!!!!!!

  böyle seylere inanmam ama aramızda kalsın :gossip: tırstım anneeeeeeeeeeeeeeee.......
 5. Psikologlardan korkmayın

  Psikologlardan korkmayın

  Ruh sağlığı konusunda uzmanlardan yardım almak ülkemizde halen bir tabu olarak kabul ediliyor. Ancak psikiyatrist ve psikologlara danışmak sağlıklı yaşam sürmenin bir parçası. Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, insanda ruh ve bedenin beraber çalışan iki oluşum olduğuna dikkat çekildi. Herhangi birinde meydana gelen hastalık diğerinde de denge bozulmasına ve...

Sayfayı Paylaş