Artık selülitten korkmayın!

M

Misafir

Forum Okuru
Artık selülitten korkmayın!
dr atilla alp dratilla alp yüzme selülit yürüyüş selülite iyi gelir mi yürüyüş selülite iyi gelirmi
Artık selülitten korkmayın!

Kadınların yaz aylarında korkulu rüyası olan selülite karşı masaj, ilaç ve basınç tedavisi bir arada uygulanıyor. Tedavide ilk adım, hastalıklara yönelik şüpheleri ortadan kaldırmak. Uzmanlar selülit oluşumunda şeker ve tiroid hastalığının da etkili olduğunu vurguluyor.


Selülit, yani bacaklardaki 'portakal kabuğu' görüntüsü her 10 kadından sekizinin sorunu. Deride aşırı yağ birikimi ve deri altı bağ dokusunun gerilmesi sonucu oluşuyor. Bu problemin tıptaki adı; Hidrolipodistrofi. En çok kalçalar ve uyluğun arka yüzünde görülüyor, bacak içi, diz çevresi, karın bölgesi, kolların iç ve dış kısımlarında da ortaya çıkıyor. Genç kızlarda çok belirgin değilken orta yaşa doğru şikayetler artmakta. Kadınlar, deniz mevsimi yaklaşınca birden panikleyip bacaklarındaki dalgalı görünümden kısa sürede kurtulmak istiyor. Ama selüliti öyle bir seansta tedavi edecek sihirli bir yöntem henüz yok. Uygulanan tedavi seçeneklerinde esas olan devamlılık ve birkaç yöntemin bir arada uygulanması. Yanlış inanışlar ise selülitle savaşta kadınların başarısız olmasına zemin hazırlıyor. Fazla kilosundan şikayet eden birçok kadın, zayıfladığında selülitlerinin ortadan kalkacağını düşünüyor. Oysa ki selülit ve şişmanlık birbirinden farklı. Yani zayıflarda da hormonal nedenlerle selülit görülebiliyor. Şişmanlıkta sadece yağ hücrelerinin büyümesi ve sayı olarak artışı söz konusu. Fazla kilosu olanlar 'Bende selülit riski yok' deyip rahat nefes almasın. Çünkü, selülit şişmanlığa eşlik eden bir faktör. Erkekler, selülit konusunda avantajlı; çünkü erkeklerde yağ dokusunun yerleşimi farklı.

Estemer Medikal Güzellik Merkezi'nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Ferihan Uslu, selülitin ortaya çıkmasına zemin hazırlayan nedenleri sıraladı: "Genç yaşlardan itibaren kilo artışı, adet öncesi dönemde vücutta su tutulması ile yağ dokuları birbirleriyle birleşmeye meyilli hale gelir, çevredeki kan dolaşımı bozulur, oksijelenme azalır, bunun sonucu hücre yenilenmesi yavaşlar, yağ hücrelerinde sklerotik değişiklikler dediğimiz sertleşme ve dar görünümde dalgalanma, pütürlü hal ortaya çıkar. Nedenler arasında yüksek östrojen, ödeme yol açan nedenler, şeker hastalığı gibi mikro dolaşımı bozabilecek hastalıklar, tiroid gibi bolizmayı yavaşlatabilecek hastalıklar, lenf ve toplardamarlarda yetersizlikler yer alabilir. Selüliti artıran nedenler ise; kötü beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam, kahve ve sigara."

Yürüyüş ve yüzme iyi geliyor
Dr. Ferihan Uslu, selülit tedavisi devam ederken yapılması gereken değişikliklere dikkat çekti: "Tuz ve şekerden uzak, zeytinyağına dost, beyaz etten, proteinden, taze sebze ve meyveden zengin bir diyet seçilmeli. Alkol, kahve, kola gibi içecekler, sigaradan mutlaka uzak durulmalı. Yürüyüş, yüzme ve bisiklet tavsiye edilen faydalı sporlar." Selülit, çok faktörlü bir sorun olduğu için tedavide farklı seçenekler bir arada uygulanıyor. Tedavi planlanırken hastaların öncelikle şeker, tiroid gibi hormonal hastalıklar açısından kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çeken Uslu, "Kremlerle, masajla, mezoterapi ve aletlerle yapılan uygulamalarda amaç bu bölgelerdeki kan dolaşımını, oksijenlenmeyi artırmak, yağların yakılarak atılmasını kolaylaştırmaktır" diyor.

Üç aşamada ortaya çıkıyor
Birinci aşama; dolaşım bozukluğudur, damarlardan çıkan su dokulara dolar. Ödem ortaya çıkar.

İkinci aşama; ödem artar. Bu aşamada mezoterapi etkili olabilir.

Üçüncü aşamada; bu dokularda biriken yağ, su ve tuz molekülleri organizma tarafından kullanılamaz ve selülit yerleşir. Mezoterapinin son aşamada da faydası olur.

Liposuction, destek tedavi
Kadınlar, çok yorulmadan kısa sürede selülitlerinden kurtulmak istiyor. Estemer Medikal Estetik Merkezi'nden Plastik ve Rekonstraktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Atilla Alp'e sorduk, "Tek seansta etkili olan cerrahi bir yöntem var mı?" Alp, selüliti tek bir uygulamayla ortadan kaldıran bir yöntem olmadığını ancak 'liposuction'ın selülite karşı diğer seçeneklerle birlikte etkili olabileceğini anlattı: "Selülit tedavisinde uygulanan mezoterapi ve LPG gibi yöntemlerin faydası olduğunu biliyoruz. Fakat bunlar, uzun süreli kalıcı selülit tedavisi değildir, yapıldığı sürece faydaları var. Kadınlar bir seansla selülitlerinin ortadan kalkacağını düşünmesinler. Liposuction'ı da tek yöntem olarak sunmak yanlış. Bu yöntemi sadece selüliti ortadan kaldırmak amacıyla değil, bölgesel yağ dokularının azaltılması yönünde etkili. Bu amaçla kullanılırken selülitte de kısmen azalma oluyor. LPG ile mezoterapi birlikte kullanıldığında 'liposuction'ın selülit üzerindeki etkisi artar."
 
Geri
Üst