1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.130
  Beğenilen Mesajlar:
  1.157
  Ödül Puanları:
  113

  artroskopik diz cerrahisi

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Artroskopik Diz Cerrahisi Nedir?

  Artroskopik diz cerrahisi işleminde, doktor artroskopi ya da başka araçları kullanarak dizdeki hasarlı menisküsün tümünü ya da bir bölümünü temizler ya da menisküsü tedavi eder.

  Menisküs (fibrocarilage) kemiklerle diz eklemleri arasında bulunan lastiğe benzer bir parçadır. Artroskop, bir ucunda ışık olan ve dizin içinin görüntüsünü tv monitörüne gönderen ince bir borudur. Artroskop yaklaşık olarak bir kurşun kalemin çapı kadardır.


  Ne Zaman Uygulanır?

  Bu işlem, dizinizde hasarlı bir kıkırdak olduğunda uygulanır.

  Diğer senekler şunlardır;

  •Hareketlerinizi sınırlamak
  •Şişmeleri önlemek için ilaç almak
  •Fiziksel terapi uygulanması
  •Açık diz cerrahisi uygulanması
  •Durumun risklerini bilerek tedavi olmamayı seçmek

  Bu İşleme Nasıl Hazırlanmalıyım?

  Eğer genel anesaaai uygulanacaksa operasyon sonrasında bakımınızın ve iyileşmenizin nasıl olacağını planlayın. Dinlenmek için kendinize zaman ayırın ve günlük işlerinizde size yardımcı olacak kişiler bulun.

  Doktorunuzun tavsiyelerine uyun. İşlem öncesinde, gece yarısından sonra yemeyin ya da içmeyin ve işlemin uygulanacağı günün sabahı yemek yemeyin. Kesinlikle kahve, çay ya da su içmeyiniz.

  Nasıl Uygulanır?

  Nasıl uygulanır?

  Genel, bölgesel ya da lokal anesaaai verilecektir. Genel anesaaai, kaslarınızı gevşeterek sizi derin bir uykudaymışsınız gibi hissettirecektir. Lokal ve bölgesel anesaaailerin her ikisi de vücudun bir kısmını uyuştururken uyanık kalırsınız. Anesaaai türlerinin hepsi acı çekmenizi önlemek içindir.

  Uzmanınız açacağı birkaç küçük kanaldan artroskop ya da birkaç adet aleti diz ekleminin içine yerleştirir. Dizinizin içine sıvı enjekte edilerek eklem genişletilir böylece dokunun yapısı ve kıkırdak görülebilir. Doktorunuz dizinizi kontrol ederek bir hasar olup olmadığına bakar. Zarar görmüş kıkırdağı tedavi edebilir ya da yontarak bir kısmını yok eder. İşlem sonunda uzmanınız artroskop ve diğer araçları çıkarıp dikiş atarak açtığı küçük delikleri kapar.

  İşlem Sonrasında Ne Olur?

  Aynı gün evinize dönebilirsiniz. Bacağınızı yüksekte tutmanız gerekmektedir. En az 2-3 gün boyunca kendinizi yormayın. Doktorunuz izin verene kadar sizi zorlayacak aktivitelerden uzak durun.

  Ameliyat sonrasında;
  •Normal yürümeye başlayana kadar birkaç gün koltuk değneklerinizi kullanın.
  •Bacağınızı kaldırarak bileğinizin dizinizden, dizinizin kalçalarınızdan yüksekte olmasını sağlayın.

  •Belirtiler geçene kadar dizinizin üstüne günde 3-4 defa 20 ila 30 dakika süreyle buz koyun.
  •Mümkün olan en kısa zamanda dizinizi bükmeye başlayın.
  •Bandajınızı 4.günün sonunda değiştirin ve kesiklerin üstünü plaster ya da gazlı bezle kapatın.
  •Eğer diz bağınız ya da diz desteğiniz varsa uzmanınıza danışın.
  •Eğer kıkırdağınız tedavi edildiyse ama yontulmadıysa doktorunuz bacağınıza yük binmemesi için sizden koltuk değeneklerinizi daha uzun süre kullanmanızı isteyebilir.
  Doktorunuza, diğer tedavi adımlarını ve tekrar checkup için ne zaman gitmeniz gerektiğini sormayı unutmayın.

  Faydaları Nelerdir?

  Artroskopi, açık diz ameliyatı yapmadan ya da büyük kesikler açmadan dizinizin tedavi edilmesini sağlar. Açık diz ameliyatından daha kısa sürede iyileşir

  Risk Faktörleri

  •Genel anesaaai uygulandığında bazı riskler ortaya çıkabilir. Uzmanınızla bu riskleri konuşun.
  •Lokal anesaaai bölgeyi uyuşturmayabilir ve biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ayrıca nadiren de olsa bu anesaaai türünde kullanılan ilaçlar alerjik reaksiyona neden olabilir. Yaşlılar ve belli hastalıkları olanlar için lokal anesaaai daha güvenli bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

  •Dizin çevresindeki damarlar ve sinirler zarar görerek dizin aşağısında hissizliğe ve güçsüzlüğe neden olabilir.
  •Derin ven trombozu (bacaklardaki derin toplar damarlarda oluşan pıhtı) ortaya çıkabilir.
  •Enfeksiyon ve kanama riski vardır.

  Uzmanınıza başvurarak oluşabilecek riskler hakkında bilgi alabilirsiniz.


  Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

  Eğer;

  •Eğer açılan deliklerde fazla akıntı varsa,
  •Olağandışı bir ağrı varsa,
  •Diziniz kilitlenerek sabit kalırsa,
  •Ateşiniz yükselirse,
  •Derin ven trombozu belirtileri oluşursa,
  •Enfeksiyon belirtileri ortaya çıkarsa,

  hemen doktorunuza başvurun.

  •Tedavi ve sonuçlarıyla ilgili sorularınız olduğunda,
  •Tedavi durumunu kontrol etmek için randevu almanız gerektiğinde,

  uygun bir zamanda uzmanınıza başvurabilirsiniz.


   
artroskopik diz cerrahisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ortakulak İnfeksiyonları ve Cerrahisi

  Ortakulak İnfeksiyonları ve Cerrahisi

  Akut Otitis Media: Genellikle bir üst solunum yolları infeksiyonunu takiben infeksiyonun orta kulağa ilerlemesi sonucu akut orta kulak infeksiyonu gelişir. Genel hastalık belirtilerinin yanında kulak ağrısı ve işitmede azalma bulunur. Östaki tüpünün tam gelişmemesi sonucu çocuklarda daha sık görülen bu hastalık iyi tedavi edilmezse ilerler ve orta kulakta infeksiyon (iltihap) birikir. Daha...
 2. artroskopik ameliyatlar

  artroskopik ameliyatlar

  eklem faresi ameliyatı diz artroskopisi video dirsek ameliyatı izle artroskopik ameliyatlar Ortopedi ve travmatoloji alanında son 20 yıldır gündemde olan ve yalnızca diz ekleminde kullanılan artroskopi ameliyatları, günümüzde omuz eklemi başta olmak üzere, ayak bileği, dirsek, el bileği eklemlerindeki sorunlarda da çok başarılı sonuçlar veriyor. Artroskopi omuzun ağrılı sorunlarında,...
 3. Yüz Gençleştirme Cerrahisi

  Yüz Gençleştirme Cerrahisi

  Yüz Gençleştirme Cerrahisi:Yıllar içinde yıpranan ve eskiyen yüzün eski görünümüne dönmesi için yapılabilecek girişimler bu kapsamdadır. Bu kapsamda ayrı bir bölümde de bahsedilen cildin soyularak yenilenmesi, göz kapaklarındaki sarkma, torbalanma ve kırışıkların yok edilmesi, yüz cildinin gerilmesi, boyun ve gıdının...
 4. Cerrahisiz Boyun Gençleştirme Teknikleri

  Cerrahisiz Boyun Gençleştirme Teknikleri

  Botox, cerrahisiz boyun gençleştirme, cerrahisiz boyun gençleştirme teknikleri, cerrahisiz gençleştirme, cerrahisiz gençleştirme yöntemleri, cilt bakım ürünleri, cilt lekeleri, cilt yaşlanması, cilt yenileme, dekolte bölgesi, dermaterapi, dolgu, Estetik, estetik operasyon, kimyasal soyma, kırışıklık, Mezoterapi, yaşlanma Meleklerim estetik yapmadanda genç görünmek mümkün.. Cerrahisiz boyun...
 5. Guatr (Tiroid) Cerrahisi

  Guatr (Tiroid) Cerrahisi

  guatr cerrahisi nedir,guatr cerrahisi,nasıl yapılır,guatr cerrahisi kimlere uygulanır,guatr cerrahisi hakkında bilgiler Halk arasında, boynun ön tarafında bir kitle oluşması olarak algılanan guatr; birçok vücut fonksiyonunda denge unsuru olan tiroid bezinin büyümesine deniyor. Bu büyüme, tiroid bezinin işlevini olumsuz etkiliyor.Tiroid bezi normalde yaklaşık 15-25 gram ağırlığında...

Sayfayı Paylaş