1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Asil Emekli - Vekil Emekli!!!

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  6 bin YTL emekli maaşı olur mu
  21 Şubat 2008  Olur... Halen emekli olduklarında 4 bin YTL maaş alan milletvekilleri, emekliliklerinde bir parça rahat etmek için bu maaşlarına yüzde 50 zam yaptırıp, 6 bin YTL'ye çııkarmak için Mecliste kulis yapıyorlar. Amaçları, Sosyal Güvenlik Yasa tasarısına bir madde ekletmek. Aynı yasa tasarısı, milyonlarca çalışanın haklarında çeşitli kısıtlamalar öngörüyor.

  Milletvekillerinin emekli maaşlarında artış için baskı yapması nedeniyle sosyal güvenlik yasa tasarısında kriz yaşanıyor. AKP milletvekilleri, milletvekili emekli maaşlarının artırılması için yoğun kulis yürütüyor. Plan ve Bütçe Alt Komisyonu Başkanı Özcan, düzenlemeye direniyor. Emekli milletvekillerinden herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışmayanlara verilen 1500 YTL’lik temsil tazminatının arttırılması formülü üzerinde duruluyor.


  Cumhuriyet Gazetesi'den Emine Kaplan'ın haberine göre, milletvekillerinin emekli maaşlarında artış yapılması yönündeki öneriler, sosyal güvenlik yasa tasarısında kriz yarattı. TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyon Başkanı Zekai Özcan, bu önerilere direnirken; emekli olup yeniden seçilen milletvekillerine 1500 YTL’lik temsil tazminatı verilmesi, yeniden seçilmeyen ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışmayan milletvekili emeklilerine de temsil tazminatının yüzde 50 oranında arttırılması formülü üzerinde duruluyor.


  AKP milletvekillerinin, milletvekili emekli maaşlarında artış yapılması yönünde yürüttüğü yoğun kulis faaliyeti, bu hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ele alınması planlanan sosyal güvenlik yasa tasarısının görüşmelerini krize dönüştürdü.

  6 BİN YTL İSTİYORLAR
  Tasarı üzerindeki çalışmalarını tamamlayan alt komisyon, geçen hafta raporunu tamamladı. Ancak bazı alt komisyon üyesi iktidar milletvekillerinin, milletvekili emekli maaşlarının arttırılması için tasarıya bir düzenleme konusunda ısrar etmeleri üzerine alt komisyon raporunun dağıtımı durduruldu. Alt komisyonun AKP’li Başkanı Zeki Özcan, maaş artışına karşı çıktı. Özcan ile AKP milletvekilleri arasında hafta boyunca görüşmeler yapıldı. Milletvekilleri, emekli vekil maaşlarının TBMM Başkanı’nın emekli maaşına endekslenerek 4 bin YTL’den yaklaşık 6 bin YTL’ye çıkartılmasını istediler. Ancak bu önerileri kabul etmeyen Özcan, kararında direndi. Bunun üzerine artış isteyen milletvekilleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a taleplerini ilettiler. Erdoğan, CHP ile uzlaşılması durumunda bir düzenleme yapılabileceği mesajını verdi. Ancak CHP, böyle bir değişikliğe yanaşmadı.


  ÖZCAN DİRENDİ AÇMA EKLEDİ
  Bu kez milletvekillerine 1500 YTL’lik temsil tazminatı verilmesi, yeniden seçilemeyen milletvekillerine ödenen 1500 YTL’lik temsil tazminatının ise yüzde 50 oranında arttırılması formülü gündeme getirildi. Bu formülün alt komisyon başkanı Özcan’ın direnmesine karşın üst komisyon başkanı Sait Açba tarafından tasarı metnine eklendiği öğrenildi.


  AKP’liler, Başbakan Tayip Erdoğan ve TBMM Başkanı Köksal Toptan ile görüştükten sonra metne son biçimini verecekler. Erdoğan’nın bu gormüle onay vermesi durumunda alt komisyon raporunun bugün dağıtımının yapılacağı, gelecek hafta Salı günü de tasarının üst komisyonda görüşmelerine başlamasının planlandığı kaydedildi.  Hürriyet


   
Asil Emekli - Vekil Emekli!!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Emekli olmak..

  Emekli olmak..

  Rüyada ihtiyarlayip emekli oldugunuzu görmek, isinize basari ile daha yillarca devam edeceginize, sagliginizin ise sizi hiç bir zaman doktora muhtaç etmeyecek bir dü-zeyde devam edecegine delalet eder. Bir baska rivayete görede: Rüyada emekli olmak, yeni bir hayat ve ise baslayacagina ve bunda da basarili olacagina isarettir.
 2. Emeklilik

  Emeklilik

  Emeklilik, erkekler için en önemli stress'lerden biri sayılır, çünkü statü ve gelir kaybının yanısıra, uğraş kaybı da olur. Emeklilik batının endüstrileşmiş toplumlarına özgü bir fenomendir ve yeni ustalıkların öğrenilmesi ve yeniden eğitim gibi sorunlar, emeklinin çektiği güçlükleri arttırmaktadır. Atölyeler, bazı vakalarda yararlı olmakla birlikte, bugün gittikçe daha da karmaşıklaşan...
 3. Evsiz emekliye KEY müjdesi

  Evsiz emekliye KEY müjdesi

  KEY olarak bilinen Konut Edindirme Yardımı hesaplarının ödenmesinin kapsamı genişledi. Emekli Sandığı ve SSK’nın arşivlerinde yapılan ikinci ödeme için yapılan çalışmalar sırasında, KEY kesintilerinin olduğu dönemde emekli olan, ancak evi olmayan kişiler adına da KEY payının ödendiği belirlendi. Buna göre, KEY ödemelerinden, o dönem evi olmayan emekliler de yararlanacak. İNTERNETTEN TAKİP...
 4. Emekliye Zam

  Emekliye Zam

  malülen emekli maaş zamları 2010 2,5 milyon emeklinin maaşı zamlanıyor 2000 yılından önce SSK'dan emekli olanların maaşlarına yapılacak zamda sona gelindi .SGK'nın yaptığı çalışmaya göre emekliler arasında dengesizliği gidermek için düşük maaşlıya yüksek, yüksek maaşlıya ise daha az iyileştirme yapılacak İsa Yazar'ın haberi Ayrılacak kaynak yıllık 3 milyar civarında olacak. Düzenlemeden...
 5. Emekli sandığından emekli olma tarihini nasıl öğrenebilirim ?

  Emekli sandığından emekli olma tarihini nasıl öğrenebilirim ?

  İyi günler. Emeklilik zamanı ya da emeklilik süresi hakkında bilgi almak için ne yapmamız gerekiyor ? Siz de böyle bir bilgi var mı ya da nasıl öğrenebileceğimizi söyleyebilirseniz çok memnun oluruz.

Sayfayı Paylaş