Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Aşka Kurban Kariyer

  Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Aşk mı kariyer mi sorusu hayat sadece siyahtan mı yoksa beyazdan mı ibaret der gibi geliyor bana. Veya insanın yaşamında sadece yaz mı yoksa kış mı hâkim olmalıdır gibi garip gelmektedir. İnsanların tanrılara kurban edildiği yunan mitolojisinden veya isterseniz daha çok gerilerden başlayalım hikâyemize.
  Aşk nedir? Kariyerden önde midir? Yoksa siyah ve beyazın renk tonlarından olduğunu kabullenmek gibi veya yazın ve kışın mevsimlerden biri olduğunu kanıksamak gibi aşkında, kariyerde marka olmanın insanda var olan temel güdülerden olduğunu kabullenmek mi gerekir? İşte bunların cevaplarını kısaca şöyle özetleyebiliriz;

  Kabil Habil’i öldürmüştü. Sevdiği kızı almak için. Belki de aşk için işlenen ilk cinayet olarak da tarihte müstesna yerini alacaktır. Kariyer diye bir mefhumun bilinmediği bir dönemde aşk için işlenen cinayet insanlığın geleceğinde yaşanacakların ilk işareti olarak da değerlendirilebilir.

  Ve Mecnun aşkı için deli divane olmuştu. Çöllerde seraplar görmüştü. Belki de aşkı serabın içinde sanmıştı. Kim bilir. Yıllarca koşmuştu peşinden Leyla’nın . Gözünde ne kraliyet ne taht ne de taç vardır. Sadece perçemin kıvrımları gözlerinde uçuşarak yüreğini yakmaktadır.

  Ferhat Şirin için dağlar delmişti. Ve mızrağını sevdiğinin nişanı olarak kendisinin boğazına geçirerek sevgisini ölümle ebedileştirmişti. Kariyer diye bir şey görünmüyordu aşkın parıltılarının dolaştığı yüreğinde.

  Mısır Azizinin sevgili eşi Züleyha ise aşkını reddeden Yusuf’u zindana attırmaktan çekinmemiştir. Vezir karısı olmak veya kraliyetin önde gelen second leydisi olmak kendisinin bu taşkın şehvetini frenlemesine engel olamamıştır.

  Helâna ise Paris’in göz kamaştıran yakışıklılığı karşısında kraliçe unvanını terk ederek aşkın gizemli ve tehlikeli yolculuğunu göze almıştır.

  Bu örnekleri tabi ki çoğaltabiliriz. Aşk için tahtı tacı bırakanlar, çöllere düşenler ölenler, öldürülenler olmuştu. Ama aşkın vuslatın olmadığı çile dolu bir yol olduğu ancak vuslatsı yaşayanlarca anlaşılmıştır. Aşk denilen şeyin aslında sadece kendi duygu dünyamızda canlandırdığımız cennetin bir ürünü olduğunu, başkalarının dünyasını kendi cennetimize taşıdığımızda anlamışızdır.

  Aşkı çift kişilik bencillik olarak tanımlasa da Eric From, bencilliğin tek kişilik menfaat/ kazanç üzerine kurulu olduğu ancak yaşam atölyesinde görülmektedir.

  İncil ise evlenenleri belki de meşru flörtü/ aşkı tek beden olmak şeklinde değerlendirirken diğerinin bedenini yok sayarak kişiliği yadsıdığını göz ardı etmektedir.

  Aşk da öyle değil midir; gerçekten seviyorsanız sevdiğinizin duygu kuyusuna kendinizi atarak onda yok olmadığınız müddetçe sevgilinizin gülen gözlerinin sürekliliğini seyredemezsiniz boğulmamış yüreğinizde.

  Aşk bu anlamda ölümcül bir bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Ya ölün yada ölüm der. Ya da duygularınızı, düşüncelerinizi sevdiğinizi zannettiğiniz kişinin sizin için hazırladığı buselerle l lave you desenleriyle süslediği kutsal mezara koyarak kişiliğinizi öldürürsünüz.

  Peki insan hayatında aşk olmamalı mıdır? Tabi ki bunu demek istemiyorum. Delikanlılığın uyandığı her genç kız ve erkek de depreşerek bir volkan gibi patlayan bir duygu lavıdır aşk. Buna engel olmak mümkün değildir.

  O halde ne yapılmalıdır?

  Bu sorunun cevabı duygu lavlarının yakıcılığının önünde durabilecek kadar dayanıklı bir yürek oluşturmakla mümkündür derim.

  Ekonomik özgürlüğü olmayanın aşkı, mahkeme salonlarında tekme, küfür hezeyanlarının eşliğinde basına malzeme veya mutluluğu bir tabloda sergilenen ve bir zamanlar diye başlayan hikâyelere konu olmaktan kurtulamaz. Bu şekilde kurulacak bir evlilik ise ancak fay hattında yapılmış ve en küçük bir sarsıntıda yıkılacak bir binaya benzer.

  Kariyere duyulan aşk ve bu aşkın basamaklarını emin adımlarla çıkarken duygularımızı aklımızın kontrolüne alarak sevebileceğimiz insanlarla aşkı ve kariyeri bütünlük içinde sürdürebiliriz.

  Ancak bazı özel durumlarda yok değildir hani. Bakıyorsunuz kariyeri için bir aşk buluyor insan ve bunu bayağı bir şekilde kullanıyor. İşte böyle bir durumda ise aşk kariyere kurban edilmektedir. Kariyer tanrısı için aşk gibi ulvi bir duyguyu kurban ederek onun gözünde ilaheleşme/ ilahlaşma çabası içine girmekte bu yüce duyguları absürdleştirmektedir.

   
Aşka Kurban Kariyer konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kariyer yapmak istiyorsanız..

  Kariyer yapmak istiyorsanız..

  İş arkadaşlarınızla bu 13 konuda kesinlikle konuşmayın.. Uzmanlar, mesleki kariyerinde yükselmek isteyenler için kesinlikle iş arkadaşlarınızla konuşmamanız gereken 13 konuyu sıraladı: MSN internet sitesi dünyanın en ünlü kariyer uzmanlarına ve insan kaynakları uzmanlarına iş yerinde başarıya giden yolu sordu. Uzmanlar, mesleki kariyerinde yükselmek isteyenler için kesinlikle...
 2. Pollyanna Kariyeri

  Pollyanna Kariyeri

  POLLYANNA, KARİYERİNDE HIZLA YÜKSELİYOR... Yazan: İdil Türkmenoğlu Düşünceleriniz pozitif olsun, çünkü düşünceleriniz sözleriniz olur. Sözleriniz pozitif olsun, çünkü sözleriniz davranışlarınız olur. Davranışlarınız pozitif olsun, çünkü davranışlarınız alışkanlıklarınız olur. Alışkanlıklarınız pozitif olsun, çünkü alışkanlıklarınız değerleriniz olur. Değerleriniz pozitif olsun, çünkü...
 3. kurban

  kurban

  Kurban Rüya yorumcusu için tabirinde hata yapmaya; diğer kimseler için adağını yerine getirmeye, rızka, hastalık ve şiddetten kurtulmaya; kişiyi Allah'a -c.c.- yaklaştıran amellere, Kurban, mal taksimiyle ilgili bir memuriyete girmeye; bütün gam ve kederlerden kurtulmaya, müjdeye, sevinç ve berekete; hamile kadın için erkek çocuğa, Kişinin kendini kurban etmesi borçtan kurtulmaya, zenginliğe...
 4. Kadının Kariyeri Önündeki Engeller!

  Kadının Kariyeri Önündeki Engeller!

  Günümüzde kadınlar iş yaşamındaki yerlerini aldı. Özellikle büyük şehirlerde ev ve iş arasında koşturan kadınlara oldukça sık rastlıyoruz. Ancak kendi parasını kazanmak, kadına pek çok yönden avantaj ve mutluluk sağlasa da, beraberinde yeni sorunlar getirmiyor değil. Bunlardan ilk akla gelen, kariyer yolunda karşılaşın problemler ve bunların kadının üzerinde yarattığı stres. Çoğu kadın...
 5. Manikürde yaparım, kariyerde

  Manikürde yaparım, kariyerde

  Manikür deyip geçmemelisiniz. Çünkü manikür sırasında hastalık kapabilirsiniz. Bu yüzden evinizin sağlıklı ortamında daha sağlıklı ve endişesiz manikür uygulamaları yapabilirsiniz. Pamuksu dokunuşlara ve düzenli bir manikür için yapabilecekleriniz; - Tırnaklarınızda oje varsa öncelikle ojenizi temizleyiniz. - Tırnak diplerine el kremi sürün. - Bir kap içerisindeki el yakmayan sıcak...

Sayfayı Paylaş