Askerce değil!

Askerce değil!
Türkiye her türlü fesadı alt edebilir: Yeter ki hukuk devleti olarak kalabilsin... Buna hep güvendik.

Toplumu kamplara bölen ve istikrarsızlık riskleri yaratan asıl sebepler AKP hakkındaki kapatma davası veya Ergenekon değildir.

Riskin kaynağı, sadece yargının karar verici olması gereken bu sorunlara toplumun taraf hale getirilmek istenmesi, siyasi saflaşmaların bu yoldan keskinleştirilmesidir.

Hedeflerine halkı kutuplaştırarak ulaşacaklarını zannedenlere söylenecek bir şey yok.

Ama hukuk devleti ayakta durdukça hiç bir tuzağın işe yaramayacağına güvenenlerin soğukkanlılıklarını yitirmemeleri lâzım.

TSK hakkında yayınlanan bazı haberler nedeniyle önceki gün Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamayı bu bakımdan garip, hattı sakıncalı buldum.

Genelkurmay, daha önce açılmış bazı iç soruşturmaların medya kuruluşları tarafından Ergenekon’la ilişkilendirilmesini yalanlamak yanında tepkiyle karşılıyor.

Bunu anlamak mümkündür. Ama açıklamadaki şu cümle neyin nesi?

“TSK’ya yöneltilen hukuk dışı saldırılara karşı Türk Milletinin yasal ve demokratik tepki göstermesi, doğal bir beklentidir!”

Askerle ilgili gerçek dışı bir habere milletin tepki göstermesi “doğal bir beklenti” midir, tartışılır. Ama Silâhlı Kuvvetler’in halktan tepki göstermesini beklediğini ilân etmesi, tartışmasız kabul edilemez!

Medyada bazen eksik bilgiye dayanan, hatta gerçek olmayan haberler çıkabilir. Önce bu hatayı yapan herkesi ve kurumu kötü niyet besleyen düşman gibi algılayıp kara listeye koymamak gerekir.

Yapılacak şey doğru bilgi ile toplumu aydınlatmaktır. Eğer kötü niyet şüphesi uyandıran bir ısrar görülürse onun yolu da yargıya başvurmaktır.

Son zamanlarda askeri nitelikli gizli belgeler medyada sıkça görülmeye başladı. Bunlar haber oluyor. Genelkurmay milletten buna ne şekilde tepki göstermesini istiyorsa söylesin, icabına bakalım.

Ama belge sızdırılmasını mutlaka önlemek daha akıllıca ve askerce değil mi?

Niyetinden şüphe ettiği gazete ve TV’leri yargı yerine halka şikâyet etmek Silâhlı Kuvvetler’e yakışmıyor.

Kendini korumakta zorluğa düştüğü izlenimi veren bir ordu milletin moralini bozar.

Vatanı koruyan ordu kendini mi koruyamıyor?

Bu açıklamaları daha dikkatli yazmak lâzım!*****

Gece geç vakit...

CHP milletvekili, emekli büyükelçi Şükrü Elekdağ’ın bir uyarısı var:

Mecliste önemli sorunların daima geç saatlerde tartışılmasını sağlayan AKP’nin bunları kamuoyunun dikkatinden kaçırdığını iddia ediyor.

Bu iddiasına Çarşamba günü meclis kürsüsüne getirdiği Kıbrıs’la ilgili bir gelişmeyi örnek gösterdi. Vakit yine bu gelişmeyi önemsemesi gerekenlerin dikkatlerini veremeyecekleri kadar geç bir saatti.

Elektağ’a göre adadaki Türk ve Rum liderleri arasında başlayan görüşme süreci KKTC’nin varlığını tehdit eden bir yola girmiştir.

Çünkü 1 Temmuz’daki ortak bildiride iki liderin “gelecekteki Birleşik Kıbrıs’ta tek egemenlik ve tek vatandaşlık konularında ilke anlaşmasına vardıkları” belirtilmiştir.

Elekdağ’ın korkusu şu: “Bu temelde yürüyecek müzakereler üniter bir devlet doğurur ki bu da KKTC’nin bir eyelet olarak Rum devletine yamanması ve Kıbrıs Türklerinin azınlık statüsüne indirgenmeleri demektir.”

Yani ikinci bir Girit olayı riski var.

Peki AB üyeliği uğruna göze alınabilir mi bu macera?

Hayır... Çünkü “Kıbrıs’ta taviz verirseniz AB’ye tam üyeliğiniz garanti altına alınır” diyen bir ses duyulmadı şimdiye kadar.

Kozlarımızı dikkatli kullanalım!

gazetevatan.com
 
Üst