1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  Askerce değil!

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  Türkiye her türlü fesadı alt edebilir: Yeter ki hukuk devleti olarak kalabilsin... Buna hep güvendik. Toplumu kamplara bölen ve istikrarsızlık riskleri yaratan asıl sebepler AKP hakkındaki kapatma davası veya Ergenekon değildir.

  Riskin kaynağı, sadece yargının karar verici olması gereken bu sorunlara toplumun taraf hale getirilmek istenmesi, siyasi saflaşmaların bu yoldan keskinleştirilmesidir.

  Hedeflerine halkı kutuplaştırarak ulaşacaklarını zannedenlere söylenecek bir şey yok.

  Ama hukuk devleti ayakta durdukça hiç bir tuzağın işe yaramayacağına güvenenlerin soğukkanlılıklarını yitirmemeleri lâzım.

  TSK hakkında yayınlanan bazı haberler nedeniyle önceki gün Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamayı bu bakımdan garip, hattı sakıncalı buldum.

  Genelkurmay, daha önce açılmış bazı iç soruşturmaların medya kuruluşları tarafından Ergenekon’la ilişkilendirilmesini yalanlamak yanında tepkiyle karşılıyor.

  Bunu anlamak mümkündür. Ama açıklamadaki şu cümle neyin nesi?

  “TSK’ya yöneltilen hukuk dışı saldırılara karşı Türk Milletinin yasal ve demokratik tepki göstermesi, doğal bir beklentidir!”

  Askerle ilgili gerçek dışı bir habere milletin tepki göstermesi “doğal bir beklenti” midir, tartışılır. Ama Silâhlı Kuvvetler’in halktan tepki göstermesini beklediğini ilân etmesi, tartışmasız kabul edilemez!

  Medyada bazen eksik bilgiye dayanan, hatta gerçek olmayan haberler çıkabilir. Önce bu hatayı yapan herkesi ve kurumu kötü niyet besleyen düşman gibi algılayıp kara listeye koymamak gerekir.

  Yapılacak şey doğru bilgi ile toplumu aydınlatmaktır. Eğer kötü niyet şüphesi uyandıran bir ısrar görülürse onun yolu da yargıya başvurmaktır.

  Son zamanlarda askeri nitelikli gizli belgeler medyada sıkça görülmeye başladı. Bunlar haber oluyor. Genelkurmay milletten buna ne şekilde tepki göstermesini istiyorsa söylesin, icabına bakalım.

  Ama belge sızdırılmasını mutlaka önlemek daha akıllıca ve askerce değil mi?

  Niyetinden şüphe ettiği gazete ve TV’leri yargı yerine halka şikâyet etmek Silâhlı Kuvvetler’e yakışmıyor.

  Kendini korumakta zorluğa düştüğü izlenimi veren bir ordu milletin moralini bozar.

  Vatanı koruyan ordu kendini mi koruyamıyor?

  Bu açıklamaları daha dikkatli yazmak lâzım!



  *****

  Gece geç vakit...

  CHP milletvekili, emekli büyükelçi Şükrü Elekdağ’ın bir uyarısı var:

  Mecliste önemli sorunların daima geç saatlerde tartışılmasını sağlayan AKP’nin bunları kamuoyunun dikkatinden kaçırdığını iddia ediyor.

  Bu iddiasına Çarşamba günü meclis kürsüsüne getirdiği Kıbrıs’la ilgili bir gelişmeyi örnek gösterdi. Vakit yine bu gelişmeyi önemsemesi gerekenlerin dikkatlerini veremeyecekleri kadar geç bir saatti.

  Elektağ’a göre adadaki Türk ve Rum liderleri arasında başlayan görüşme süreci KKTC’nin varlığını tehdit eden bir yola girmiştir.

  Çünkü 1 Temmuz’daki ortak bildiride iki liderin “gelecekteki Birleşik Kıbrıs’ta tek egemenlik ve tek vatandaşlık konularında ilke anlaşmasına vardıkları” belirtilmiştir.

  Elekdağ’ın korkusu şu: “Bu temelde yürüyecek müzakereler üniter bir devlet doğurur ki bu da KKTC’nin bir eyelet olarak Rum devletine yamanması ve Kıbrıs Türklerinin azınlık statüsüne indirgenmeleri demektir.”

  Yani ikinci bir Girit olayı riski var.

  Peki AB üyeliği uğruna göze alınabilir mi bu macera?

  Hayır... Çünkü “Kıbrıs’ta taviz verirseniz AB’ye tam üyeliğiniz garanti altına alınır” diyen bir ses duyulmadı şimdiye kadar.

  Kozlarımızı dikkatli kullanalım!

  gazetevatan.com

   
Askerce değil! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Asker

  Asker

  Başlarında değerli biri bulunan asker topluluğu Müslümanlar için yardıma, Bir şehre yada yerleşim alanına askerlerin girmesi yağmur ve berekete, Başıbozuk asker, çapulcu ve ayaktakımı kimselere delalet eder. (Ayrıca Bakınız; Ordu.)Rüyada asker olmak, zorluklara rağmen zengin ve ünlü olabilmek demektir. Askeri silahsız görmek, iyi diye bildiğiniz birisinin size kötülüğünün dokunacağına...
 2. asker

  asker

  Başlarında değerli biri bulunan asker topluluğu Müslümanlar için yardıma, Bir şehre yada yerleşim alanına askerlerin girmesi yağmur ve berekete, Başıbozuk asker, çapulcu ve ayaktakımı kimselere delalet eder. Rüyada asker olmak, zorluklara rağmen zengin ve ünlü olabilmek demektir. Askeri silahsız görmek, iyi diye bildiğiniz birisinin size kötülüğünün dokunacağına işarettir. Bir konuda karar...
 3. Askerlerin Askeri Olmayan Suçlari :

  Askerlerin Askeri Olmayan Suçlari :

  Madde 2 - Askeri şahısların askeri olmayan suçları için Türk Ceza Kanunu hükümleri tatbik olunur.
 4. Asker Karıncalar

  Asker Karıncalar

  Avcı karıncalar bahsinde adları geçen «Dorylus» karıncaları aslında asker karıncalar'dır. Fakat bu türler dövüşmemekte, sadece öldürmektedirler. Başka bazı karınca türleri askerlik taktik ve stratejisinin uzmanı kesilmişlerdir. Bunların bir kısmı saldırgansa, öbürleri de savunmada dikkate değer teknikler uygularlar. Kendilerini savunmayacak kadar korkak karınca türleri tek tüktür:...
 5. askerime

  askerime

  canım sevgilimm senı cok sevıyorumm gıttıgın 1 yıl oldu ama ben senı hala unutmadım hep aklımdasınn... senı çok sevıyorumm aşkımm ne kadar özlesemde üzülsemde beklemenin sonunda sen oldugunu bılmek bıle guzel bu bıle yetıyor bana ben senı 15 ay degıl omur boyu bıle beklerımm... bebişimm gel artık senı cok ozledımm kendımı okadar yanlız hıssedıyorumkı sensız buralarda hep bıseyler eksık !...

Sayfayı Paylaş