Aspirin maskesi nasıl yapılır?

Uzman SühaN

Administrator
Aspirin maskesi nasıl yapılır?
Bazılarımız için sivilce büyük bir sorun ve sadece ergenlik döneminde değil cilt tipi uygunsa hayat boyu sivilcelerle uğraşmak zorunda kalıyoruz.

Sivilcenin yarattığı tek sorun çıktığında yarattığı kötü görünüm değil. Geçtikten sonra iz kalacak mı, leke oluşturacak mı, ciltte çukurlar oluşturacak mı gibi pek sorunu da beraberinde getiriyor.

Bu sorunlardan korunabilmek için en iyi yöntem sivilcenin çıkması önlemek. Bu her zaman mümkün olmayabilir ama doğru cilt bakımı ve doğru cilt maskeleriyle sivilceler önemli oranda azaltılabilir.

Sivilce önleyici ve mevcut sivilcelerin daha çabuk iyileşmesini sağlayan popüler cilt maskelerinden biri de aspirin maskesi.

Yapımı oldukça kolay olan aspirin maskesi hem sivilceler nedeniyle tahriş olan cildi yatıştırıyor hem de cildi yumuşatarak daha güzel görünmesini sağlıyor.

8.jpg

Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır?

Aspirin maskesini hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler 4-5 normal, korucu tabakayla kaplanmamış aspirin, 1 yemek kaşığı ılık su ve isteğe bağlı olarak bal veya sade yoğurt.

Aspirin Maskesinin Hazırlanışı

Aspirinleri kaşığın tersiyle veya çatalla ezerek toz haline getirin. Daha sonra yavaş yavaş ılık suyu ekleyerek karıştırın. Yumuşak bir krem kıvamına gelmesi gerekiyor.

Bu işlemi aspirinleri direkt suyun içinde ezerek de yapabilirsiniz.

Aspirinli suyun kıvamı artırmak için 1 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Bunu özellikle kuru ciltler için tavsiye ediyorum çünkü bal gerçekten çok etkili bir nemlendirici.
Bal yerine bir diğer etkili nemlendirici olan sade yoğurtta kullanabilirsiniz. 1-1.5 çay kaşığı yoğurt yeterli olacaktır. Bal ve yoğurt şart değil ama varsa kullanın.

Cildiniz çok yağlıysa aspirin maskesini hazırlarken 1 yarım limonun suyunu ekleyebilirsiniz. Limon suyu fazla yağı alır.

Aspirin Maskesinin Yüze Uygulanması

Şimdi elimizde içinde aspirin bulunan krem kıvamında maskemiz var.

Aspirin maskesini sivilcelerin yoğun olarak çıktığı bölgelerden başlayan tüm yüzünüze sürün. Boynunuza sürmenize gerek yok ama mesela göğüs bölgesinde sivilce çıkıyorsa oraya da sürebilirsiniz.

Maskenin cilde işlemesi için beklemeniz gereken süre 10-15 dakika. Zaten bir süre sonra maske kurumaya ve cildiniz gerilmeye başlıyor. Tamamen kuruduğunda işlem tamam demektir.
Aspirin maskesini temizlemek için yüzünüzü ılık suyla yıkamanız yeterli.

Bu maskenin etkisini görmek için haftada 1 kez yapın. Eğer çok sivilce varsa sivilceler azalana kadar haftada 2 kez yapabilirsiniz.

Önemli Not: Bazı kişilerde aspirin alerjisi olabilir. Alerjiniz varsa cildiniz kızarabilir, kaşıntı ve pullanma olabilir. Aspirin alerjiniz varsa bu maskeyi kullanmayın. Aspirin alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız maskeyi önce elinizin üst kısmında küçük bir alanda deneyin.

Aspirin Maskesinin Faydaları

Sivilceler nedeniyle tahriş olan cildi yatıştırır.
Sivilce oluşumunu önler.
Mevcut sivilcelerin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.
Cildi yumuşatır.
Sivilce lekesi oluşma riskini azaltır.
Cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır.
Sivilceler İçin Diğer Öneriler

Aspirin maskesini düzenli olarak uygularsanız bir süre sonra sivilcelerin azaldığını ve cildiniz daha pürüzsüz olduğunu göreceksiniz. Hatta ilk uygulamadan sonra bile fark ediyor.

Ancak sadece aspirin maskesi sivilcelerden kurtulmanız için yeterli değil. Sivilcelerin başlıca nedeninin tıkanan gözenekler olduğunu unutmayın.

Gözenekler yağ, kir, toz yüzünden tıkanmaya başladığında sivilceye yol açan bakteriler için uygun bir ortam yaratıyor.

Gözeneklerin tıkanmasını önlemek için cildinizi sık sık temizlemelisiniz. Bunun için temizleyici bir tonik kullanabilirsiniz. Özellikle akşam yatmadan önce ve sabah kalktığınız bu tonikle yüzünüzü yıkayın.
Cildiniz yağlıysa sivilce ve siyah noktalara yatkın demektir. Yanınızda ıslak cilt temizleme mendillerinden bulundurmak bu fazla yağı gün içinde sık sık almanızı ve gözeneklerin fazla yağ nedeniyle tıkanmasını önlemenize yardımcı olur.

Beslenme alışkanlıkları cilt bakımının önemli bir kısmını oluşturur. Yani siz ne kadar maske, bakım yaparsanız yapın eğer doğru beslenmiyorsanız cildiniz donuk, sağlıksız gözükecektir ve sivilceler çıkmaya devam edecektir.

Cilt için en önemli vitaminler E, A ve C vitaminleri. Bu vitaminler bakımından zengin gıdaları tüketirseniz cilt güzelliğiniz için çok önemli bir adım atmış olursunuz. Ayrıca günde en az 2 litre su için. Su cildi nemlendirip yumuşatırken kolajen üretimi artırır.
Son olarak sivilcelere kesinlikle dokunmayın. Henüz tam oluşmamış sivilceyi sıkmaya çalışmak faydadan çok zarar getirir ve sivilce geçtikten sonra iz kalma riskini yükseltir. Ayrıca ellerinizde bulunan bakteriler (ellerinizi ne kadar sık yıkarsanız yıkayın o bakteriler her zaman vardır) sivilcelerin daha çok yayılmasından başka bir işe yaramaz. Bu nedenle ellerinizi sivilcelerden uzak tutun.
 
Üst