1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Asteya - Çalmama

  Konu, 'yoga' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Çalma eylemi yokluk hissinden kaynaklanır. Eğer siz sizde birşeyin olmadığını düşünürseniz, o şeye sahip olma arzusu duyar ve bir şekilde almaya çalışırsınız. Çalmama etiğini uyguladığınızda ise, ihtiyacınız olan veya istediğiniz herşeyin zaten sizinle olduğu bilgisine ulaşırsınız. Çalmama etiğinin seviyeleri:

  Herkesin bildiği bir maddeyi bir başkasından gizlice izinsiz almaktır.


  Daha geniş anlamda Çalmama ise kendinizden ya da bir başkasından zaman, güç, enerji, dikkat, güven ve benzeri erkleri çalmaktır.
  Örneğin, meditasyon yapıyorsunuz, ve aklınızdan binlerce düşüncenin geçmesine izin verdiğiniz için bir türlü konsantrasyon olamıyorsunuz. İşte, o an kendinizden meditasyonla gelecek huzuru, içsel mutluluğu çalıyorsunuz.

  Başkalarından ne çalabilirim diye düşünüyorsanız, örneğin çevrenizdeki sevgi ilişkilerine bir göz atın. Genellikle modern dünyamızda yaşanılan sevgi talepkardır; karşı taraftan sürekli sevgi, şefkat, hoşgörü, anlayış, zaman, ilgi bekler. İşte böyle bir ilişkide bir taraf alıcı iken diğer taraf verici olmaya mahkum edilir... Verici taraf çoğu zaman durumu o kadar kabullenir ki ne verdiğinin veya ne kadar zamandır verdiğinin farkında bile olmaz ve yıllar geçtikçe kendisinin de anlam veremediği halde içten bir öfke duymaya başlayarak, eşini suçlamaya başlar. 'En güzel yıllarımı sana verdim! ' ya da 'Senin için saçımı süpürge ettim! ' eski Türk filmlerinde bolca rastladığımız çok klişe örnekler olmakla birlikte aslında gerçekten de toplumun bir parçası olan çok tipik çalma örnekleridir.

  Çalmama etiği anlatılırken hep, elimizde olanın bize verilmiş bir hediye olduğu ve aslında bizim olmadığı vurgulanır. Ölürken -bedenimiz dahil- her tür maddeyi bu dünyada bırakıp gittiğimize göre, bu dünyada sahip olduğumuz herşey aslında bize bir süreliğine verilmiş emanetlerdir. Elbette ki, bu emanetlerin bize verilmiş olması nedeniyle bu hediyeleri mutluluk içinde kullanmamız en doğal hakkımızdır. Elimizde olan herşeyin ilahi birer hediye olduğunu düşünmemiz ise bunları kaybetme korkumuzu silip atarak bizi rahatlatacak, elimizdekini koruma ihtiyacımızı ve stresimizi azaltacaktır.
  Çalmama etiğini mükemmel olarak uyguladığımızdaysa, arzuladığımız herşeye sahip olacağız. (Patanjali'nin Yoga Sutraları 2. kitap, 37. dize)

   
Asteya - Çalmama konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Asteni

  Asteni

  asteni tedavisi ilaçları stimol nedir stimol faydaları Arkadaşlar ilk olarak uyarım halsizlik deyip geçmeyin, halsizlik ile karıştırılmaması gereken bir durum çünkü halsizlik anlık bir durumu ifade ederken asteni devamlı halsizlik durumudur. Benim yeğenim aynı durumdaydı. Eşim doktora götürdü ve sonuç mükemmel. İçeriğinde "sitrülin malat" olan bir destekleyici bulmanızı...

Sayfayı Paylaş