1. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.211
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Stuttgart/SIVAS

  Astim anne karninda basliyor

  Konu, 'Gebelik' kısmında CaRiZmA tarafından paylaşıldı.

  ASTIM ANNE KARNINDA BAŞLIYOR

  Son yıllarda yapılan araştırmalar, astım ve alerjilerin temellerinin daha çocuk dünyaya gelmeden anne karnında atıldığını gösteriyor.

  İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, astım ve alerjilerin temellerinin anne karnında atıldığını söyledi.

  Prof. Dr. Küçükusta, astıma ilişkin yapılan çalışmalara dikkat çekerek, ''Son yıllarda yapılan araştırmalar, astım ve alerjilerin temellerinin daha çocuk dünyaya gelmeden anne karnında atıldığını gösteriyor. Çocuğunun astım ve saman nezlesi gibi diğer alerjik hastalıklara yakalanmasını istemeyen annelerin, önlem almaya daha hamile kalmadan başlamaları gerekiyor'' dedi.

  Küçükusta, bunun, doğum kontrol haplarında bulunan östrojen hormonunun çocukta alerjiyi tetikleyen ''T helper-2'' ismi verilen özel bir lenfosit grubunu uyarmasıyla gerçekleştiğinin ileri sürüldüğünü de anlattı.

  İlk adetlerini erken yaşta gören kadınların çocuklarında da alerjilerin daha fazla olduğunu belirleyen araştırmaların bu teoriyi destekler nitelikte olduğunu vurgulayan Küçükusta, erken adet görme durumunda da ileriki yaşlarda yüksek östrojen düzeyleri oluşmasının, bunun nedeni olarak gösterildiğini söyledi.

  Astım ve alerjilerden sorumlu tutulan bir başka faktörün de gebelikle ilgili komplikasyonlar olduğunu ifade eden Küçükusta, ''Özellikle de gebelik sırasında ortaya çıkan kanama, erken kasılmalar, plasentanın yetersiz olması veya rahmin yeterince büyüyememesi gibi durumlarda bebekte astım ve saman nezlesi riski yüksek bulunmuştur'' diye konuştu.
   
Astim anne karninda basliyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Anne Karnında Kalp Taraması!

  Anne Karnında Kalp Taraması!

  Anne Karnında Kalp Taraması! Kalp hastalığı yetişkinlerden sonra çocukları hatta anne karnındaki bebekleri de vuruyor. Buna karşılık tıptaki son gelişmeler minik kalplerin "ses dalgaları" yardımıyla anne karnında incelenmesine olanak tanıyor. Yani doğumsal kalp hastalıklarının bebek henüz anne karnındayken tanısı mümkün. Memorial Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Bölümü’nden Uz. Dr. Ümit...
 2. anne karnında filin gelişimi

  anne karnında filin gelişimi

  filin gelişim dönemi fillerin gelişimi filin gelişimi gelişim dönemleri Hayvanların anne karnındaki gelişimi ilk kez görüntülendi. 3 boyutlu ultrason tarayıcı, bilgisayar grafikleri ve mikroskobik kameralar kullanılarak yapılan çekimler görenleri şaşkına çevirdi. “Animals in the Womb” yani Anne Karnındaki Hayvanlar adlı belgesel için çekim yapan ekip, gebeliğin başlangıcından doğuma kadar olan...
 3. Anne KArnında bebek

  Anne KArnında bebek

  bebek karikatürleri anne karnında bebek resmi anne karnında resimleri karikatürleri Anne karnında bebek.... Uzmanlar hep anne karnında bebeklerin anne v babalarını tanırlar derler.. iştee sizlere kanıt... Anne karnında ki bebeklerin günlük faliyetleri... Ay ne dadlu demi....
 4. Anne karnında

  Anne karnında

  slm anne karnında bebeğin biyerinin kırılma ihtimali varmı:( lütfen cvp

Sayfayı Paylaş