ATAK Helikopterlerinde Türk Firmalar

Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
ATAK Helikopterlerinde Türk Firmalar
aeko.jpg

Türk savunma sanayii tarihinin en önemli yatırımları arasında gösterilen Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacının karşılanmasına yönelik taarruz taktik/keşif helikopterleri (ATAK) projesinde, Türk şirketleri önemli bir görev almaya hazırlanıyor.

Yerli üretimin katkı payı konusunda 7 yıldan bu yana süren müzakereler sonucunda Türk savunma sanayii şirketleri, helikopter üretiminden istediği payı aldı. 41'i opsiyonel 91 adet taarruz taktik/keşif helikopterinin yerli entegrasyonu, ana yüklenici konumundaki TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (TAI) mühendis ve çalışanları tarafından yapılacak.

Sıkı pazarlık yapıldı

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın (SSM), Türk savunma sanayi şirketlerinin programa daha üst düzeyde katılımını sağlamak için lisans seçimi süresince yabancı savunma şirketleriyle sürdürdüğü müzakereler olumlu sonuçlandı. Lisansör firmalarla yapılan sıkı pazarlık sonrası savaş helikopterlerinin yazılım ve donanımı Türk şirketlerince üstlenilmiş oldu.

SSM'nin açtığı ihaleyi kazanan İtalyan Agusta Westland'dan temin edilecek hazır alım sonrasında savaş helikopterlerinin savaş sistemleri ile diğer tüm entegrasyonu Aselsan ve TAI tarafından gerçekleştirilecek.

TAI, helikopterlerin yeni konfigürasyonunun fikri mülkiyetine ortak olmanın yanı sıra "nihai montaj" ve "uçuş işlemleri" de dahil olmak üzere bütün gövde üretimi için dünyada tek kaynak olacak. Aselsan ise "aviyonik ve silah sistemi tedariki ve entegrasyonu"nu gerçekleştirecek.

kaynak
 

Benzer İçerikler

Üst