1. Angel_tears

  Angel_tears Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.737
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Atatürk’ün Avrupa ziyaretleri Die Zeit’ta

  Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında Angel_tears tarafından paylaşıldı.

  atatürkün gezdiği yerler atatürk ün gezdiği yerler atatürkün görev yaptığı yerlerin haritası yurtdışı ziyaretleri görev yaptığı yerlerin haritada gösterimi  < Konu Resmi..>  Almanya’da haftalık yayımlanan “Die Zeit” adlı gazete, Atatürk’ün Birinci Dünya Savaşı öncesinde ve savaş sırasında çeşitli Avrupa ülkelerine yaptığı ziyaretleri anlatan bir yazı yayımladı.


  “Seyahat eden Türk” başlığıyla tam sayfalık yazıda, Türkoloji profesörü olan ve Berlin’de yaşayan Klaus Kreiser’in sonbaharda piyasaya çıkacak “Mustafa Kemal Atatürk-Bir biyografi” adlı kitabından alıntılar yapıldı.
  Atatürk’ün Birinci Dünya Savaşı öncesinde ve savaş sırasında Fransa, Almanya ve daha sonra tedavi amacıyla gittiği bugünkü Çek Cumhuriyeti’nin Karlovy Vary kentini ziyaretlerinin anlatıldığı yazıda, Atatürk’ün bu ziyaretler sırasında aslında Avrupa ülkelerinden büyük ölçüde etkilenmediği, ancak Türkiye’nin İslami geleneklerle geleceği olamayacağının bilinci içinde ülkenin modernleşmesi için yüzünü Batı’ya çevirdiği savunuldu.

  < Konu Resmi..>


  Fransa'da yapılan manevralara Türk Ordusu temsilcisi olarak katılan Atatürk (sağdan ikinci), Fransa'da bir askerî fabrikada (Eylül 1910). Sol baştaki Paris Ataşemiliteri Fethi Okyar.

  Atatürk’ün Fransa’da 1910 yılında genç bir subay olarak katıldığı bir tatbikatta Fransız pilotlarından çok etkilendiği belirtilen yazıda, evlat edindiği Sabiha Gökçen’in de Türkiye’nin ilk kadın pilotu olduğu hatırlatıldı.

  Yazıda, ikinci büyük Avrupa gezisini 1917 yılı sonlarında general rütbesiyle Almanya’ya yapan Atatürk’ün bu ziyareti sırasında 1915 olaylarının tartışıldığı, Türk heyetinin 22 Aralık 1917 tarihinde Essen kentindeki Krupp şirketini gezdiği, 23 Aralıkta başkent Berlin’e gelerek Adlon oteline yerleştiği anlatıldı.

  Atatürk’ün Avrupa’ya uzun süreli son ziyaretini ise tedavi amacıyla gittiği, bugünkü Çek Cumhuriyeti’nin Karlovy Vary kentine yaptığı ifade edilen yazıda, Atatürk’ün burada kaldığı 30 Haziran-27 Temmuz 1918 tarihleri arasındaki dönemi ayrıntılı bir şekilde hatıra defterine yazdığı, Cumhurbaşkanı olduktan sonra bir daha Avrupa’ya hiç gitmediği kaydedildi.

  Bazı yerlerde Atatürk’ün “İslamiyet hakkında fazla bilgisi olmadığının” iddia edildiği belirtilen yazıda, bunun doğru olmadığı, Atatürk’ün Ortadoğu’da birçok yerde görev yaptığı ve burada bazı din görevlilerinin dar görüşlülüğünden büyük ölçüde şikayetçi olduğu, bu nedenle Türkiye’nin geleceği için Avrupa’dan başka yön görmediği ifade edildi.

   
Atatürk’ün Avrupa ziyaretleri Die Zeit’ta konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Avrupa

  Avrupa

  Rüyanızda Avrupa'yı gördüyseniz, başka ülkeye seyahat edecek ve orada maddi durumunuzu düzelteceksiniz.
 2. ziyaret

  ziyaret

  Varlık sebebimiz, Peygamberimiz Hazret-i Muhammed'i (s.a.v.) ziyaret ettiğini görmek salih amel işlemeye, Allah -c.c.- sevgisine, şan ve şerefe, Efendimizin şefaatine, din büyüklerine, mürşid olan zatlara uymaya, ehl-i beyti ve onları sevenleri sevmeye; Mübarek yerleri ziyaret hayır ve bereket meydana gelmesine; Dostları ziyaret etmek sevgi ve sadakate, vefa ve hayırlı fıtrat üzere olmaya,...
 3. Die Türkei

  Die Türkei

  Die Türkei Die Republik Türkei, die sich am Knotenpunkt der Kontinente Asien, Europa und Afrika befindet, ist im Osten mit Georgien, Armenien, Nachitschewan und dem Iran, im Westen mit Bulgarien und Griechenland und im Süden mit Syrien und dem Irak benachbart. Diese Landesgrenzen wurden zum Großteil in Abkommen nach dem Zerfall des Osmanischen Reiches festgelegt. Die Türkei ist auf Grund...
 4. almanca Saatler (die uhrzeit)

  almanca Saatler (die uhrzeit)

  almanca saatler çince rakamlar almanca saatler resmi resmi test Almanca'da saatler günlük konuşmalarda 1-12 arasındaki rakamlarla ifade edilirler (örneğin saat 3'te-saat beşte gibi). Resmi görüşme ve yazışmalarda ise 12-24 arasındaki rakamlar kullanılır (örneğin saat 20.00-saat ondokuz otuz gibi). Bu bölümde ilk olarak tam saatleri ele alalım.Bu konuya hakim olabilmeniz için sayıları ezbere...
 5. Avrupa Avrupa

  Avrupa Avrupa

  Ben bu diziye ba-yıl-dım! İpek Tuzcuoğlu zaten çok başarılı, her role de yakışıyor. bu dizideki rolü de çok güzel olmuş. pazar akşamlarını iple çekiyorum

Sayfayı Paylaş