‘Atatürk Köşesi’ özel okulda kalktı

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
‘Atatürk Köşesi’ özel okulda kalktı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan yönetmelik değişikliğiyle, “Atatürk Köşesi”nin özel öğretim kurumlarının yönetim bölümünde bulunması zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Özel okulların hangi mekânlarında kılık - kıyafet kurallarına uyulmasının zorunlu olduğuyla ilgili cümle yeni yönetmelikten çıkarılarak, “Özel öğretim kurumlarındaki eğitim personeli, diğer personel, öğrenci ve kursiyerlerin kılık-kıyafetlerinde ilgili mevzuat hükümleri uygulanır” denildi.

Resmi Gazete’de dün yayımlanan özel okullarla ilgili yeni yönetmelikte, eski yönetmelikte yer verilen, “özel öğretim kurumlarının yönetim bölümlerinde bulunması gereken Atatürk köşesi, kurucu veya kurucu temsilcisi odası, genel müdür odası, genel müdür yardımcısı odası, müdür odası, öğretmenler odası, rehberlik servisi odası, psikolog odası, büro hizmetleri odası, arşiv, dosya odası, depo, ambar ve misafir odası zorunluluğu” yer almadı.

‘Azınlık okulları’ tanımı
Eski yönetmelikte “Lozan Antlaşması’na göre açılan okullar” olarak ifade edilen okullara, yeni yönetmelikte “Azınlık Okulları” denildi.

Eski yönetmelikte, “Özel öğretim kurumlarının yönetici odaları, kurucu odası, derslik, laboratuvar, yemekhane, kantin ve spor salonu gibi, kurumun her türlü bina, tesis ve kampusunda; kurucu, kurucu temsilcisi, yönetici, öğretmen, uzman ve usta öğreticiler, diğer personel ile öğrenciler hakkında MEB ile diğer bakanlıklara bağlı okullardaki görevlilerle öğrencilerin kılık-kıyafetlerine ilişkin yönetmelik hükümleri uygulanır” denilirken, yeni yönetmelikte mekân sınırlaması kaldırıldı.

milliyet.com

Ce: ‘Atatürk Köşesi’ özel okulda kalktı

Sıra devlet okullarına da gelecek... Bu uygulamayı, uygulama diyemiyorum, bu yanlışı esefle kınıyorum bir öğretmen olarak. Atatürk'ün mücadelesi ve çalışmaları olmadan var olmayacak kurumlarda onun varlığına şükranlarımızı bildirdiğimiz köşenin olmaması ayıptır.

Daha da ötesi Mustafa Kemal Atatürk'ün özenle ve bilinçli olarak "azınlık" okulları ifadesini kullanmadığını bile bile onun kurduğu ülkede bu şekilde yönetmelik değiştirmek neyle bağdaşır, neyle ilişkilendirilir bilemiyorum.

Haberi okuyunca içim acıdı, canım yandı......

Geri