1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Atletizmde ŞOK! Süreyya Ayhan Yine Dopingli Çıktı

  Konu, 'Spor' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Süreyya Ayhan'da doping!.. Ömür boyu ceza alacak!
  Avrupa Şampiyonu ve Dünya İkincisi milli atlet Süreyya Ayhan’a yapılan son doping kontrollerinde numunelerinde 2 adet yasaklı madde bulundu.

  Olimpiyat hazırlıklarını ABD’de sürdüren milli atletin antrenman sırasında kontrollerde bulunan WADA görevlilerinin aldığı (A) numunesine yapılan analizlerin de pozitif çıktığı belirlendi.

  Süreyya Ayhan ve antrenörü Yücel Kop’un itirazı üzerine (B) numunesinin Kanada’da bulunan Doping Merkezi’nde yapılan incelemede de sonuç pozitif çıkınca, Milli sporcunun vücudunda doping maddesi olduğu kesinleşti.

  Ayhan’ın idrar örneğinde 2 yasaklı madde tespit edilirken, bundan önce de doping numunesi vermediği için 2 yıl men cezası alan milli sporcu, uluslararası kurallara göre ömür boyu men cezası alacak.

  SÜREYYA AYHAN

  Konu ile ilgili AA muhabirine yazılı açıklamada bulanan Süreyya Ayhan ve Yücel Kop, "Aklı başında olan hiç bir sporcu bu yasaklı maddeleri yarışmaya 1 yıl kala kullanmaz, bize komplo kurdular" dedi.

  Ayhan Kop’un açıklamaları şöyle:
  "Antrenörüm ve eşim Yücel Kop’un yönetiminde ülkemizi yıllardır hasretini çektiği başarılara ulaştırdım. Golden ligler, Universiad, Akdeniz oyunları Avrupa ve Dünya atletizm şampiyonalarında ülkemi başarıyla temsil ederek, madalyalar aldım. Ülkemizde atletizm bayanlarda ilk ve tek altın madalyayı kazanan sporcu olma onurunu taşıyorum. 2004 senesinin başından itibaren Türkiye spor çevrelerinde bayanların spor yapmasına karşı olan kişiler belirdi. Aynı yıl WADA ile aramızda geçen tartışma ile ilgili kural ihlali (Adeta doping yapmışım gibi) benim 2 sene ceza almamla sonuçlandı. Bu olayda yanımda ne atletizm federasyon başkanı Mehmet Terzi, ne de genel müdür Mehmet Atalay’ın desteğini göremedim. Buna rağmen ülkemize hizmet etmek ilkesinden şaşmadım. Bu cezanın bitimine kadar kamplarımızı yurtdışında kendi imkanlarımızla yaptık. Cezanın sonrası dünya Atletizm şampiyonasına hazırlanmak için kamp talebim red edildi. Spor teşkilatımızın eşime sürekli soruşturma açması yüzünden emekli olmak zorunda kaldı. Uluslararası başarılı bir antrenör olmasına rağmen milli görev yapamaz yasağı getirildi. Atletizm federasyonu bizimle ilgili gerçek dışı haberlerle kamuoyunu yanılttı.
  Telefon ve isimsiz bir takım kişilerden tehditler almaya başladık. 2007 Eylül ayında ise memuriyetime son verildi ve ekmeğim elimden alındı.

  2007 Dünya Şampiyonasına Almanya’da hazırlanırken sakatlandım ve tedavi gördüm. Bu tedavi Temmuz ayında ABD’ye geldikten sonra havuz ve mekanik çalışmalarla devam etti. Ben daha koşu antrenmanlarına başlamadan 8 Eylül’de WADA görevlileri benden idrar örneği aldı. 19 Ekim’de bana (A) numunesinde 2 yasaklı maddenin bulunduğu bildirildi. Bu 2 maddenin vücudumda bulunması bizi şoke etti ve inanamadık. WADA’ya itirazımızı yaparak (B) numunesinin açılmasını talep ettik. Ne yazık ki (B) numunesi de pozitif çıktı. Aklı başında hiç bir sporcu bu yasaklı maddeleri yarışmaya 1 yıl kala kullanmaz. Yıllardır içtiğim sıvıyı yediğim yemeği titizlik kontrol ederiz ve bu yasaklı maddelerden kendimizi korumaya çalışırız. Maalesef bizim kontrolümüzün dışında bir anlık dalgınlığımızdan yararlanarak içeceğime veya yiyeceğime bu maddeler bulaştırıldı. Benim 2008 yılındaki olimpiyatlarda koşmamı engellemek için maddi manevi herşeyi yapmaktan çekinmeyen, kendi çıkarlarını ülke çıkarlarından üstün tutan zayıf, iğrenç ve korkak bir takım kişiler benim bu olimpiyatlara katılmama engel oldular. Bu olay bana ve eşime yapılmış en büyük haksızlıktır. Ben ve eşim vicdanen müsterihiz. Bunları yapanlar elbette bir gün Türk adaletine hesap vermek zorunda kalacaktır."

  MİLLİ ATLETİN SPOR HAYATI BAŞARILARLA DOLU

  Doping kontrolleri pozitif çıkan ve ömür boyu men cezası ile karşı karşıya kalan Avrupa Şampiyonu ve dünya ikincisi milli atlet Süreyya Ayhan Kop’un geçmişi büyük başarılarla dolu.

  Atletizme eski bir atlet olan babasının desteğiyle başlayan Süreyya Ayhan Kop, antrenman yaptığı Çankırı’da 1992 yılında şimdiki eşi Yücel Kop ile tanıştı ve bugüne kadar birlikte çalıştılar. Liseden sonra Sütçü İmam Üniversitesi Spor Akademisi’ne başlayarak Kahramanmaraş’a giden Ayhan Kop, üniversitede okuduğu dönemde spora devam etmek ve antrenman yapmak konusunda zorluklar yaşadı. Bu dönemde gazeteci Deniz Gökçe ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle çalışmalarını sürdüren milli atlet, Gaziantep Büyükşehir Belediye Spor Kulübü dışında MTA, Ankara ve Fenerbahçe kulüplerinde koştu.

  2000 yılında Sydney’de düzenlenen olimpiyatlarda yarı final koşarak önemli bir başarı elde eden Süreyya Ayhan Kop, 2001 yılında Dünya Atletizm Şampiyonası’nda bin 500 metre finali koşarak büyük bir başarıya daha imza attı.

  2002 yılında Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 1500 metrede, dünya ve olimpiyat şampiyonu Rumen atlet Gabriela Szabo’nun önünde şampiyon olan Ayhan Kop, 2002 ve 2003 yılları boyunca bu mesafenin en iyi atleti olarak kabul edildi. Milli atlet, 2002 yılında da Avrupa’da yılın en başarılı kadın atleti seçildi.

  Milliyet


   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Atletizmde ŞOK! Süreyya Ayhan Yine Dopingli Çıktı
  AYHAN’IN DERECELERİ

  Milli Atlet Süreyya Ayhan Kop, 1993-2003 yılları arasında pistlerde birçok başarıya imza atarken, çok sayıda rekora da adını yazdırdı.
  Ayhan’ın katıldığı yarışlar ve elde ettiği başarılar şöyle:
  1993: Türkiye Yıldızlar Salon Şampiyonası, İzmir (800m) 1. (Süre: 2:18)
  (Türkiye Rekoru).
  1995: 15 Temmuz Cezmi Or Kupası, İstanbul 5. (Süre: 4:38.29).
  Avrupa Şampiyon kulüpler Kupası, Belçika 2. (Süre: 4:37.23).
  1996: Uluslararası Gençler Şampiyonası, Avusturya 2.
  İsrail Şampiyonası, İsrail 1. (Süre: 4:34.84).
  Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası, İtalya 2.
  1997: 5 Haziran İsrail Şampiyonası, İsrail 1.
  Uluslararası Şampiyona, Litvanya 3. (Süre: 4:25.51).
  1998: 22 Şubat 5. Balkan Salon Şampiyonası, Pire, Yunanistan 2. (Süre:
  4:31.13).
  20 Haziran Cezmi Or Kupası, İstanbul (1000m) 6. (Süre 2:46.26)
  (Türkiye Rekoru).
  1999: 12 Mayıs Türkiye Atletizm Şampiyonası, İzmir 1. (Süre: 4:14.00)
  (Türkiye Rekoru).
  2000: 20 Ağustos Kulüpler Atletizm Şampiyonası, İstanbul (800m) 1.
  (Süre: 2:00.64).
  25 Ağustos Golden League, Brüksel, Belçika (Süre: 4:03.02)
  (Türkiye Rekoru).
  28 Eylül 2000 Olimpiyat Oyunları, Sidney, Avustralya (Yarı Final)
  8. (Süre: 4:09.42).
  Balkan Salon Şampiyonası, Romanya 2. (Süre: 4:05.53) (Türkiye Rekoru).
  2001: 10 Haziran Romanya Şampiyonası, Romanya 2. (Süre: 4:05.82).
  7 Ağustos Dünya Atletizm Şampiyonası, Edmonton, Kanada 8. (Süre:
  4:08.17).
  18 Ağustos 2. Ayak Yarışmalar, Trabzon 1. (Süre: 4:07.63).
  29 Ağustos Dünya Üniversite Oyunları, Pekin, Çin 1. (Süre: 4:06.91).
  12 Eylül Akdeniz Oyunlar, Tunus 2. (Süre: 4:10.69).
  2002: 11 Ağustos Avrupa Atletizm Şampiyonası, Münih, Almanya 1. (Süre:
  3:58.79) (Türkiye Rekoru).
  30 Ağustos Golden League, Brüksel, Belçika 1. (Süre: 3:57.75).
  (Türkiye Rekoru).
  6 Eylül Golden League, Berlin, Almanya 1. (Süre: 3:58.43).
  21 Eylül IAAF Atletizm Dünya Kupası, Madrid, İspanya 1. (Süre: 4:02.57).
  2003: Avrupa Milletler Kupası 1. (Süre: 4:06.63).
  10 Ağustos Golden League, Berlin, Almanya 1. (Süre: 3:59.58).
  15 Ağustos Golden League, Zürih, İsviçre 1. (Süre: 3:55.60).
  (Türkiye Rekoru).
  31 Ağustos Dünya Atletizm Şampiyonası, Paris, Fransa 2. (Süre: 3:59.04).
  5 Eylül Golden League, Brüksel, Belçika 1. (Süre: 3:55.33).
  (Türkiye Rekoru).
  13 Eylül IAAF Dünya Atletizm Finali, Monako 1. (Süre: 3:57.72).
   
Atletizmde ŞOK! Süreyya Ayhan Yine Dopingli Çıktı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Atletizm

  Atletizm

  Atletizm, bir pist ve alanda yapılan, dünyanın en eski sporlarından biridir. Bu oyunlarda atletler koşu, yürüyüş, atlama ve atma yeteneklerini gösterirler. Bu tür etkinlikler, çağlar boyunca tüm dünyada yaygın ilgi görmüştür. İlk koşu yarışının İÖ 3800 yılında Mısır'da düzenlendiği bilinmektedir. Ama tarihin en ünlü atletizm yarışmaları, ilk kez Eski Yunanistan'da düzenlenen Olimpiyat...
 2. Süreyya Ayhan - Bir Efsanenin Sonu

  Süreyya Ayhan - Bir Efsanenin Sonu

  süreyya ayhan hangi yıllarda kaç metre koşmuştur süreyya ayhan 800 metreyi kaç saniyede koşmuştur Çankırı'dan kopup gelmiş, ülkesinde 'koşmak isteyen' birçok kızın da umudu olmuş müthiş yetenekli bir atletti Süreyya Ayhan... Ama ilişkisinden regl dönemine her şeyini konuştuk ve de bir efsanenin sona ermesine elbirliğiyle yol verdik... Gururumuzken 'utancımız' olan Süreyya Ayhan'la ilgili...
 3. Türkiye'de Atletizm

  Türkiye'de Atletizm

  türkiye 100 metre rekoru 100 metre türkiye rekoru türkiyede atletizm türk atletizmcilerin isimleri atletizmci isimleri Türkiye’de Atletizm Yurdumuza atletizmi ilk sokan, Galatasaray Lisesi’nin Fransız asıllı beden eğitimi öğretmeni Curel’di. 1870 yılında ilk idman bayramını düzenleyerek, öğrencileri Kağıthane’ye götürdü, burada koşu, atma, atlama yarışları yaptırarak başarılı olanlara...
 4. Atletizm - Koşular

  Atletizm - Koşular

  atletizmde koşular atletizm koşuları atletizm koşu çeşitleri koşular koşu çeşitleri Koşular Atletizmin bir dalı olan koşular, önceden belirlenmiş çeşitli mesafelerde koşularak rakiplere ve zamana karşı yapılan mücadeleyi ifade eder. Tüm zamanların en eski ve en çok ilgi gören spor dallarından biridir. Pist yarışları ve yol yarışları olarak iki ana dala ayrılır. Pist yarışmalarında belirli...
 5. Norm ender çıktık yine yollara sözleri

  Norm ender çıktık yine yollara sözleri

  norm ender, çıktık yine yollara, sözü, sözleri [Nakarat] x1 Çıktık yine yollara Yaşıyor bu sözler anlat hadi onlara ne diyor bu gözler yollar anlatır her bedende farklı kavgası benide ağlatır yanmayan bu sokak lambası damgasıdır dik yokuş şehre uzak bölgeler köşe başında 10 yaşında kimlik arıyo gölgeler doğmayan hayallerin cehennemin tam ortası seni de korkuturmu olmayan hayat...

Sayfayı Paylaş