1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  ATO: Belirsizliklerin büyümeyi olumsuz etkilemesi bekleniyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  ATO: Belirsizliklerin büyümeyi olumsuz etkilemesi bekleniyor
  Ankara Ticaret Odası (ATO), giderek şiddeti artan dalgalanmaların yarattığı belirsizliklerin bundan sonra da ekonomik büyümeyi olumsuz etkilemesinin beklendiğini bildirdi.

  ATO'nun eylül ayı ''Ekonomik Raporu'' yayımlandı. Raporda 2002 yılından sonra ortalama yüzde 7,3 olan dört yıllık dönemdeki ortalama büyüme dikkate alındığında Merkez Bankasının geçen yıl faiz artırımıyla ekonomide yol açtığı yavaşlamanın büyüklüğünün ortaya çıktığı kaydedildi.

  Faiz artırımıyla özel nihai tüketim harcamaları ve yatırımlarda neden olduğu duraklamanın, uluslararası piyasalarda arka arkaya gelmeye başladığı ifade edilen raporda, ''giderek şiddeti artan dalgalanmaların yarattığı belirsizliklerin bundan sonra da ekonomik büyümeyi olumsuz etkilemesi bekleniyor''denildi.

  Raporda, Merkez Bankasının eylül ayıyla birlikte yeniden faiz indirimlerine başlamasının 2008 yılında iç talepte yeniden nispi bir canlanmanın başlamasına yol açmasının beklendiğine dikkat çekildi.

  Son bir yıllık dönemde kişi başına milli gelirinde yüzde 10,7 oranında artış kaydedildiği anımsatılan raporda, kişi başına gelirde sabit fiyatlarla artışın ise yüzde 3,5 düzeyinde gerçekleştiği, yıl sonunda kişi başına gelirin 6 bin doları aşabilme olasılığının arttığı kaydedildi.

  Hükümetin 2007 yılına ilişkin GSMH büyüme hedefini yüzde 5 olarak açıkladığı ifade edilen raporda yılın ilk yarısındaki yüzde 5,3'lük büyüme dikkate alındığında yüzde 5 hedefinin gerçekleşebilmesi için ikinci yarıda yüzde 4,8 oranında bir büyümenin yeterli olacağı vurgulandı.

  Ancak yüzde 5'lik büyümenin Türkiye açısından yeterli olup olmadığının yineden tartışmalı olduğu kaydedilen raporda, Türkiye'nin bu ölçüde bir büyüme hızıyla gelişmiş ülke ekonomilerine yaklaşamayacağının hesaplandığı hatırlatıldı.

  Enflasyon konusuna da yer verilen raporda, geçen yıl ağustos ayında düşen tüketici fiyatlarının bu yıl az da olsa yükselmesinde en belirleyici etkiyi gıda sektörünün yaptığı belirtilerek, şöyle denildi:

  ''Kuraklık nedeniyle tarım sektöründe yaşanan üretim düşüşü ağustos ayından itibaren fiyatlara yansıdı. Gıda fiyatlarında Ramazan etkisiyle birlikte Eylül ayında da önemli artışlar yaşanıyor. Bu nedenle yıllık enflasyonda ağustosta başlayan yükselişin mevsimlik nedenlerle eylül ayında da devam edebileceğine dikkat çekiliyor...Yıl sonu için yüzde 4 olan enflasyon hedefinin gerçekleşebilmesi yılın kalan dört ayındaki toplam enflasyonun yüzde 0,84'te kalmasına bağlı bulunuyor. Merkez Bankasının yüzde 6 olan tahmininin gerçekleşebilmesi için de kalan dört aydaki toplam fiyat artışının yüzde 2,78'i aşmaması gerekiyor.

  Cari açık ile ilgili değerlendirmelerinde yapıldığı raporda, cari işlemler açığında haziran ayında başlayan yükselme eğiliminin temmuzdan sonra izleyen aylarda da devam etme olasılığının bu yıl 35 milyar doların üzerinde bir cari işlemler açığının söz konusu olabileceğine işaret ettiği vurgulandı.


   
ATO: Belirsizliklerin büyümeyi olumsuz etkilemesi bekleniyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Beze Büyümeleri

  Beze Büyümeleri

  hamilelikte koltuk altı bezesi Beze Nedir? Nerelerde Bulunur ? Bezelere Ne Zaman Dikkat Edilmeli ve Hastalık Yönünden Araştırılmalı ? Beze Büyümelerine Eşlik Edebilen Bulgular Nelerdir ? Boyun Bölgesi Bezelerinin Nedenleri Nelerdir ? Vücudun Birçok Yerinde Birden Görülen Beze Büyümeleri Neden Olabilir? Beze Büyümeleri Nasıl Takip Edilmelidir ? Beze Nedir? Nerelerde Bulunur ? Bezeler...
 2. Dolunayın Davranışı Etkilemesi

  Dolunayın Davranışı Etkilemesi

  Dolunayın Davranışı Etkilemesi İnsanlar arasında bu inanç oldukça yaygındır. Hatta birçok ülkede polisler ve hastanelerin acil servis personeli, dolunay oluştuğu zaman işlenen suçların, intiharların, trafik kazalarının daha çoğaldığını, insanların renkleri görme yeteneklerinin azaldığını, sara nöbetlerinin sıklaştığını, sinir hastalarının uykusuzluktan daha çok yakındıklarını...
 3. atom karınca:)

  atom karınca:)

  atom karınca
 4. Atom Spektrumları

  Atom Spektrumları

  Atom Spektrumları ve atomların çizgi tayfı yaymaları Hayret verici bir keşif de atomların çizgi tayfı yaymalarının bulunmasıydı. Bir gaz ısıtılırsa ya da bir gazdan elektrik akımı geçirilirse, madde ışık yayar. Işığın tayfı, çeşitli renklere ayıran bir prizmadan geçirilerek analiz edilirse, tayfta yalnız belli renkli çizgiler görünmektedir. 19. yy'da bu olayın açıklaması yapılamıyordu. Oysa...
 5. Atomun İcadı

  Atomun İcadı

  atom atom. nedir, icadı,yapısı, modeli, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. Eski Yunanlılar,bütün maddelerin atomlardan oluştuğuna inanırlardı. Gerçekte, Yunanca asıllı “atom” kelimesi “bölünemez” anlamına geliyordu. Yunanlılara göre, herhangi bir madde ne kadar bölünürse bölünsün (NOT:burada, bölünmekle “parçalanmak”,daha ufak parçalara ayrışmak kastedilmektedir),...

Sayfayı Paylaş