Avea: Ciliv'in 3G konusundaki açıklamaları gerçeği yansıtmamakta

Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Avea: Ciliv'in 3G konusundaki açıklamaları gerçeği yansıtmamakta
Avea İletişim Hizmetleri A.Ş, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv'in numara taşınabilirliği konusunda yaptığı açıklamaların gerçekleri yansıtmadığını savundu.

Avea'dan yapılan yazılı açıklamada, şirketin, numara taşınabilirliği hizmetinin uygulanabilmesi için gerekli olan altyapının (Merkezi Referans Veri Tabanı) işletmeciler tarafından ortaklaşa kurulması yöntemini en başından bu yana benimsediği ve desteklediği ifade edilerek, bu amaçla Telekomünikasyon Kurumu nezdinde yapılan toplantılara her 3 GSM işletmecisinin de davet edildiği bildirildi.

“Turkcell Genel Müdürü Sayın Süreyya Ciliv'in numara taşınabilirliği konusunda yaptığı açıklamalar gerçekleri yansıtmamaktadır” başlığıyla yapılan açıklamada, tüm işletmecilerce toplantıya katılım sağlanmış olduğu halde, Turkcell'in böyle bir ortak çalışmayı desteklemeyeceğini açıkça beyan ederek, en son düzenlenen toplantıdan aynı gerekçeyle erken ayrıldığı aktarıldı.

Bunun akabinde Avea'nın, numara taşınabilirliğinin bir an evvel hayata geçirilebilmesi için gerekli altyapının kurulum maliyetlerini bila bedel karşılama hususundaki istekliliğini Telekomünikasyon Kurumuna yazılı olarak da bildirdiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Vodafone'un da benzer bir talepte bulunması üzerine Telekomünikasyon Kurulu aldığı bir kararla, bizatihi kendisi tarafından hazırlanan teknik şartnamelere uygun bir numara taşınabilirliği altyapısının kurulması hususunda şirketimizi ve Vodafone'u görevlendirmiştir. Kanaatimizce bu durum, özel şirketler tarafından kamu hizmetlerine katılımın çok önemli bir örneğini oluşturmaktadır.

Anılan karar uyarınca şirketimiz ve Vodafone tarafından altyapının kurulmasına yönelik çalışmalar devam ederken, Telekomünikasyon Kurumu, şirketimize gönderdiği yeni bir yazı ile Turkcell'in sürece dahil olma talebinde bulunduğunu bildirmiştir. Bunun üzerine Kurum nezdinde yine 3 işletmecinin katıldığı yeni bir toplantı düzenlenmiş, bu toplantıda varılan mutabakat uyarınca da Turkcell'e, şirketimiz, Vodafone ve numara taşınabilirliği altyapısını tedarik edecek firma arasında imzalanan sözleşmelere taraf olmasını konu edinen taslak protokoller gönderilmiştir. Fakat Turkcell bu kez de, söz konusu taslak protokollerin kimi maddelerine karşı çıkmış, karşılıklı müzakere yoluyla anlaşma sağlanamayan maddelere ilişkin olarak da yönetim kararı alacaklarını beyan etmiştir. Bunun üzerinden de 3 haftadan fazla bir zaman geçtiği halde Turkcell'den konuyla ilgili şirketimize yeni bir yanıt ulaşmamıştır. Şirketimiz, Turkcell'i dışarıda bırakmak iradesine sahip olmak bir tarafa, tam aksine Turkcell'i sürece dahil etmek için her türlü iyi niyetli çabayı gösterdiği halde herhangi bir sonuç alamamıştır.”

AA
 

Benzer İçerikler

Üst