1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Ay olmasaydı

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Ay olmasaydı Ne olurdu?
  Uydumuz Ay olmasaydı şu anda bambaşka bir formda, bambaşka bir çevrede yaşıyor olurduk. Tabi eğer “yaşam” diye bir şey kalacak olsaydı!

  İnsanoğlu, tarihine kendisi yön verdi. Ancak tabii bu sürecin oluşmasında çevre şartları da en az insanoğlunun kendisi kadar büyük rol oynadı. Güneş sisteminin oluşumu dünyanın evrimleşmesinin en dramatik süreci. Dünyanın oluşum sürecindeki son ziyaretçisi Mars gezegeni büyüklüğünde bir asteroitti. Bu sırada dünya tarihinin akışı belirleyecek bir olay gerçekleşti. Binlerce kilometre hızla dünyaya çarpan bir astereoit, bir ateş çemberinin oluşmasına, devamında da bu çarpmanın kuvvetiyle uzaya sıvı formunda dev kayanın fırlamasına sebep oldu.

  Ay olmasaydı “duyamazdık”

  Bu oluşum birleşerek dünyanın yörüngesine oturdu. Formun soğumasıysa şu anda Ay olarak bildiğimiz dünyanın uydusunu oluşturdu. İşte uydumuzun hikayesi. Ay böyle oluştu. Peki ya oluşmasaydı ne olurdu?

  Aysız bir dünyada öncelikle günler kısalır, bir gün yaklaşık sekiz saat uzunluğunda olurdu. Atmosfer farklılaşır, örneğin havadaki oksijen miktarı şimdikinden çok daha fazla ve yoğun olurdu. Batıdan ve doğudan esecek anormal şiddetteki rüzgarlar ve kuvvetli fırtınalar okyanusların şimdiki kadar sakin kalmasına izin vermezdi.

  En önemlisi Dünya üzerindeki hayat da uydumuzun olmayışından etkilenecekti. Örneğin bitkiler kuvveli rüzgârlar dolayısıyla yere yapışık olarak büyüyecek, ağaçlar olmayacaktı. Bitkilerin yaprakları güneş ışığını yakalayabilmek için silindirik bir hal alacaktı. Peki ya hayvanlar? Şu andaki gibi yerden yüksekte ve boynunu kullanabilecek türde hayvan görmek pek de mümkün olmazdı. Hayvanlar daha kısa ve güçlü bir yapıya, örneğin kaplumbağa gibi korunabilecekleri kabuğa, yani bir zırha ihtiyaç duyacaklardı. Oksijenin fazla oluşundan dolayı bolizmaları hızlı işleyecek, bu durum da dünyanın olağan evriminin hızlanmasına neden olacaktı. Diğer yandan Ay’ın olmaması, beraberinde sonu gelmeyecek bir kuraklık ve buzul çağını getirecek, bu da en fazla insanoğlunun yapısına etki edecekti. Buzul çağında, kuraklıkla yaşayan insanın evrimi de bugünkünden farklı oluşacaktı. Örneğin kuvvetli rüzgârlar sebebiyle duyma yetisine sahip olmayacaktık. Dolayısı ile konuşmak yerine işaretler ile anlaşacaktık. Bu da yetenek ve zekâ gibi kavramların da gelişimini büyük ölçüde etkiliyecekti. Sonuçta medeniyetleşme yolunda sekteye uğrayacaktık. İşin özü şu ki; “uydumuz” Ay olmasaydı, Dünya da dünya olmayacaktı.

   
Ay olmasaydı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. olmassa olmazlar

  olmassa olmazlar

  hayattaki olmassa olmazlarınız nelerdin hayde oyuna başlayalım benim olmassa olmazım eşim çocuklarım pc im mm sitem almira ve hidoş
 2. Enzimler Olmasaydı

  Enzimler Olmasaydı

  Enzimler, yaşamı mümkün kılan ve yaşamla ilgili kimyasal değişimlerin "gerektiğinde" hızlanmasını sağlayan protein molekülleridir. Bir enzim bir reaksiyonu 1010 yani 10 milyar defa hızlandırabilir. Böylesine bir hızlandırma olmasaydı, 5 saniyelik bir süreç, örneğin bir cümlenin okunması, 1500 yıl sürerdi. Bu süre içinde diğer birçok istenmeyen kimyasal tepkime de olacağından yaşam...
 3. aydan

  aydan

  arkadaşlar belki alakasız bi yere yazıyorum ama benimle dans edermsiindeki aydanın saç rengi çok hoşuma gidiyor bilgisi olan yazabilirmi bekliyorum lütfen :argue:
 4. Ay Olmasaydı

  Ay Olmasaydı

  Güneş sistemimiz oluşurken koşullar çok az farklı olsaydı, bizler için her şey değişik olabilirdi. Dünyanın madde dağılımı, büyüklüğü, enerjisi, dönme ekseni açısı, atmosfer ve mevsimler çok farklı olabilirdi. Dünyamızda hayat belki yine gerçekleşebilirdi ama farklı şekilde. Bu hali ile sanki her şey, en ince detayına kadar insan için özel olarak hazırlanmış gibidir. Peki bu oluşum içinde...
 5. ay

  ay

  geceleri ayı neden deha iyi görebiliyoruz

Sayfayı Paylaş