Etiketler:
 1. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113

  Ayak Ağrıları,Belirti, Neden ve Tedavisi

  Konu, 'Ortopedi' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

  ayak agrısı, acısı, nedenleri, yapılması gerekenler,tedavi, ayak ağrı ve nedenleri hakkında bilgi burada hanımlar

  Vücudumuzu taşıyan ayaklarımıza iyi bakmalıyız melekler, Ayak ağrılarının nedenlerinden tutunda tedavisine kadar açıklamasını yapıyorum hanımlar..

  [​IMG]

  Eğer bazen, kendinizi, "bir bilye üzerinde yürüyormuş gibi" hissediyorsanız ve ayak tarağınızda devamlı bir ağrı varsa, Morton nöroması diye adlandırılan bir durumunuz söz konusu olabilir. Nöroma, sinirin iyi huylu bir tümörüdür. Morton Nöroması, gerçekten bir tümör değildir. Fakat ayak parmaklarına kadar uzanan, digital sinirin etrafını saran dokuda kalınlaşma vardır. Nöroma; sinir, ön ayaktaki ayak parmağı kemiklerine (metatarslar) bağlanmak üzere ligamentin altından geçerken oluşur.
  Morton nöromasının kadınlarda erkeklere göre görülme insidansı (görülme sıklığı) 8-10 kere daha fazladır.
  Belirtiler ve Semptomlar
  Normal olarak şişkinlik gibi, dışa vuran belirtiler yoktur, çünkü; bu gerçek bir tümör değildir.
  Ayak tabanında, parmak aralarına ışın gibi yayılabilen, yakıcı ağrı.
  Ağrı, genellikle aktivite veya ayakkabı giyince yoğunlaşır. Gece ağrısı enderdir. Ayak parmaklarında uyuşukluk veya hoş olmayan bir his olabilir.
  Koşucular yarışa başlama bloğunu iterek koşmaya başlarken, ağrı hissedebilirler. Ayağı, buna benzer pozisyona iterek sokan yüksek topuklu ayakkabılar da, durumu kötüleştirebilirler. Aynı zamanda, sıkı ve dar ayakkabılar da kemiklere baskı yaparak ve siniri sıkıştırarak bu durumu ağırlaştırırlar.
  Teşhis ve Tedavi

  Muayene sırasında doktor, kemikler arasında elle hissedilebilir bir kitle veya tıkırtı sesi duyabilir.
  Doktor, kallusları aramak veya ağrıya neden olabileceği baskı kırıklarını taklit etmek için, ayak parmağı kemikleri arasında basınç uygular.
  Hareket dizinimi testleri, artrit veya eklem inglamasyonlarını ekarte edecektir. Rontgen filmleri, gerilim kırıklarını veya ayağın ayak parmaklarının artritlerini ekarte etmek için gereklidir ve cerrahiye oranla basittir. Bu tedaviler aşağıdakilerin bir veya daha fazlasını ihtiva eder.
  Ayakkabı Giyiminizi Değiştirin
  Yüksek topuklu ve sıkı ayakkabılardan kaçının ve daha geniş, daha alçak topuklu ve yumuşak tabanlı ayakkabılar giyin.
  Bu olanaklar, kemiklerin dışarı doğru yayılmasını sinir üzerindeki basıncı azaltmak için sinire zaman tanınmasını sağlar.
  Ortezler;
  Geleneksel ayakkabı içi destekleri ve petler kemikleri kaldırarak ve birbirinden ayırarak irritasyonu hafifletir ve sinir üzerindeki basıncın azalmasına yardımcı olabilir.

  Enjeksiyon;
  Bir veya daha fazla kortikosteroid enjeksiyonu bazı rahatlıklar getirerek sinirin şişme ve inflamasyonunu azaltır.
  Bir çok çalışma, daha geniş ve çok rahat ayakkabıların giyilmesi, alışılmış ortezlerin kullanılması ve kortizon enjeksiyonu kombinasyonun Morton nöromalı hastaların % 80' inde rahatlama saptadığını göstermiştir. Eğer konservatif tedavi, semptomlarınızı hafifletmiyorsa, ortopedi cerrahınız sizinle ameliyatı tartışabilir. Ameliyat, sinirin bir kısmını kesmek veya sinirin etrafındaki dokuları serbest bırakmaktır ve genellikle kısa bir iyileşme dönemini kapsar.

   
Ayak Ağrıları,Belirti, Neden ve Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ön Diz Ağrıları Belirti ve Tedavisi

  Ön Diz Ağrıları Belirti ve Tedavisi

  bacak ağrıları, ön diz, kıkırdak, sebebleri, tedavisi, ön dizde ağrının sebeb ve tedavisi burada hanımlar Ağrılaımızın sebebini bilmemiz kadar tedavisini bilmemizde önemli melekler .. Diz eklemi denince hemen akla yük taşıyan tibia-femur kemikleri arasındaki ana eklem gelir. Aslında diz yakınmamalının önemli bir kısmını oluştururlar. Koşucular, atlayıcılar, bisikletçiler gibi dizi kıvrık...
 2. Baş Ağrısı Tipleri Nelerdir? Belirti ve Tedaviler

  Baş Ağrısı Tipleri Nelerdir? Belirti ve Tedaviler

  Baş Ağrısı Tipleri Baş Ağrısı Belirtileri Baş Ağrısı Tedavileri Başımız kimi zaman üşütmekten kimi zaman migren den ağrır bakalım başka ne sebeplerden baş ağrısı çekeriz...Kimi zaman ilaçların yan etkileri..de etkili olabiliyormuş..Tanınızı kendiniz koyun...Baş ağrılarınız artık ilaclarla da gecmiyorsa benim gibi 2-3 saat cekiyorsanız işte bunun için dua... Baş Ağrısı Tipleri Nelerdir?...
 3. El ayak ağız hastalığı nedir ? Belirtisi ve tedavisi

  El ayak ağız hastalığı nedir ? Belirtisi ve tedavisi

  el ayak ve ağız hastalığı nedir,el ayak ağız hastalağı belirtileri,el ayak ağız hastalığı kimlerde görülür,el ayak ağız hastalığı nasıl tedavi edilir,el ayak ağız hastalığı hakkında bilgiler El, ayak ve ağız hastalığı çocuklarda oldukça yaygın olarak görülen virüslerin yol açtığı bir hastalıktır. El, ayak ve ağız hastalığı genelde okulöncesi çocuklarda görülür. Fakat yetişkinlerde ve okul...
 4. Lupus hastalığı nedir ? Belirti ve tedavisi

  Lupus hastalığı nedir ? Belirti ve tedavisi

  lupus hastalığı nedir,lupus hastalığı kimlerde görülür,lupus hastalığının belirtileri,lupus hastalığının tedavisi nedir,lupus hastalığı bulaşırmı Lupus hastalığı bağışıklık sisteminin çevre doku ve organlara saldırması olarak açıklanan kronik inflamatuar bir hastalıktır. Lupus genel olarak cilt, böbrekler, kan hücreleri, beyin, kalp ve akciğerleri hedef alabilir. Bu da doktorların teşhis...
 5. Bel ve boyun ağrıları için akupunktur tedavisi

  Bel ve boyun ağrıları için akupunktur tedavisi

  Bel ve boyun ağrıları hemen herkesin başına gelen sağlık problemleridir.Bu ağrıların uzun süreli ve şiddetli olmasının altında yatan en önemli sebeplerden biri de fıtıklardır. Fıtık oluşmasında en önemli nedenlerinden biri bel ve boynun kötü bir postürde yani duruşta uzun süre tutulmasıdır. Bunun üzerine bir de kilolara bağlı olarak aşırı yük binmesi eklenirse fıtıklaşma kaçınılmaz olur....

Sayfayı Paylaş