1. gülgüzeli

  gülgüzeli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  549
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  Azrail Bana Nasıl Görünecek ?

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

  Kanser hastanesinde başhekimken Serap adında genç bir hanım hastam vardı. Bu hastam göğüs kanserine yakalanmış ve tedavi için yurt dışına gitmek istemesine rağmen, bazı formaliteler sebebiyle o imkanı bulamamıştı. Serap’ı özel bir ilgiyle bizzat ben tedavi altına aldım. Ve kısa bir süre sonra da iyileştiğini gördüm. Ancak Serap’ın da bütün diğer kanserliler gibi ilk 5 yıllık süreyi çok dikkatli geçirmesi gerekiyordu. Bir iş kadını olan Serap, 4 yıl kadar sonra 1 ihale için İzmir’e gitmek istedi. Kışaylarında olduğumuz için uçakla gitmesi şartıyla kabul ettim. Maalesef bilet bulamamış ve benden habersiz bindiği otobüsün kaza geçirmesi üzerine 6 saat kadar mahsur kalmış. Dönüşünden kısa 1 süre sonra kanser, kemik ve akciğerine yayıldı. Serap bacak kemiklerindeki staz nedeniyle yürüyemez hale gelirken, hastalığın akciğerdeki tezahürü sebebiyle de devamlı olarak oksijen cihazı kullanıyor ve söylediği her kelimeden sonra ağzını o cihaza yapıştırarak nefes almak zorunda kalıyordu. Evine gittiğim gün, yine güçlükle konuşarak:
  -”Doktor bey,” dedi. ”Ben size…dargınım.” ”Niçin?” diye sordum.
  -”Siz…dindar bir insanmışsınız. Niçin bana da, ALLAH ‘ı, ölümü, ahireti anlatmıyorsunuz?”
  Dini inançlarının çok zayıf olduğunu bildiğim için bu teklifi karşısında oldukça şaşırdım. O’nu üzmemeye çalışarak:
  –”Doktora ulaşmak kolaydır” dedim. ”Parayı bastırdın mı istediğine tedavi olursun. Ancak iman tedavisi için gönülden istek duymalısın.
  Konuşmaya mecali olmadığından “Ben o isteği duyuyorum” manasında başını salladı. Artık ümitsiz bir tıbbi tedavinin yanı sıra, ebedi hayatın ve saadetin reçetesi olan iman derslerimiz başlamış ve dersler “hızlandırılmalı öğretime” dönmüştü. Anlattığım iman hakikatlarını bütün ruhuyla meczediyor ve arada bir soru soruyordu.Vefatına bir hafta kala:
  -”Doktor bey,” dedi. ”Ben ölürken ne söylemeliyim?”
  -”Senin durumun çok özel” dedim. ”Kelime-i Şehadet sana uzun gelir. O anı farkedince ”Muhammed” (s.a.v) sana yeter.”
  O, haliyle tebessüm ederek yine başını salladı. Çok ıstırabı olduğu için Serap’a sürekli morfin yapıyor ve O’nu uyutmaya çalışıyorduk. Ben, bir iş seyahati sebebiyle bir müddet ziyaretine gidemedim. Dönüşümde annesi telefon ederek:
  -”Serap, bir haftadır morfin yaptırmıyor.” dedi. “Sabahlara kadar inliyor ve çok ıstırap çekiyor. Hemen eve gittim ve iğne yaptırmamasının sebebini sordum. Aldığım cevabı hala unutamıyor ve hatırladıkça ürperiyorum. “Ya morfinin tesiriyle ölüme uykuda yakalanır ve son nefeste “Muhammed” diyemezsem?
  İşte Serap, böyle bir hanımdı. Bu arada benden istihareye yatmamı ve eğer bir kaç gün daha ömrü varsa , son günü uyanık kalacak şekilde morfin yaptırılmasını rica etti. Ben hiç adetim olmadığı halde cuma gününe rastlayan o gece istihareye yattım ve Serap’ın acizliği hürmetine sandığım salı gününe kadar yaşayacağına dair işaret sezdim.
  Ertesi gün O’na:
  -”Hiç korkma!” dedim. “İğneyi vurdurabilirsin.
  Ve Serap bir veda niteliği taşıyan bu görüşmemizde son sorusunu da sordu:
  -”Doktor bey…Azrail bana nasıl görünecek?”
  -”Kızım,” dedim. “O bir melek değil mi? Hiç merak etme, sana yakışıklı bir prens gibi gelecektir.”
  Salı günü Serap’ın ağırlaştığı haberini alınca hemen eve gittim.Ancak vefatına yetişememiştim. Ailesi tam manasıyla perişandı. Sadece kendisine uzun müddet bakan dindar bir hanım akrabası ayaktaydı ve beni görünce yanıma gelerek:
  -”Doktor bey, biliyor musunuz, bu evde biraz önce bir mucize yaşandı!” dedi ve devam etti:
  -Serap, bir saat kadar önce oksijen cihazını attı ve “yataktan kalkması imkansız” denmesine rağmen kalkarak abdest aldı, iki rekat namaz kıldı.Bütün ev halkı hayretten donup kaldık. Ve kelime-i Şehadet getirerek vefat etmeden biraz önce de:
  -Doktor bey’e söyleyin, dedi. Azrail, O’nun söylediğinden de güzelmiş
   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Azrail Bana Nasıl Görünecek ?
  emeğine sağlık
   
 3. zeynep çuvalcı

  zeynep çuvalcı Forum Okuru

Azrail Bana Nasıl Görünecek ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum Sonrası Bebeğim Nasıl Görünecek?

  Doğum Sonrası Bebeğim Nasıl Görünecek?

  29 haftalık doğan bebek yaşarmı 7 aylık doğan bebek yaşarmı 29 haftalık 6 aylık 6 Bebeğiniz doğum sonrasında tam da beklediğiniz gibi görünmeyebilir. Endişelenmeyin, bir ay sonra çok değişecek, hayalinizdeki bebeğe biraz daha yaklaşacak. Yenidoğan bebeklerin genel görünüm özelliklerine biraz göz atalım. Kafa şekli Bebeğinizin kafasında henüz birleşmemiş olan ve bir araya geldiklerinde...
 2. azrail bana nasil görünecek

  azrail bana nasil görünecek

  Azrail Bana Nasıl Görünecek Kanser hastanesinde başhekimken Serap adında genç bir hanım hastam vardı. Bu hastam göğüs kanserine yakalanmış ve tedavi için yurt dışına gitmek istemesine rağmen, bazı formaliteler sebebiyle o imkanı bulamamıştı. Serap’ı özel bir ilgiyle bizzat ben tedavi altına aldım. Ve kısa bir süre sonra da iyileştiğini gördüm. Ancak Serap’ın da bütün diğer kanserliler gibi...
 3. Bebeğim nasıl görünecek?

  Bebeğim nasıl görünecek?

  2on bebek 2 on bebeğiniz nasıl olacak 2on bebeğiniz nasıl olacak 2 on bebek görünecek görünecek Sevgili anneler ; doğum yaklaştıkça bebeğinizin kime benzediği nasıl olacağı soruları da doğum kadar merak edeceğiniz bir konudur.Bebeğinizin doğduğu anda nasıl olacağını bilmek istiyorsanız bu yazı çok güzel okuyun derim. J BEBEĞİM NASIL GÖRÜNECEK? Bebeğiniz doğum sonrasında tam da...
 4. Ünlüler Yaşlanınca Nasıl Görünecekler?

  Ünlüler Yaşlanınca Nasıl Görünecekler?

  ünlüler yaşlanırsa, yabancı ünlüler yaşlandı, yaşlılık halleri, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Ne yaparsak yapalım,yıllar geçiyor.Şu anda ki halleriyle göz dolduran,iç çektiren ünlüler acaba yaşlandıklarında nasıl görünecekler dersiniz?İşte böyle.... Kirsten Dunst Justin Timberlake Angelina Jolie Avril Lavigne Jude Law...
 5. Azrail (as) Canları Nasıl Alır?

  Azrail (as) Canları Nasıl Alır?

  azrail cani nasil alir, ölüm Hep Merak ederdim, Azrail tüm dünyadaki insanlarin canini nasil aliyor diye... Yani herkese nasil yetisiyor diye... Gectigimiz Haftasonu Yine dergim geldi postayla.... Cok sükür simdi biliyorum Artik :) Ve sizlerle Paylasiyorum.... Azrail (as) canları nasıl alır? Çoğu insan Azrail’i (as) hep korkunç biri olarak tahayyül eder. Azrail’in dünyanın dört bir...

Sayfayı Paylaş