Etiketler:
 1. merve_69

  merve_69 Üye Üye

  Kayıt:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  164
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  Made in İsTanßuL

  Babaların Çocukların Hayatındaki Önemi

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında merve_69 tarafından paylaşıldı.

  Anneler kadar babalar da bir çocuğun hayatında büyük rol oynar. Çocuklar aileleri içerisinde anne rolünü gördükleri kadar baba rolünü de görmek isterler. Ancak dünya genelinde yaygın olan bir kanıya göre babalar anneler kadar çocukları ile iletişim kurmaktan kaçınırlar ve bunun doğal olduğunu düşünürler. Uzun yıllardır yapı*** araştırmalar bu durumun zannedildiği gibi olmadığını, babaların da en az anneler kadar çocuklarının gelişiminde pay sahibi olduklarını ortaya çıkmıştır.
  Toplum genelinde babalara yüklenen sorumluluklar ailenin maddi ihtiyaçlarını karşılamak, ailenin birliğinden ve beraberliğinden sorumlu olmak olarak görülmüştür, anneler ise çocuk bakımından ve ev idaresinden sorumlu tutulmuştur. Ancak değişen hayat koşullarımız gerek annelerin gerek babaların sorumluluklarını hem genişletmiş hem de bir ölçüde değiştirmiştir.

  Hayat koşullarının değişmesi, araştırmacıları ve eğitimcileri anne ve babaların farklı rollerinin çocuklarının gelişimlerine nasıl yansıdığını merak etmelerine neden olmuş ve konu hakkında çeşitli çalışmaların yapılmasına yol açmış.

  Yapı*** birçok araştırmanın sonucunda babaların çocukları ile ilişkilerinde pek çok eksiğin olduğu ortaya çıkmış. Bunlardan en önemli olanı ise çocukla babanın aynı aile içerisinde yaşamalarına rağmen birbirlerini yeterince tanımamalarından kaynaklanan iletişim problemleri olarak belirlenmiş. Bu problemin kısa zamanda (çok küçük yaşlarında iken) çözülmemesi durumunda çocuklarda ciddi gelişimsel eksikliklerin ortaya çıktığı yine bu araştırmaların sonucunda vurgulan önemli bir diğer bulgu.

  Bu nedenle babalar çocukları ile olan iletişimlerini güçlendirmeli ve çocuklarının gelişimlerinde önemli rol oynadıklarını unutmamalılar. Çocukları ile daha fazla iletişim kurmak isteyen babalar için işte birkaç önemli ipucu.

  Neler Yapabilirsiniz?

  ● Çocuğunuzu dinlemeye özen gösterin, onun fikirlerine ve planlarına önem verin.

  ● Çocuğunuzla beraber geçireceğiniz zamanlar planlamaya çalışın, çocuğunuz ve sizin beraber yapmaktan hoşlandığınız aktiviteleri belirleyin ve bulduğunuz ilk fırsatta belirlediğiniz aktiviteler arasından birini seçerek çocuğunuzla uygulayın.

  ● Eşinizle konuşarak ondan konu hakkında size yardımcı olmasını isteyin, çünkü bazen anneler çocuklarını kendi himayeleri altına alma eğilimine gereğinden çok fazla girerler ve sizin çocuğunuzla kuracağınız iletişimi istemeden de engelleyebilirler.

  ● Eve yorgun gelmiş olsanız bile çocuğunuzla kısa da olsa bir süre beraber vakit geçirmeye ve oynamaya çalışın, eğer onunla oynayamayacak kadar yorgunsanız çocuğunuza durumunuzu uygun bir dille anlatın ve dinlenince onunla oynayacağınızı ona söyleyin.

  ● Çocuğunuza verdiğiniz sözleri yerine getirmeye çalışın, yerine getiremeyeceğiniz sözleri onlara vermeyin. Çünkü bu durum çocuğunuzla olan ilişkinizi oldukça zedeler ve size karşı olan güvenini yitirmesine sebep olabilir.

  ● Özellikle erkek çocuklar için babalar rol model olurlar. Erkek çocukların kafasında tam olarak baba figürünün oturmamış olması onların sosyal ve duygusal gelişimlerine oldukça zarar vermektedir. Bu nedenle babaların bu konuda dikkatli olması çok önemlidir...

   
Babaların Çocukların Hayatındaki Önemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. babadan oğula hayat dersi

  babadan oğula hayat dersi

  babanın biri evladının arkadaşlık yaptığı kişilerin gerçek dost olmadığı sürekli oğluna söyler ama oğlu onu dinlemez ve karşı çıkar hayır baba onlar benim en iyi dostlarım der.baba peki der o zaman onların gerçek dostun olup olmadığını test edelim der oğlu nasıl der baba gi...t bizim koyunlardan birini kes ve parçala v...e sonra parçalarını bi çuvala koy ve gel der.oğlu gider babasının...
 2. Suyun Hayatımızdaki Önemi

  Suyun Hayatımızdaki Önemi

  Arkadaşlar Suyun Hayatımızdaki Önemi nedir su olmazsa ne olurdu acaba hiç susmazmıydık :D
 3. Emniyet Kemerinin Hayatımızdaki Önemi

  Emniyet Kemerinin Hayatımızdaki Önemi

  Emniyet Kemerinin Hayatımızdaki Önemi nedir bana bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.
 4. Babanın Aile İçinde ki Önemi

  Babanın Aile İçinde ki Önemi

  babanın rolü baba faktörü Kadınların aktif bir şekilde çalışma hayatında yer alması, babanın aile içinde ki rolü ve önemini daha da farklılaştırdı melekler :) Artık evlerde çalışan annelere babalar da yardımcı oluyor, çocukların gelişme ve büyütülmelerinde aktif bir şekilde rol oynuyorlar. :) Yeni bir bebek dünyaya geldiğinde, "Anneli babalı büyüsün" deniyor. Bu, aynı zamanda...
 5. Ailede Babanın Önemi Nedir?

  Ailede Babanın Önemi Nedir?

  Ailede Baba Ailede Babanın Önemi Ben babasız bir aile düşünemiyorum...Yani hem çosuk için hemde eş için eş/baba önemli bir faktör olduğunu düşünüyorum....Baba bizim toplumumuzda her ne kadarda anneler de çalışır olsalarda babalar ailenin direği kabul edilir...Babanın bir ağırlığı bir pozisyonu vardır...Peki ya çocuğun dünyasında babanın yeri nasıldır??? Ailede Babanın Önemi Nedir?...

Sayfayı Paylaş