1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Bağış: "Tasarı geçerse bu ABD'nin ayıbı olur"

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Bağış: "Tasarı geçerse bu ABD'nin ayıbı olur"
  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, ABD Kongresi'nde görüşülmesi beklenen, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili tasarı konusunda, ''Bütün çabalarımıza rağmen tarihi bir hata işler ve bu tasarıyı geçirirlerse, bu sorun Türkiye'den çok ABD'nin sorunu ve ayıbı olur. Umarız aklıselim galip gelecektir'' dedi. Bağış, ABD Kongresi'nde görüşülmesi beklenen tasarının engellenmesi için, CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ ve MHP istanbul Milletvekili Gündüz Aktan ile birlikte ABD'ye gideceklerini bildirdi.
  Bağış, 8-11 Ekim arasındaki ziyarette, ABD'deki ülkedeki bazı sivil toplum kuruluşları, senatörler, Temsilciler Meclisi üyeleri, üst düzey bürokrat ve akademisyenlerle temaslarda bulunacaklarını belirterek, tasarının Türkiye-ABD ilişkilerine vereceği zararı anlatacaklarını ve Kongreye sunulmaması için lobi faaliyetleri gerçekleştireceklerini söyledi.
  Türkiye'nin daha önceki çabaları ile 8 kongre üyesinin tasarıdan imzasını çektiğini hatırlatan Egemen Bağış, tasarının gündeme gelmesinin ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile çok yoğun bir çalışma başlattıklarını ifade etti.
  Tasarının aleyhinde oy kullanma ihtimali olanları teşvik edici, lehinde oy kullanma ihtimali olanları da uyarıcı mesajları içeren mektupları komite üyelerine gönderdiklerini belirten Bağış, ABD'deki Türk toplumunun, yaşadıkları bölgelerdeki kongre üyeleri ile temaslar kurması için oradaki sivil toplum örgütleriyle temas yürüttüklerini, ayrıca Türkiye'de iş yapan Amerikan firmalarının merkezleri ile temas kurmak için çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.
  Başbakan Erdoğan'ın da ABD Başkanı George W. Bush'un yanı sıra Bill Clinton ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'i telefonla görüştüğünü hatırlatan Bağış, Erdoğan'ın, ABD ziyaretinde de Demokratların olası iktidarında dışişleri bakanı olma olasılığı bulunan Richard Holbrooke, Cumhuriyetçilerin ''akıl hocalarından'' Henry Kissinger ile Madeline Albright ile görüştüğünü hatırlattı.
  Başbakan Erdoğan'ın, bu konuda Türkiye'nin haklı tezlerini ve Ermenistan'ın ortak bir tarih komisyonu projesinden nasıl kaçtığını çok net bir şekilde vurguladığını anlatan Bağış, şunları kaydetti:
  ''Bu tasarının nelere mal olabileceğini ve Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere onarılamaz zararlar vereceğini daha önce ABD'deki muadillerimize çok iyi anlattık. Fakat Ermeni diasporasının baskıları ve iç politika ile ilgili kaygılar, ne yazık ki, bu tasarının sürekli gündeme getirilmesine neden oluyor.''

  [​IMG]
  Kaynak : AA
   
Bağış: "Tasarı geçerse bu ABD'nin ayıbı olur" konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bağış

  bağış

  Sadaka vermeye delalet eder.Rüyasında bağış yapan kimsenin, geçmişte yapmış olduğu iyiliklerin karşılıklarını alacağına işaret eder.
 2. kan bağışı ve organ bağışı

  kan bağışı ve organ bağışı

  sevgili adminlerim benim aklıma bir konu geldi ama nereye nasıl bağlayacağımı bilemedim. siz uzmanlara bıraktım. kan bağışı ve organ bağışı ile ilgili bişeyler yapmak istiyorum yani insanları bu konuda bilgilendirmek gerekiyo gibi geliyor. ama konuları nereye açacağımı bulamadım yada böyle ilgili bir konuyuda bulamadım varsa özür dilerim dikkatsizliğim için yoksa da nasıl birşeyler...
 3. İmamdan organ bağışı çağrısı

  İmamdan organ bağışı çağrısı

  Kızı, annesinin böbreğiyle hayata dönen imam Şen cami kürsüsünden seslendi: Organ bağışı günah değil.. Organ naklinin günah olduğunu söyleyenlere en iyi yanıt imam Hüseyin Şen ve kızı Kübra'dan (14) geldi. İmam Hatip Lisesi birinci sınıf öğrencisi Kübra Şen'e, 4 yıl organ listelerinde bekledikten sonra kadavradan bir türlü böbrek bulunamayınca annesi Nihal Şen ikinci hayatını verdi. Anne-...

Sayfayı Paylaş