1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Bahçe Ziraatı Teknikeri

  Konu, 'Mesleklerimiz ve Biz' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  bahçe tarımı bölümü bahçe tarımı bölümü dersleri ziraat teknikeri ne iş yapar dgs Sebze ve meyve kısmen de süs bitkilerinin üretimi ve ürünlerin pazarlaması alanında çalışan kişidir.

  GÖREVLER Bahçe teknikeri, bahçe ziraatı alanında uzmanlaşmış ziraat mühendislerinin gözetimi ve denetimi altında, -Bilimsel yöntemlerle budama, ayıklama, gübreleme, ilaçlama işlerinde çalışır, -Sebzeciliğin ve meyveciliğin bilimsel yöntemlerle yapılması için araştırmalar yapar, -Sebze ve meyveleri hastalıklardan korunmak için önlemler alır, -Ambalajlama ve pazarlama ile ilgili karşılaşabilecek sorunlara çözümler bulmaya çalışır.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER -Traktör, -Toprak işleme ekipmanları, -Budama ekipmanları, -Aşılama ekipmanları.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Bahçe ziraatı teknikeri olmak isteyenlerin; -Fen bilimlerine, özellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, -Açık havada çalışmaktan hoşlanan, -Bedence arazide çalışabilecek kadar sağlıklı, kimseler olmaları gerekir.


  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Bahçe ziraatı teknikerleri tüm işlerini açık havada yürütürler. Çalışırken çiftçilerle, ziraat teknisyenleri ve ziraat mühendisleri ile iletişim halindedirler.
  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI -Bahçe ziraatı teknikeri, kamu ve özel sektöre ait tarımsal işletmelerde çalışırlar. -Kendi bahçe ve sera işletmelerini kurarlar. -Bahçe ziraatı hiçbir zaman geçerliliğini yitirmeyen insanların sürekli ihtiyaç duyduğu ürünlerin yetiştirilmesi açısından herzaman gereksinim duyulan bir meslektir.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Mesleğinin eğitimi üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının Bahçe Ziraatı bölümünde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Meslek Liselerinin, Çay Teknolojisi, Süs Bitkileri, Tarım, Ziraat, Genel Ziraat, Makine(Tarım Meslek Lisesi), Makine-Tarım Teknolojisi, Peyzaj, Tarım Teknolojisi bölümlerinden mezun olanlar “Bahçe Ziraatı” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puanı almaları halinde sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ -Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince; zirai botanik, kimya, genel meyvecilik, genel sebzecilik, bağcılık,budama, aşılama sulama, tarımsal mekanizasyon, hastalıklarla mücadele, tarımsal ekonomi, süs bitkileri yetiştiriciliği, mantar yetiştiriciliği, muhafaza teknikleri, bilgisayar ve programlama gibi dersler okutulur. -Eğitimini başarı ile tamamlayanlara Bahçe Ziraatı Teknikeri ön lisans diploması ve “Bahçe Ziraat Teknikeri” unvanı verilir.

  MESLEKTE İLERLEME -Bahçe ziraatı teknikeri ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde Ziraat Fakültelerinin Bitkisel Üretim, lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

  BENZER MESLEKLER: Bağcılık.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU -Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca yükseköğrenim ve harç kredisinden ve öğrenci yurtlarından faydalanabilirler. -Mezuniyet sonrasındaki kazanç çalışılan işyerine ve yapılan işe göre değişiklik göstermektedir. Asgari ücretin 3-4 katına kadar aylık ücret alabilmektedir. -Özel sektörde, çalışma durumu, çalışkanlık, tecrübe, teknolojiye açık olma, mesleğin erbabı olunması durumlarında her an iş bulabilirler.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER -İlgili Eğitim Kurumları, -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.


   
Bahçe Ziraatı Teknikeri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Maden Teknikeri

  Maden Teknikeri

  maden teknikerliği puanları maden teknikerinin görevleri Yer kabuğundaki maden filizlerinin ya da cevher yataklarının bulunması, çıkarılması ve arıtılması konularında, maden mühendisine yardımcı olarak görev yapan kişidir. GÖREVLER - Maden filizlerinin ve cevherlerinin bulunması için maden mühendisi tarafından hazırlanan sondaj planını uygular, -Bulunan madenlerin işletilmesi için kuyu ve...
 2. Çevre Teknikeri

  Çevre Teknikeri

  çevre koruma ve kontrol bölümü çevre koruma ve kontrol bölümü iş alanları iş imkanları dersleri nedir Doğal kaynakların verimliliklerinin korunması, çevrenin insan sağlığına ve refahına uygun bir biçimde düzenlenmesi konularında çevre mühendisine yardımcı olarak çalışan kişidir. GÖREVLER -Hava, su, toprak analizleri yapar, kirlilik düzeyini belirler, -Kirlilik düzeyi sağlığa zarar verecek...
 3. Bahçe

  Bahçe

  Bakımlı ve yeşil bahçe dünya ve ahiret mutluluğudur. Etrafı güzel bir duvarla çevrili bahçe, dindar ve mutlu bir kişi ve onun ailesidir. Bahçe, dünya nimetlerinden fazlasiyle istifadeye, Gönül zenginliğine, Niyet ve amel güzelliğine delalet eder. Bahçe iiçindeki duvarın yerinde yaban bitkisi ya da meyvesiz bir ağaç olduğunu görmek, düşük karakterli insanların başa geçmesine, din ve dünya...
 4. Kimya Teknikeri

  Kimya Teknikeri

  Kimya Teknikeri TANIM Kimyasal madde üreten veya kimyasal madde kullanarak üretim yapan işyerlerindeki laboratuarlarda kimya mühendisleri ve kimyagerler tarafından hazırlanan iş planı ve programına göre, istenen kalitede ürün elde edilmesi için gerekli işleri yürüten kişidir. GÖREVLER - Kimya mühendisleri tarafından hazırlanan iş programına göre ekipmanların devreye alınması ve gerekli...
 5. Grafik Teknikeri

  Grafik Teknikeri

  Grafik Teknikeri TANIM Tanıtımı yapılacak hizmet ve ürünleri en iyi biçimde tasarlayan ve baskıya hazır duruma getiren ara meslek elemanıdır. GÖREVLER Grafik teknikeri; - Müşterilerle görüşerek, isteklerini belirler ve tasarımını yapacağı konuda ayrıntılı bilgi edinir. - Grafik tasarımcısı veya kendisinin labaratuvar ve stüdyo ortamında yaptığı tasarımları baskıya hazırlar. - Tasarladığı...

Sayfayı Paylaş