Bakan Eker'den domates açıklaması

tuqqce

Daimi Üye
Üye
#1
Bakan Eker'den domates açıklaması
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, kamuoyunda, “Rusya'ya zehirli mallar gidiyor, oradan geri geliyor. Ondan sonra da Türk vatandaşına yediriliyor' gibi değerlendirmelerin yapıldığını belirterek, “Bunlar kesinlikle doğru değildir. Bu şekilde ne bir ürün gidiyor, ne de Türkiye'nin içerisinde bu tür tür ürünler satılıyor” dedi. TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Güldal Mumcu'nun başkanlığında toplandı. Güneydoğu Anadolu'da tarımda yaşanan sorunlar hakkında gündem dışı konuşan CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin'e yanıt veren Eker, son yıllarda küresel ısınmaya bağlı olarak oluşan kuraklığın, başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere bazı illeri etkilediğini söyledi.
Türkiye'de geçen yıla göre yüzde 6, uzun yıllar ortalamasına göre de yüzde 9.4'lük bir yağış azlığının olduğunu dile getiren Eker, Hükümet'in çiftçinin uğradığı zararları telafi etmeye çalıştığını anlattı.

Eker, başta Güneydoğu Anadolu olmak üzere kuraklıktan etkilenen illerde tespit çalışmalarının devam ettiğini, bu çalışmaların sonunda hem çiftçilerin Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının erteleneceğini, hem de tohumluk yardımı yapılacağını bildirdi.
Hatay ve Çukorova'da hububat hasadının başladığına da dikkati çeken Eker, bu bölgede önceki yıla göre rekoltenin iyi olduğunu söyledi.
Bu yıl 18 milyon ton civarında bir rekolte beklendiğini, bu rakamın da Türkiye'nin iç ihtiyacını karşılamaya yeterli olacağını belirten Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, Hükümet olarak hububatta taban fiyat uygulaması yapmadıklarını, müdahale fiyatı belirlediklerini bildirdi.
RUSYA İLE YAŞANAN SORUN

Konuşmasında Rusya ile domates, patlıcan, patates, üzüm ve limonda yaşanan soruna da değinen Eker, şunları kaydetti:
“Rusya, domates, patlıcan, patates, üzüm ve limonda kısıtlama kararı aldı. 7 Hazirandan itibaren bu ürünler gönderilmiyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin laboratuvarları en son, en modern cihazlarla donatıldı. AB standartlarıyla çalışıyoruz. Bu mallar AB'ye sorunsuz olarak gönderiliyor. Rusya Federasyonu'na 30 bin parti mal gönderildi. Sadece bir defada 52, bir defada da 56 bildirim yapıldı. Bunların hepsinin 5 ay süreyle şahit numunelerini inceledik. Bizden kaynaklanan bir sorun yok. 'Yöntem farklılığı olabilir' diye Rus yetkilileri davet ettik. Bir mutabakat metni imzalamayı önerdik. Teklifi değerlendiriyorlar. Kamuoyunda 'Rusya'ya zehirli mallar gidiyor, oradan geri geliyor. Ondan sonra da Türk vatandaşına yediriliyor' gibi değerlendirmeler var. Bunlar kesinlikle doğru değildir. Bu şekilde ne bir ürün gidiyor, ne de Türkiye'nin içerisinde bu tür tür ürünler satılıyor. Bunun altına özellikle çizerek vurgulamak istiyorum. Bu konuda vatandaşlarımızın hiçbir şekilde endişe duymaması lazım.Rusya ile yaşanan ticari bir konudur.”
CHP'li Gürol Ergin de Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kuraklığa bağlı olarak afet yaşandığını belirterek, bölgenin afet bölgesi olarak ilan edilmesi ve buna göre tedbir alınması gerektiğini söyledi.

Genel Kurulda bazı milletvekilleri, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'e, geçen hafta vefat eden abisi Mehmet Eker nedeniyle başsağlığı dileğinde bulundukları görüldü. hürriyet.com
 
  Çocuğuma bakan babaannesinden dertliyim :( hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
torununa bakan maaş alacakmı torununa bakan maaş alacakmı
selam hanımlar bir devlet dairesinde memur olarak çalışıyorum 1 yaşında bir kızım var şu ana kadar annem torunu ile ilgilendi ve halende ilgilenmeye devam ediyor şu ana kadar bir bakıcı düşünmedim yada kızımı kreşe vermeyi...anneme bu konuda çok...
Bunları Biliyor musunuz ? 1
Torununa bakan anneanne ve babaanneye destek kaç lira olacak? Torununa bakan anneanne ve babaanneye destek kaç lira olacak?
Merhaba .Torununa bakan babaannelere ve anneannelere maaş verilecekmiş .Bu haber doğrumu ,doğruysa ne kadar maaş verilcek ?
Bilmedikleriniz 2
fal bakan var mı??? fal bakan var mı???
fal bakan var mı???
Bilmedikleriniz 2
Fal bakana da baktıranada haram ! Fal bakana da baktıranada haram !
Yaygın olan hurafelerden biri de fala bakmak, "FAL AÇMAK" adetidir. Fal hurafesi ile okumuşu da cahili de meşgul olmaktadır. Bazı kimseler de: "Fala inanmıyoruz amma eğlence olsun diye açtırıyoruz" diyorlar. Bu düşünce doğru değildir. İslâm...
Tüm İslami Bilgiler 0
Çocuğuma bakan babaannesinden dertliyim :( Çocuğuma bakan babaannesinden dertliyim :(
Çalışıyorum mecburum.Çocuğuma babaannesi bakıyor.Allah için gözüm arkada değil ama onu fazla sahiplendi sanki.Mesela birşey yedirmesini istiyorum, 2 gün sonra gelip şunu yedirdim bak çok faydalı diyor. Kendini çok övüyor. Akşam çocuğuma kavuşup...
Soru-Cevap 9

Benzer Konular