Etiketler:
 1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Bakanlık'tan "112 arayın" çağrısı

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, vatandaşların 112 acil servisini kullanmaları konusunda hala istedikleri noktada olmadıklarını bildirdi.
  Buzgan, “Vatandaşlar hastalarını araçlarıyla götürdüklerinde, başvurdukları sağlık kurumunda hastanın rahatsızlığıyla ilgili acil müdahale yapabilecek uzman ya da yoğun bakım yatağı bulunmayabilir. Halbuki doğru olan şey, 112'nin aranması, vakalara önce bu birimdekilerin müdahale edip stabil hale getirdikten sonra uygun hastaneye sevk etmesidir” dedi.

  Son yıllarda ülkedeki 112 acil sağlık hizmetlerinin çok geliştiğini, Batı ülkeleri düzeyine ulaştığını ifade eden Buzgan, çağrı alma, çağrı karşılama ve vakalara ilk 10 dakikada ulaşma, acil müdahale ve vakayı hastanelere ulaştırma gibi hizmetlerin çok ileri seviyelerde olduğunu söyledi.

  İlk yardım araçlarının kalite ve donanımlarının geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesinin bunda payı olduğunu ifade eden Buzgan, deniz ambulansları ve kar paletli ambulansların kısa bir süre önce devreye sokulduğunu hatırlattı.

  Bu alanda çalışan personelin eğitimlerinin kesintisiz sürdüğünü, 112 acil sağlık hizmetlerinde görevlendirilmek üzere “paramedik” adı verilen sağlık personelinin istihdam edildiğini belirten Buzgan, bu çalışmalar sayesinde yılda 1 milyon 200 bin vakaya ulaşılıp hastaneye sevk edilebildiğini belirtti.

  “Fakat, vatandaşların 112'yi kullanmaları konusunda hala istediğimiz noktada değiliz” diye devam eden Buzgan, “Vatandaşlarımızın kendi araçlarıyla ya da ilk buldukları araçla hastayı sağlık kurumlarına yetiştirmeye çalışmaları ya da bilinçsizce müdahalede bulunmaları hastaya zarar verebiliyor” diye konuştu.

  Acil vakalarda öncelikle acil tıbbi yardımın önemli olduğunu, bunun da iyi bilenler tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Buzgan, bu nedenle acil bir vakayla karşılaşanların 112 acil servisini aramalarının büyük önem taşıdığını belirtti.

  “VAKALARA İLK 10 DAKİKADA ULAŞILIYOR”

  Bu hizmetin ücretsiz verildiğine dikkati çeken Buzgan, şöyle konuştu:

  “Vatandaşlar, hastalarını araçlarıyla götürdüklerinde, başvurdukları sağlık kurumunda, hastanın rahatsızlığıyla ilgili acil müdahale yapabilecek uzman ya da yoğun bakım yatağı bulunmayabilir. Hasta yakınları bu yola başvurduklarında, o hastaneden bu hastaneye dolaşmak zorunda kalıyorlar. Halbuki doğru olan şey, 112'nin aranması, vakalara önce bu birimdekilerin müdahale edip stabil hale getirdikten sonra uygun hastaneye sevk etmesidir.”

  112 acil servislerinde artık hastanelerdeki uzman ve yoğun bakım yataklarının anında görülüp takip edildiğini kaydeden Buzgan, “Gerekirse hastaneyle tekrar iletişim kurup teyit ediyoruz ve hastayı oraya naklediyoruz. Bu durumda hasta zarar görmemiş, mağdur edilmemiş oluyor” diye konuştu.

  Vakaların yüzde 92'sine artık ilk 10 dakikada ulaşıldığını, trafik yoğunluklarında bazı gecikmeler yaşanabildiğini anlatan Buzgan, “Yoksa bu rakamı daha da aşağıya çekmek mümkün. Vatandaşların 112 çağrı numarasını mutlaka kullanmalarını istiyoruz” dedi.

  “ÖZEL HASTANELER DE SİSTEM İÇİNDE”

  Sistem içinde Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerin yanı sıra özel ve üniversite hastanelerinin de bulunduğunu bildiren Buzgan, “Bunun böyle olması gerekiyor zaten. Yani hasta için uygun yer Sağlık Bakanlığı hastanesinde yoksa, üniversite hastanesi ya da özel sağlık kurumuna götürülüyor. Özel hastanelerin acil hastayı kabul etmeme hakları yok. Acil hastayı almak zorundalar. Biz de bu işi takip ediyoruz” diye konuştu.

  Buzgan, hasta ya da yaralının hastaneye çok yakın bir yerde bulunması, hastanın zarar görecek durumda olmaması ya da ilk yardım konusunda bilinçi kişilerin müdahale etmesi halinde vakanın 112 acil servisi aranmadan sağlık kurumuna ulaştırılmasında sakınca olmadığını bildirdi.

  Gelişmiş ülkelerde artık ambulanslarda doktorların yerine “paramedik” denilen acil tıp teknisyenleri ve acil tıp teknikerlerinin görev yaptığını kaydeden Buzgan, “Bizde de artık gelişmiş ülkelerdeki gibi ambulanslarda paramedikler görevlendiriliyor. Her ambulansta doktor bulundurulmuyor. Hasta ya da yaralıya doktorlu ambulans gönderilip gönderilmeyeceğine vakanın özelliğine göre karar veriliyor” dedi.

  kaynak:hürriyet sağlık   
Bakanlık'tan "112 arayın" çağrısı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bakanlık'tan dondurma uyarısı

  Bakanlık'tan dondurma uyarısı

  Bakanlık'tan dondurma uyarısı Sağlık Bakanlığı, güvenilir olmayan yerler ve sokak satıcılarından alınan dondurmaların insan sağlığını tehdit ettiğini bildirdi. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, sıcak yaz günlerinin gelişiyle birlikte başta dondurma olmak üzere buzlu gıdaların tüketiminin arttığı belirtilerek, sağlıksız koşullarda üretilen ve satılan dondurmalarda...
 2. İmamdan organ bağışı çağrısı

  İmamdan organ bağışı çağrısı

  Kızı, annesinin böbreğiyle hayata dönen imam Şen cami kürsüsünden seslendi: Organ bağışı günah değil.. Organ naklinin günah olduğunu söyleyenlere en iyi yanıt imam Hüseyin Şen ve kızı Kübra'dan (14) geldi. İmam Hatip Lisesi birinci sınıf öğrencisi Kübra Şen'e, 4 yıl organ listelerinde bekledikten sonra kadavradan bir türlü böbrek bulunamayınca annesi Nihal Şen ikinci hayatını verdi. Anne-...
 3. Bakanlık'tan Silivri'ye müdahale

  Bakanlık'tan Silivri'ye müdahale

  Silivri'deki Ergenekon tutuklularının kayırıldığı gerekçesiyle 2 müdür hakkında idari soruşturma açıldı. Adalet Bakanlığı müfettişi Abdullah Cangür'ün yaptığı özel denetim sonucu hazırladığı raporda, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklu bulunan kişilerin mevzuata aykırı olarak Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinde 4 ila 9 kişi olarak odalara yerleştirildikleri belirtildi. Adalet...
 4. MHP'de Olağanüstü Kurultay çağrısı

  MHP'de Olağanüstü Kurultay çağrısı

  MHP'li Koray Aydın, Devlet Bahçeli'ye partinin önünü açması için Olağanüstü Genel Kurultay çağrısında bulundu. Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bu yıl yapılacak Büyük Kurultay’da MHP’nin tüzüğüne göre yeniden aday olamayacağını söyleyerek, Bahçeli’nin “partinin önünü açması” için olağanüstü Genel Kurultayı toplamasını istedi. Koray Aydın,...
 5. Hayranlarından Pascal'a Dayak Çağrısı!

  Hayranlarından Pascal'a Dayak Çağrısı!

  pascal, nihat doğan, survivor, kavgaları, 2011, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Survivor yarışması finali,stlerinden Pascal ve Nihat Doğan'ın yaşadıkları tekme tokat kavga unutulmazlar arasında girdi. Ama tam üstünden zaman geçti, artık bu talihsiz olay unutulur diye düşünülürken,hayranları Pascal'a dayak tavsiyesinde bulundu. Survivor'da Nihat Doğan'la kavga...

Sayfayı Paylaş