Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  bakıma muhtaç özürlülere yeni kanun geldi

  Konu, 'Engelliler dünyası' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  özürlüler için yeni yasa
  T.C.
  BAŞBAKANLIK
  Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu
  Genel Müdürlüğü
  Sayı : B.02.1.SÇE.0.13.00.00 / 010.06.01/ 550 ANKARA
  Konu: Kanun Değişikliği 12.02.2007
  GENELGE
  2007 / 2 ​
  5378 sayılı Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 30. maddesi ile 2828 sayılı SHÇEK Kanunu'na eklenen Ek 7. Maddede “Sosyal güvenlik kurumlarına tâbi olmayan, bakıma muhtaç özürlülerden ailesini kaybetmiş olanlar ile ailesi ekonomik veya sosyal yoksunluk içerisinde bulunanlara bakım hizmetinin resmî veya özel bakım kurumlarında ya da ikametlerinde verilmesi sağlanır. ....” hükmü getirilmiştir. Bu durum ise bakıma muhtaç özürlünün kendisinin veya ailesinin herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tâbi olması hâlinde, bakım hizmetinden faydalanmasına engel teşkil etmekteydi.
  Özürlü bireyler için bu engelin kaldırılması ve eşitliğin sağlanması amacıyla 10/02/2007 tarih ve 26430 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5579 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 2. Maddesi ile 2828 sayılı Kanunun Ek 7. Maddesi değiştirilmiştir.
  Bu değişiklik ile “Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3'ünden daha az olan bakıma muhtaç özürlülere resmî veya özel bakım merkezlerinde ya da ikametgâhlarında bakım hizmeti verilmesi sağlanır.” hükmü getirilmiştir.
  Bu durumda sosyal güvenlik kurumlarına tâbi olsun veya olmasın kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3'ünden daha az olan bakıma muhtaç özürlülerin de 2828 sayılı Kanunun Ek 7. Maddesi kapsamında bakım hizmetinden faydalanmaları mümkündür.
  Yapılan Kanun değişikliği nedeniyle mevcut Yönetmeliklerde değişiklik yapılacaktır. Ancak, İl Müdürlüklerimiz tarafından yapılmakta olan işlemlerde yönetmeliklerin kanunlara aykırı olamayacağı hükmü ve 5579 sayılı Kanunun yayımı tarihinde yürürlüğe girdiği dikkate alınarak yönetmelik değişikliğinin beklenilmemesi, mevcut yönetmeliklerin yeni Kanun değişikliği dikkate alınarak uygulanması ve bakıma muhtaç özürlülerin mağdur edilmemesi hususlarında gereğini önemle rica ederim.
  İsmail BARIŞ
  Genel Müdür V. ​
  not:alıntıdır
   
bakıma muhtaç özürlülere yeni kanun geldi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Muhtaç

  Muhtaç

  Bakınız; Fakir / Fakirlik.
 2. özürlüler Için Bakim Sigortasi önerisi

  özürlüler Için Bakim Sigortasi önerisi

  Doç.Dr.Ertan KAHRAMANOGLU Sosyal Devlet olmanin kosullarindan en basta geleni, vatandaslarin her bakimdan huzur ve güvenlik içinde yasamalarini ve sosyal refahlarini garanti altina almaktir. Bunu saglamanin yollarindan birisi de insanlarin sosyal ve ekonomik açidan güvenceli hale getirilmesi çarelerinin hayata geçirilmesidir. Artik, çagdas devlet anlayisinda, toplumdaki insanlarin tümünün...
 3. bakıma muhtaç özürlülere sunulacak bakım hizmetinin kapsamı genişletildi...

  bakıma muhtaç özürlülere sunulacak bakım hizmetinin kapsamı genişletildi...

  SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ESİRGEME KURUMU KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN Kanun Numarası : 5579 Kabul Tarihi : 1/2/2007 Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 10/2/2007 Sayı : 26430 MADDE 1 – 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanununun 3 üncü maddesinin (f) bendine 11 inci alt bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki alt bentler eklenmiştir....
 4. Özürlü(Engeli) Bakımı

  Özürlü(Engeli) Bakımı

  engelli bakımı, nasıl oluyor, özürlü çocuk böyle bakılıyor, zihinsel ve bedensel eksiklik, özürlü çocuk bakımı hakkında herşeyi buradan bulabilirsiniz Arkadaşlar zihinsel engelli bir kız kardeşim var ve inanın bana o kadar zor ki onların bakımı her an başına birşey gelecek diye insanın aklı gidiyor. Allah hem bu çocuklarımıza hemde aileletine sabır versin.En önemli şey onlara kesinlikle...

Sayfayı Paylaş