1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Balbay'ın günlükleri de iddianamede!

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilcisi Balbay günlüklerinin de Ergenekon iddianamesine girdiği iddia edildi.

  Mustafa Balbay'ın bilgisayarında bulunan günlükler Ergenekon soruşturmasına yeni bir tartışma getirdi.

  Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay Ergenekon kapsamında tutuklanırken, Balbay'a atfedilen günlükler de tutuklamanın temel dayanağı olarak tartışıldı.

  Balbay'ın bu günlüklerde, üst düzey askeri yetkililer ve gazetecilerle yaptığı görüşmelerin notlarını tuttuğu iddia ediliyor.

  PEKİ NOTLARDA NELER VAR?

  Örneğin Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunan eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur ile yapılan görüşmeler notlar arasında...

  Notlarda Eruygur'un gazetecilerle "darbe olur mu tartışması" yaptığı yer alıyor. İddiaya göre Şener Eruygur "Ülkenin batışını mı seyredeceğiz, olmaz öyle şey" diyor ve ekliyor: "İrtica böyle giderse demokrasi tehlikeye girer..."

  Darbe olması durumunda neler yaşanabileceği de yapılan tartışmalar arasında...

  Eruygur'un bir sohbet sırasında "Böyle gidemez diyorlar. Bu kez farklı diyorlar." Kesin çözüm için kaç yıl kalmak gerekir sorusuna yanıt arıyorlar. "Bugüne kadar 2-3 yıl kalındı yetmedi, acaba daha uzun mu kalmak gerekir diye düşünüyorlar" sözleri dikkat çekiyor.

  "MEDYANIN ADAM EDİLMESİ..."

  Bir başka görüşmede de, Eruygur'un AKP için "Bunların kafası çürümüş. Bunları çok vakit kaybetmeden parçalamak lazım" sözü yer alıyor.

  Mustafa Balbay'ın eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman'la yaptığı iddia edilen farklı zamanlardaki görüşmelere ilişkin notlardaysa Yalman'ın şu sözleri öne çıkıyor: "Bu seçim sonuçlarına millet iradesi diyemiyorum. Bu ümmet iradesi..., medyanın adam edilmesi lazım."

  Habere göre dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Mustafa Balbay'a "Söyleyin Balbay bu medya yapısıyla bugün darbe yapılır mı" diye soruyor. Büyükanıt kendi sorusunu "yapılamaz" diye yanıtladıktan sonra medyanın darbenin arkasında olmadığı tespitini yapıyor.

  Notlar arasında Eruygur'un Ayışığı darbe girişimi nedeniyle, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'in ise servetiyle ilgili baskı gördüğü iddiası da var. Mustafa Balbay'ın yine Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon'la görüştükten sonra aldığı öne sürülen notlar da dikkat çekici.

  Notlara göre görüşme 7 Haziran 2005'te yapılmış.

  İddiaya göre Tolon, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök için "Kendini Danimarka Genelkurmay Başkanı sanıyor", Yaşar Büyükanıt için ise "göreve gelmesi engellenebilir" diyor.
   
Balbay'ın günlükleri de iddianamede! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ergenekon iddianamesinde iki şifre

  Ergenekon iddianamesinde iki şifre

  İlk bakışta savcının iddianamede yer vermesi manasız görünen bazı olay ve isimler, yazar Avni Özgürel'e göre aslında iddianamenin şifreleri ve bilinçli konuldu: Nihayet açıklandı ve fal üzerine yorum yapmaktan kurtulduk. Savcının ‘Ergenekon’ derken neyi kastettiği, kimi neyle suçladığı artık belli. Geçmişte hayli hacimli ve iddialı çok iddianame ve yargılama sonunda o iddialarla...
 2. Gökçek ve Altınok da iddianamede

  Gökçek ve Altınok da iddianamede

  Ergenekon'un ikinci iddianamesinde Turgut Altınok'un gizemli 'kaset'i hakkında bilgiler de yer alıyor. Ergenekon davasının ikinci iddianamesinde Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Levent Ersöz’den sonra dört numaralı sanık olan Emekli Albay Hasan Atilla Uğur’un 24 Aralık 2003’te Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ile yaptığı görüşmede konuşulanlar yer aldı. Buna göre, Hasan Atilla Uğur,...
 3. İkinci iddianamede kim kimdir?

  İkinci iddianamede kim kimdir?

  Ergenekon davasının ikinci iddianamesinde gazeteciler Balbay ve Özkan ile emekli tuğgeneral Ersöz öne çıkıyor. İstanbul 13. Ağır Ceza mahkemesi, Ergenon soruşturması kapsamında 19'u tutuklu, 37'si tutuksuz 56 sanık hakkında hazırlanan ikinci iddianameyi kabul etti. Ek iddianamede yer alan bazı isimler şunlar: "Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Adil Serdar Saçan, Gürbüz Saçan, Ferda Paksüt,...
 4. Baykal'ı devirme planları da iddianamede

  Baykal'ı devirme planları da iddianamede

  İddianamede örgütün özellikle CHP'nin mevcut yapısının değiştirilmesi yönünde çalışma yaptığı öne sürülüyor. İddianamenin ikinci bölümünde soruşturmanın sonraki aşamaları, üçüncü bölümünde ise örgütün işlediği suçlar topluca ve genel olarak anlatılıyor. Asıl can alıcı kısım ise 4. bölümde yer alıyor. Bu bölümde Ergenekon örgütünün başka örgütler, sivil toplum kuruluşları ve medya...
 5. Sınır ötesi Ergenekon iddianamesinde

  Sınır ötesi Ergenekon iddianamesinde

  Sınır ötesi 'Güneş operasyonu' harekat planları, Ergenekon iddianamesinde yer aldı. Balbay'ın notlarına göre Irak'ta 6 ay kalınması planlanmış. Ergenekon iddianamesine, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Şubat 2008'de PKK'ya karşı gerçekleştirdiği, sınır ötesi Güneş operasyonunun ilk planlamalarına ilişkin notlar da girdi. Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'a ait olduğu öne...

Sayfayı Paylaş