Balıkesir Üniversitesi

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Balıkesir Üniversitesi
Tarihçe

Balıkesir Üniversitesi’nin kökleri 1910 yılında kurulan Karesi Muallim Mektebi’ne kadar dayanir. Balıkesir Devlet Mühendislik Akademisi, Balıkesir İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulu ile Balıkesir Meslek Yüksekokulu’nun 1975-1976 eğitim-ögretim yılında faaliyete geçmesi ile üniversitemizin kuruluşuna giden yolda önemli adımlar atılmıştır. Bu kurumlar, 1982 yılında 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile isim ve statü değiştirmişler ve Uludağ Üniversitesi’ne bağlanmışlardır.

Necati Eğitim Enstitüsü 1981 yılında üç yıllık statüsünden çıkarılmış , 4 yıllık “Yüksek Öğretmen Okulu” statüsüne alınmış, 1982 yılında da bu kuruma Necatibey Eğitim Fakültesi ismi verilmiştir. Aynı şekilde Balıkesir işletmecilik ve Otelcilik Yüksekokulu’nun ismi Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu olarak değiştirilmiş, 2 yıllık Balıkesir Meslek Yüksekokulu’nun ismi ise aynı kalmıştır. Uludağ Üniversitesi’nin çatısı altında on yıl kalmış olan bu kurumlar , sağlıklı ve istikrarlı bir gelişme ile Balikesir Üniversitesi için güçlü bir altyapiı oluşturmuşlardır.

Balıkesir Üniversitesi, 11 Temmuz 1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 3837 Sayılı Kanun geregince kurulmuş ve 1 Ocak 1993 tarihinden itibaren de tüzel kisilik kazanarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Fakülteler

Tıp Fakültesi
Necatibey Eğitim Fakültesi
Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Bandırma İ.İ.B.F.
Güzel Sanatlar
İ.İ.B.F.

Enstitüler

Fen Bilimleri
Sosyal Bilimler
Gönen Jeotermal
Edremit Zeytincilik

Yüksekokullar

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
Bandırma Sağlık Yüksekokulu
Balıkesir Sağlık Yüksekokulu
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

http://www.balikesir.edu.tr/index.php
 

*jellibon*

Daimi Üye
Üye
Cevap: Balıkesir Üniversitesi

benim okulum burhaniye meslek yüksek okulundan mezunum... eğitimi süper bir okul ancak çevresinde hiçbişi yok bomboş arazi ah bi yetırım olsa daa güzelleştirseler okulumu
 
Üst