1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Banka hesap numaraları yerine IBAN numarası uygulanacak

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  Sevgili Melekler, IBAN numarası, vadesiz hesaplardan yapılan para transferlerinde kullanılır, 1 Ocak itibariyle yapılacak işlemlerde bu IBAN numarasının kullanımının zorunlu olacak. Geçiş sürecinde alıcının IBAN numarasının bilinmediğine dair bir yazılı belge verilmesi halinde para transferi yapılabilecek, ancak Avrupa ülkelerine yapılan transferlerde, IBAN numarasının bilinmemesi halinde EFT maliyetinin daha da artabilecek. Bu konularda dikkatli olun.
  IBAN no matematiksel olarak kontrol edilebildiği için, hesap numaralaranın hatalı yazılması sonucunda oluşan para transferinin gerçekleşmemesi veya paranın yanlış hesaba gitmesi gibi hatalarda en aza iniyor. Tebliğ'in yayınlandığı günden bu yana IBAN kullanımında kademeli bir geçiş yaşanıyor, 10 Ekim 2008 tarihinden itibaren banka müşterileri için IBAN üretildi ve hesap sahiplerine bildirildi.

  NASIL KULLANILACAK?

  Vatandaş, hesaplarının bulunduğu banka şubelerinden veya söz konusu bankaların internet sitelerinden IBAN'larını temin edebilecek. Bankalar dışında başka kişi, kurum ve kuruluşların vatandaşların hesaplarına ait IBAN bilgisini sağlama yetkisi olmayacak. IBAN bilgisini sağlamak üzere kişisel, finansal veya özel bilgiler gerekmemekte olup, güvenlik açısından elektronik posta ve bu yöntemlerle gelebilecek taleplere itibar edilmemesi gerekecek.

  IBAN'IN KAPSAMI

  IBAN uygulaması dünya genelinde yaklaşık 45 ülkede uygulanıyor. 1 Ocak 2010 itibariyle IBAN'a geçiş yapacak olan Türkiye'nin, bundan sonra Avrupa Ekonomik Alanı'nda yer alan Avrupa Birliği üyesi ülkeler
  İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç'e yapılacak para transferlerinde IBAN kullanımı zorunlu olacak. Aynı bankanın şubeleri arasında yapılacak para transferlerinin ve Elektronik Fon Transferleri (EFT) ile hesaba yapılan para transferlerinde kullanılacak.

  IBAN KULLANIMI GEREKMEYEN DURUMLA

  Kredi kartı hesaplarına IBAN verilmediğinden, kredi kartı ödemelerinde kullanılmayacak. İsme yapılan para transferlerinde de IBAN gerekmeyecek.

  IBAN NUMARASI 26 HANEDEN OLUŞACAK

  İlk iki hanede ülke kodu yazılacak. Türkiye için bu kod "TR" olacak. Ülke kodunun ardından iki basamaklı kontrol basamakları gelecek. Bu rakamlar, bankalar tarafından müşteriye ait 16 basamaklı hesap numarasından üretileceği için, IBAN numarasının kendi içinde doğrulanmasını sağlayacak.

  Kontrol basamaklarının ardından 5 basamaktan oluşan ve Merkez Bankası'nca belirlenen kuruluş kodları gelecek. Kod sağa dayalı yazılacak. Rezerv alanı ise tek basamaklı rakamdan oluşacak. En son olarak da 16 haneden oluşan Hesap numarası gelecek. Bu numaralar büyük harf veya rakamdan oluşacak.

   
Banka hesap numaraları yerine IBAN numarası uygulanacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Banka Hesabi

  Banka Hesabi

  Her sabah 86.400 dolarin yatirildigi bir banka hesabiniz oldugunu dusunun.Ama bu,bir sonraki gune aktarilmiyor olsun.Bir baska deyisle,her aksam hesabiniz sifirlansin.Ne yapardiniz?Her gun,hesabinizdaki parayi son kurusuna kadar cekerdiniz degil mi?Iste her birimiz "zaman" isimli boyle bir banka hesabina sahibiz.Her sabah bize 86.400 saniye verilir.Her gece bize verilen bu zamanin...
 2. Doğan'ın banka hesaplarına ihtiyati haciz

  Doğan'ın banka hesaplarına ihtiyati haciz

  Maliye, 914,8 milyon dolar vergi cezası kesilen DYH'in banka hesaplarına ihtiyati haciz işlemi başlattı. Holding, söz konusu cezayı yargıya götürmüş, kesilen ceza karşılığında da önce Kanal D, Star TV'nin hisselerini daha sonra marka haklarını, son olarak da Doğan TV'nin yüzde 45'ini teminat göstermişti. Ancak bunların hiçbirini kabul etmeyen Maliye, haciz sürecini başlatmıştı. Bu...
 3. Duygusal Banka Hesabı

  Duygusal Banka Hesabı

  Duygusal Banka Hesabı Bankacılıkta Son Yenilik!:) Ömer Seyfettin’in Diyet adlı hikâyesini bilirsiniz. Zengin bir adam, mahkeme tarafından kolunun kesilmesine karar verilen fakir bir adamın cezasının diyetini öder. Onu da borcunu ödemesi için işçi olarak yanına alır. Kolunun kesilmemesine sevinen adam yanında çalıştığı patronuna minnet duyar. Sevgi ve saygıyla yanında var gücüyle çalışıp...
 4. Tüm bankalardaki hesap numaraları 1 OCAK tan itibaren IBAN'a dönüşüyor!

  Tüm bankalardaki hesap numaraları 1 OCAK tan itibaren IBAN'a dönüşüyor!

  Tum bankalar yavas yavas IBAN uygulamasina geciyor bununla birlikte artik aklimizda tutmakta zorlanacagimiz IBAN bilgilerini bir yerlere not etmek gerekecek Hadi hayirlisi asagida ayrintili haberi bulabilirsiniz. Merkez Bankası, 1 Ocak 2010 itibariyle tüm bankalardaki hesap numaralarının Uluslararası Banka Hesap Numarası’na (IBAN) dönüşeceğini açıkladı. Para transferine konu her hesaba ait...
 5. IBAN Numarası Doğrulama

  IBAN Numarası Doğrulama

  iban numarası, doğrulama, sorgulama, nasıl yapılır, nereden, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, IBAN numaranızı doğrulamak için TIKLAYINIZ.

Sayfayı Paylaş