Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Bankalar kredi yağdırdı

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Mevduat bankalarının son bir yılda yurt içinde açtıkları krediler, mevduat hacminin çok üzerinde bir artış trendi gösterdi. Mevduat bankalarının Eylül sonunda 200 milyar YTL’ye yaklaşan yurt içi kredi bakiyesi, aynı tarihte 307.5 milyar YTL olan toplam mevduat hacminin yüzde 65’i oranında bir büyüklüğe ulaştı. Bankaların son bir yılda kaydettikleri 44 milyar YTL’lik net mevduat artışının ise tamamına yakın bölümünü krediye dönüştürdükleri belirlendi. ANKA’nın Merkez Bankası bankacılık verilerinden yaptığı belirlemeye göre, bankacılık sistemindeki toplam mevduat hacmi Eylül sonu itibariyle son bir yılda cari olarak yüzde 16.8 artarak 307.5 milyar YTL’ye ulaştı. Son bir yılda yüzde 7.12 olan enflasyonla indirgendiğinde mevduat hacmindeki “reelö artış yüzde 9 olarak bulundu. Eylül sonu itibariyle toplam mevduatın 302.3 milyarının yurt içi yerleşiklere, 5.2 milyar YTL’lik bir bölümünün ise yabancılara ait olduğu belirlendi. Son bir yılda yurt içi yerleşiklerin mevduatında yüzde 9.3 reel artış yaşanırken, yabancılara ait mevduatlar reel olarak yüzde 4.5 geriledi.
  Aynı tarih itibariyle bankalardaki mevduatın 199 milyar YTL’lik bölümünün Türk parası, 108.5 milyar YTL’sinin ise döviz cinsinden olduğu belirlendi. Son bir yılda YTL mevduatlar yüzde 11.7, yabancı para mevduatlar ise yüzde 4.4 oranında reel artış kaydetti.
  YTL mevduatların 92.6 milyar YTL ile büyük bölümü kamu bankalarında bulunuyor. Özel bankalardaki YTL mevduat tutarı 88.3 milyar, yabancı bankalardaki YTL mevduat hacmi ise 16.6 milyar YTL düzeyinde.

  KREDİ HACMİNDE REKOR BÜYÜME
  Son bir yılda bankaların yurt içi yerleşikler ve yabancılardan topladığı mevduat hacminde kaydedilen yüzde 9’luk reel artışa karşılık, aynı dönemde yurt içinde kullandırdıkları kredilerde cari olarak yüzde 24.5, reel bazda da yüzde 16.2 oranında artış yaşandı. Geçen yıl Eylül sonunda 160.5 milyar YTL olan yurt içi kredi hacmi, bu yıl aynı tarihte 199.9 milyar YTL’ye ulaştı.
  Bunun 177.3 milyar YTL’sinin Türk parası, 22.6 milyar YTL’sinin ise döviz üzerinden açılan krediler oluşturdu. Son bir yılda yurt içi YTL kredi hacmi reel olarak yüzde 21.5 artarken, yabancı para kredi hacminde reel anlamda yüzde 13.3 daralma yaşandı.
  YTL kredi hacminde 100.1 milyar YTL ile en büyük paya sahip olan özel bankalar son bir yılda bu hacmi reel olarak yüzde 10 büyütürken, kamu bankalarının YTL kredi hacmi yüzde 28.5’lik reel artışla 46.3 milyar YTL’ye ulaştı. Yabancı bankalarca kullandırılan Türk parası kredilerin hacmi de reel olarak yüzde 63.8’lik artışla 30.9 milyar YTL’ye yükseldi.

  -MEVDUATIN KREDİYE DÖNÜŞÜM ORANI YÜZDE 65
  Kredilerdeki yüksek artış hızına bağlı olarak mevduatın krediye dönüşüm oranı son bir yılda 4 puan arttı. Yurt içi kredi hacminin toplam mevduat hacmine oranı geçen yılın Eylül sonundaki yüzde 61’lik düzeyinden bu yıl aynı tarihte yüzde 65’e çıktı.
  Yurt içi kredilerin yurt içi yerleşiklere ait mevduat hacmine oranı ise bu dönemde yüzde 62.2’den yüzde 66.1’e yükseldi.
  Özellikle son bir yıllık dönemde mevduat hacmindeki artışla kredilerdekinin tutar olarak neredeyse aynı olduğu belirlendi. Bir yılda toplam mevduat hacmi net 44 milyar, yurt içi kredi hacmi ise 39.4 milyar YTL arttı. Diğer bir deyişle bankalar son bir yılda kaydettikleri mevduat artışının neredeyse tamamını krediye çevirdiler.


   
Bankalar kredi yağdırdı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Banka Kartlari Ve Kredİ Kartlari Hakkinda YÖnetmelİk

  Banka Kartlari Ve Kredİ Kartlari Hakkinda YÖnetmelİk

  10 Mart 2007 Tarihli Resmi Gazete Sayı: 26458 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan: BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 � (1) Bu Yönetmeliğin amacı, banka kartları ve kredi kartlarının çıkarılmasına, kullanımına ve kartlı ödemeler sisteminde yer alan kuruluşların faaliyet esaslarına ilişkin usul...
 2. Kredi Kartı Kanununda açıktan faydalanan Bankalar.

  Kredi Kartı Kanununda açıktan faydalanan Bankalar.

  Bilindiği gibi Kredi Kartı mağdurları için çıkarılan bu yeni kanunda devletin ve diğer hukukçuların gözden kaçırdığı ancak, bankaların gözden kaçırmadığı bir olay sebebiyle kartzede vatandaşlarımız maalesef fazla para ödemek zorunda kalıyorlar. Bu konuda hassas davranan ve işin peşini bırakmayan bazı hukukçularda kanunu iyi inceleyip bunu yakalamaya çalışmışlarsada, banka ile anlaşma yapıldığı...
 3. Dövizle banka kredisi

  Dövizle banka kredisi

  Bankalar çoğu zaman tüketicileri düşük faizli Japon Yeni ve İsviçre Frangı kullanımına teşvik etmektedirler. Bu sebeple bankalardan tüketici kredisi alanlar, sözleşmelerinde yer alan haksız şartlar nedeniyle, borcu kapatırken fazla para ödeyebilmektedirler. Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse; tüketici, kredisini Japon yeni üzerinden almıştır. Daha sonrada tüketici, erken ödemeyle...
 4. Banka kredisi ile ev ve araba almak caiz midir?

  Banka kredisi ile ev ve araba almak caiz midir?

  Zaruret olmasa da, ev nafakadan olduğu için, evi olmayanın kredi ile ev alması caiz olur, fakat zaruretsiz, araba veya ticaret için, kredi çekmemelidir. Dosya masrafı diye bir miktar para alınarak, faizsiz kredi veriliyorsa, böyle verilen krediyi de almak caiz olur. Sual: Her türlü alışverişte, kredi kartı kullanmak caiz midir? CEVAP Kredi kartı kullanmak caizdir. Kredi kartı ile bir malı...
 5. Tüm bankaların kredi notları ve acil kredi çözümleri notu sitemiz yayında

  Tüm bankaların kredi notları ve acil kredi çözümleri notu sitemiz yayında

  Değerli Melekler Mekanı kullanıcıları. Sizler için oluşturduğumuz tc ile her türlü kredi notlarını her türlü krediye ve acil para ihtiyaçlarına çözüm olabileceğini düşündüğümüz tüm bankaların kredi kartı işlemleri ile ilgili bilgileri ve en son açılan, aşağıda yer alan bazı konuları sizlere sunuyoruz. Siteye girmek için www.tckredinotu.com adresinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer...

Sayfayı Paylaş