Barcelona'da Tatil

Barcelona'da Tatil
barcelonada gezilecek yerler barcelona gezilecek yerler barselona barselonada barcelona görülecek
Barcelona Hakkında

Şehir Hakkında Bilgi

Barselona, İspanya'nın Katalonya özerk bölgesinin başkentidir. Ayrıca Gaudi'nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış, 1900'lerden kalma çok güzel ızgara planlı modern bölümü ilgi çekmektedir. Yaygın dil Katalanca'dır.

Katalan Bölgesinin başkenti konumundaki Barselona, tarihi, sanatı, mimarisi, eğlencesi ile unutulmaz bir kent Barselona'nın geçmişinin İspanya'dan daha eski olması ilginçtir. 9.Yüzyılda Katalan bir asilzade aile tarafından kurulmuştur.

Kentin simgesi Sagrada Familia Kilisesinin yapımına 1882 yılında mimar Villar başlamıştır. Bir yıl sonra mimar Antonio Gaud görevi devraldı. Gaudi'nin ömrü ancak kilisenin ön cephesi ve planlanan on sekiz kuleden sekizini tamamlamak için yetti. Gotik tarzın örneği olan ünlü kilise hala tamamlanamadığı için 'Bitmeyen Kilise'olarakta binilir.
İstanbul'da İstiklal Caddesi neyse Barselona'da 2 km'ye yaklaşan uzunluğu ile La Ramblas odur. Kafeler, müzeler, alışveriş merkezleri, sokak müzisyenleri ve akrobatları ile çok hareketli bir caddedir.

Kente damgasını vuran yerlerden biriside Akdeniz'in en hareketli limanı olan Barselona Limanıdır. Bu limana yılda 700.000'den fazla gemi uğradığı söylenir. Limana çıkan ana yollarından biri sizi ünlü kaşif Christopher Columbus'un heykeline götürür.
Picasso 1895-1900 yıllarında Barselona'da yaşamıştır ve 1900 yılında ayrıldığı Barselona'ya 1901 yılında dönen Picasso 1904 yılına kadar tekrar Barselona'da yaşamış ve Mavi Dönemim dediği ürünlerini yaratmış fakat 1904 yılından sonra Fransa'ya yerleşmiştir. 1973 yılında Fransa'da ölmüştür. Museo Picasso, 1981 yılında eşinin de Picasso'nun yaptığı seramik çalışmalarını bağışlamasıyla bugünkü halini almıştır. Ünlü ressamın 2,500'den fazla eserini bu sehirde özellikle de Museo Picasso'da görmeniz mümkündür.

Barcelona'dan bahsedip boğa güreşinden bahsetmemek olmaz. Kent Meydanında yer alan arena katalanlar ve turistler için ilgi çekici bir yerdir. Flamenko dansı yapamasanız da izleyebileceğiniz gece klüpleri çok sayıdadır. Aslında Barselona demek eğlence demek. Kentin her yanından eğlenebilecek yerler bulmak mümkün.
Yemekler konusunda akdeniz mutfağına yakın olan Türkler yabancılık çekmeyecektir. Zeytinyağlı yemekleri nefis ve hafif. Barcelona'da Balık yemeden gelmekte olmaz. Tapas, zeytinyağı, peynir, patates, jambon, sosis, balık ve sebzelerle hazırlanan bir salata türüdür ve geleneksel bir mezedir. Patatesli omlet olan 'tortilla'yı da tatmanız önerilir.

Barcelona Hakkında

Dokuzuncu yüzyılda , İspanya kurulmadan yüzlerce yıl önce Barselona Katalan bir asilzade aile tarafından kurulmuştu. Kendi dilleri, gelenekleri ve kültürleri olan bu imparatorluk Sicilya ve Sardinya adalarını da içine alıyordu. 1939'a kadar varlığını sürdüren imparatorluk birinci dünya savaşından sonra egemenliğini kaybetti. İspanya 'nın faşist diktatörü Fransico Franco' nun 1975 yılındaki ölümünden sonra, Barselona İspanya 'nın içinde sanki ayrı bir ülke kimliğine büründü...

Sardinya halkının dansı özgürlüğün dansı olmuştu artık.Küçük adımlarla birbirine halka olmuş insanların romantik, ritmik, kibar dansı. İsteyen herkesin katılabildiği danslarda her yastan her milliyetten insan görmek olasıdır. Özellikle turistler için bu esi bulunmaz bir deneyimdir.

Katalan'ların bayındırlık sürdüğü 1830'lu yıllarda Barri Gotic bölgesinde, ortaçağ sınırlarından ayrılarak yeni Barselona vizyonuyla zengin kentsoylu bir toplumun ilk tohumları atılmıştı.1950'lili yıllarda ise şehri çevreleyen duvarların bir çoğu yıkılarak yerine Ildefons Cerda tarafindan eski şehrin etrafına hızla yayılan bitkilerle çevrildi.

Bu şehrin sokaklarında ızgara sistemine geçilmesiyle birlikte tam olarak Rönesans başlamış oldu.Bu dönemin zengin ve yetenekli mimarlardan arasında Antonio Gaudi, Domenech-i Montaner, Puig-i Cadafalch, Jujol ve Valeri'yi sayabiliriz…Barcelona Tarihi Yerleri , Barcelona Gezilecek YerleriBarcelona üç ana bölüme ayrılır:

Eski kent (Ciutat Vella), Gotik kent (Barri Gotic) ve Barri de la Ribera.

Barselona’da Valeri, Antonio Gaudi, Domenech-i Montaner, Puig-i Cadafalch, Jujol gibi mimarların, Picasso, Miro gibi ressamların izlerini görmek mümkündür. Gaudi, kente özel bir atmosfer katan yapıtlara imza atmış. Baş yapıtlarından biri olan La Sagrada Família’yı ise tamamlamaya ömrü yetmemiş. Barcelona’ya gidince, La Sagrada Familia’yı görmeden dönmemelisiniz. Gaudi’nin kentteki bir başka önemli yapıtı da La Pedrera.

Kentin ünlü galerilerinin bulunduğu Montjuïc bölgesinde Fundació Joan Miró Müzesi, Katalan Ulusal Sanat Müzesi ve La Font Màgica gibi yapıtları görebilirsiniz.

14. ve 15. yüzyıldan kalan binalarla dolu, Ortaçağ atmosferine sahip Barri Gòtic’te ise Ajuntament ve Palau de la Generalitat’ı ziyaret edebilirsiniz.

Gracia ve Palca Del Rei gibi bölgelerde ise gece hayatının, alışverişin ve tiyatroların tadını çıkarabilirsiniz.
Alimara Hotel Otel FotoğraflarıHotel Aston Otel Fotoğrafları


 
ilkimsu

ilkimsu

Yeni Üye
Üye
barcelona filminden sonra dahada bi merak saldım buraya gercekten gidilmesi gereken biryer
 
Üst