1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  başarılı bir kaynaştırma için tavsiyeler

  Konu, 'Engelliler dünyası' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  kaynaştırma öğrencileri için etkinlikler Kaynaştırma, özel eğitim çalışmalarının önemli bir parçasıdır. Tam zamanlı kaynaştırma ideal ölçülerde özel gereksinimli bireyin en az kısıtlayıcı eğitim ortamından yararlanmasını sağlayan bir uygulamadır.

  Türkiye’de kaynaştırma çalışmalarının açmazları özellikle rehber öğretmenler ve sınıf öğretmenleri tarafından sıklıkla ifade ediliyor. “Kaynaştırma öğrencisi” olarak tanımlanan çocukların gerçekten kaynaştırma öğrencisi olup olmadıkları, gerçekten kaynaştırma öğrencisi iseler kaynaştırmadan nasıl yararlandıkları, sınıf öğretmenlerinin yapabilirlikleri, özel eğitim öğretmenlerinin sayıca yetersiz oluşu, özel eğitimde destek hizmetlerin yetersizliği, bireyselleştirilmiş eğitim programlarının hazırlanması ve uygulanmasındaki sorunlar, okul idaresinin yapabildikleri, okullardaki fiziksel durum, sınıf mevcutları göz önünde bulundurulursa aslında çocukların bu uygulamadan yararlanabilirliklerinin sınırlı olduğunu söylemek hiç zor değil. Bu mevcut tablo içinde neler yapılabilir? Bu yazıda yapılabileceklerle ilgili bazı tavsiyeler okuyacaksınız.

  Kaynaştırmanın başarılı olarak uygulanabilmesi bazı unsurlara bağlıdır. Bu unsurlar öğretmenler, normal öğrenciler, kaynaştırma öğrencileri, aileler, okul idaresi ve fiziksel ortamdır.

  ÖĞRETMENLER
  Yapılan araştırmalar, sınıf öğretmenlerinin sınıflarındaki kaynaştırma öğrencilerine yönelik olarak farklı görüşleri olduğunu ortaya koymaktadır. Pek çok araştırma sınıf öğretmenlerinin, sınıflarındaki özellikle de zihin özürlü öğrencilere olumsuz tepki gösterdiklerini, ancak zihin özürlü öğrencileriyle daha fazla zaman geçirdikten sonra meydana gelen gelişmeleri, özürlü olmayan öğrencilerinin özürlü arkadaşlarını kabullenişlerini ve özürlü öğrencinin diğerlerinden çok da farklı olmadığını gördükçe, sonradan daha olumlu bir bakış açısına sahip olduklarını göstermektedir.

  Öğretmenlerin kaynaştırmaya yönelik tutumlarının öğretmenin yaşı, öğretim yapılan sınıfın düzeyi, özel gereksinimli çocuğun özür grubu, özrün derecesi ve öğretmenin okul yönetiminden destek ve hizmet personelinden almış olduğu destek miktarı etkilemektedir.

  Sınıf öğretmenleri kaynaştırma uygulamasını başarıyla yürütebilmek için, danışmanlık hizmetleri, hizmet-içi eğitim gibi destek hizmet gereksinimi duyduklarını ve tercih ettikleri destek hizmet türlerinin daha çok özel eğitim danışmanlığı, daha sonra da sınıf içi yardım olduğunu belirtmişlerdir.
  Kaynaştırmanın Başarılı Olabilmesi İçin Öğretmenlerle Gerçekleştirilebilecek Etkinlikler

  Öğretmenlerle düzenli toplantılar düzenlemek
  Öğretmenlere yalnız olmadıklarını belirtmek
  Öğretmenlere ihtiyaç olduğunu belirtmek
  Özel eğitim destek hizmetlerinin yapılabilirliğini sağlamak
  Özür türleri ve özellikleri konusunda bilgi vermek
  Davranış ve sınıf kontrolü konusunda bilgi vermek

  NORMAL ÖĞRENCİLER
  Kaynaştırmanın hedeflerinden bir tanesi de özürlü öğrencilere özürlü olmayan akranlarıyla etkileşim kurma ve özürlü olmayan akranları tarafından sosyal kabul görme fırsatı vermek olduğu düşünülecek olursa, bu amacın gerçekleştirilebilmesi için sınıf öğretmeninin sınıfındaki özürlü olmayan öğrencileri, sınıflarına bir kaynaştırma öğrencisinin katılacağı fikrine hazırlaması gerekmektedir.
  Kaynaştırmanın Başarılı Olabilmesi İçin Normal Öğrencilerle Gerçekleştirilebilecek
  Etkinlikler
  Normal sınıf öğrencileriyle toplantılar düzenlemek
  Özel gereksinimli birey ve özellikleri konusunda bilgilendirmek
  Kendilerini özel gereksinimli bireylerin yerine koyma (simülasyon) çalışmaları yapmak
  Sınıfa konuk konuşmacı çağırarak deneyimlerini anlatmasını sağlamak.

  KAYNAŞTIRMA ÖĞRENCİLERİ
  Normal eğitim ve özel eğitim ortamları, öğretim düzeni, ders programları, öğretim yöntemleri, davranışsal beklentiler, fiziksel ortam ve öğrenci sosyalleşmesi bakımından birbirlerinden farklıdırlar. Bu nedenle özel eğitim ortamından normal eğitim ortamına geçişin başarılı olması isteniyorsa, kaynaştırılan öğrenci, normal sınıfın davranışsal ve akademik gereklerine hazırlanmalıdır.
  Kaynaştırma Öğrencileri İle Yapılabilecek Etkinlikler
  Normal sınıfta gerekli olan becerilerin kazandırılması
  Sosyal beceri öğretimi
  Özel gereksinimli bireyin gösterdiği gelişimi düzenli olarak gözlemek ve değerlendirmek.
  Kaynaştırma öğrencisine normal sınıfta kendisinden beklenecek davranışlar ve uyması gereken kurallar hakkında bilgi vermek

  KAYNAŞTIRMA ÖĞRENCİLERİNİN AİLELERİ
  Kaynaştırma öğrencilerinin ailelerinin tutumlarının olumlu olması da kaynaştırmanın başarılı olabilmesi için önemli bir etkendir. Olumlu tutuma sahip olan bir ailenin yapılacak eğitim çalışmalarına katılımının yüksek olması ve dolayısıyla kaynaştırmanın başarılı olması beklenebilir.
  Kaynaştırma Öğrencilerinin Aileleriyle Yapılabilecek Etkinlikler
  Düzenli toplantılar yapmak
  Bilgilendirici seminerler düzenlemek
  Her aşamada aileyi işe katmak
  Çocuğundaki gelişmeyi aile ile paylaşmak

  FİZİKSEL ORTAM
  Fiziksel ortam sınıf ve sınıfta bulunan eşyalardan oluşmaktadır. Fiziksel ortamın biçimlendirilişinin davranışlar üzerinde doğrudan etkisi vardır.
  En önemli nokta, sınıf içinde fiziksel ortamın elverdiğinden ya da öğretmenin ilgilenebileceğinden daha fazla sayıda öğrenci bulunmamalıdır. Kaynaştırmanın başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için sınıftaki öğrenci sayısının 25-30 arasında olmasının ideal olduğu söylenmektedir.

  Özellikle kaynaştırma öğrencilerinde akademik olmayan becerilerin öğretiminde fiziksel ortam önemli bir unsur olarak kabul edilmektedir.Bu nedenle çalışma ortamının mümkün olduğunca sevimli ve çalışmaya teşvik edici şekilde biçimlendirilmesi, öğrencilerin katılımını, öğrenmeye karşı olumlu tutumlar geliştirmelerini sağlayacaktır.
   
başarılı bir kaynaştırma için tavsiyeler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sınavlarda başarılı olmak için dua

  sınavlarda başarılı olmak için dua

  sınavda başarılı olmak için dua sınavda başarı duası sınavlarda başarılı olmak için dua olma duası rabbişrahli sadri veyesirli emri vahlul ukdeten minnisani yefkahu kavli
 2. pürüzsüz ve fit bir beden için tavsiyeler

  pürüzsüz ve fit bir beden için tavsiyeler

  nasıl fit olunur fit beden nasıl olunur deneyin güzelleşin kızlar:) PÜRÜZSÜZ BİR BEDEN İÇİN Dinlendirici bir banyo: Taze nane + tuz Yarım litre suyu kaynatın ve içine on adet taze nane yaprağını atıp on dakika dinlendirin. Ardından bu suyu süzerek ılık suyla dolu küvetin içine bir fincan tuzla beraber dökün. Ne işe yarıyor: Nane rahatlatıcı, dinlendirici ve sakinleştirici etkisi kuvvetli...
 3. Bebeğinizi başarılı bir şekilde emzirmeniz için ipuçları

  Bebeğinizi başarılı bir şekilde emzirmeniz için ipuçları

  Yeni anne olmuş ve anne olacak melekler biliyormusunuz bebeğinizin olması ve Allahın biz annelere bahşettiği vücudumuzda oluşan bir sıvıyla yani anne sütüyle bebeğimizi beslemek yani emzirmek dünyanın en güzel şeyi inanın peki bunu başarılı bir şeklide uygulamak istermisiniz? tabiki istersiniz işte sizin için tavsiyeler... Yeni anneler için emzirme sıkıntılı bir süreç olabilir... Ancak...
 4. Başarılı Bir Şekilde Kilo Vermek İçin 5 Öneri

  Başarılı Bir Şekilde Kilo Vermek İçin 5 Öneri

  Kilo vermek için çeşitli diyetleri deniyor ve kendinize bası kısıtlamalar uyguluyorsanız kilo vermek için oldukça kararlı olduğunuz düşünülebilir. Ancak bu kararlılığın sonucunda başarıya ulaşmak bir varsayımdır. Başarıya giden yolda size yardımcı olabilecek 5 altın önerimiz var. 1. Gerçekçi ve kısa sürede ulaşabileceğiniz hedefler belirleyinKilo verme sürecinde gerçeklik payı önemlidir....
 5. Mutlu bir evlilik için “kadınca kararınca” tavsiyeler ....

  Mutlu bir evlilik için “kadınca kararınca” tavsiyeler ....

  - Daima neşeli, bakımlı, pozitif görünün. Güzel kokun, temiz olun ve en güzel kıyafetleri kocanız için giyin. -Münakaşalarınızda yapıcı, arabulucu, şahsiyetli olun fakat ısrarcı olmayın. Sakın aşağılamayın, erkeklik onurunu aşağılayacak şeyler söylemeyin. -Birbirinize daima sevecen davranın. Elinize geçen her anı birbirinize yakınlaşarak değerlendirin. Mesela el ele tutuşarak veya...

Sayfayı Paylaş