1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Basın özgürlüğünde sınıfta kaldık

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Türkiye basın özgürlüğünde 134 ülke içinde 106. sırada yer aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail Cumhurbaşkanı Simon Perez’e karşı çıkışıyla belleklere kazınan Davos toplantılarını düzenleyen Dünya Ekonomik Forumu, “Küresel Bilgi Teknolojisi Raporu–The Global Information Technology Report 2008-2009”u yayınladı.

  “Basın ülkenizde ne kadar özgür?” sorusunun yanıtlandığı “Basın Özgürlüğü” sıralamasında puanlar 1’den 7’ye kadar verildi. İki uçta, 1 rakamı kısıtlanmış, 7 rakamı ise özgür bir basını temsil simgeledi. Dünya Ekonomik Forumu’nun ele aldığı 134 ülkenin basın özgürlüğü ortalaması 5.19 oldu. Türkiye 134 ülke arasında 106’ncı sırada dünya ortalamasından düşük 4.31 puanla yer aldı.

  EN ÖZGÜR ÜLKE DANİMARKA VE İSVEÇ

  Türkiye’den daha özgür bir basın ortamı bulunduğu varsayılan ülkeler arasında, bir sıra üstte yer alan Arnavutluk, daha sonra da Bulgaristan, Bosna-Hersek, Zambiya, Burkina Faso, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi gibi ülkeler bulundu.

  Rapora göre dünyada basının en özgür sayıldığı on ülke ve puanları şöyle: Danimarka 6.90, İsveç 6.90, Hollanda 6.85, Almanya 6.78, Norveç 6.76, Finlandiya 6.74, İsviçre 6.73, İsrail 6.60, Yeni Zelanda 6.57, Kanada 6.56. Basın özgürlüğü sıralamasında ABD 24, İngiltere ise 32’nci sırada yer aldı.

  TÜRKİYE YARGI BAĞIMSIZLIĞINDA 64.

  “Yargı Bağımsızlığı” sıralamasında ise yine 1’den 7’ye puanlama sistemi içinde Türkiye 134 ülke arasında, 4.00 puanla 64’üncü oldu. Bu alanda ülkeler ortalaması 4.07 oldu. Bu sıralamada son sırada Chavez’in ülkesi Venezuela yer aldı.
   
Basın özgürlüğünde sınıfta kaldık konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. özgürlük

  özgürlük

  Unutmayalım ki; imkanlarımızın içerisinde kendimizi mutlu hissettirecek kadar özgürlüğü aramak da bir özgürlüktür ve özgür olmak için çaba sarfetmemizde kişiliğimizi bulma aşamasıdır . Özgürlük... Bazen hırçın rüzgara karşı dudakların çatlayana kadar koşmak, bazen yağan yağan yağmurun altında yürümek, bazen kendi paranı emek harcayarak biriktirerek çok istediğin bir şeyi satın almak, bazen...
 2. Babam Sınıfta Kaldı oyuncuları

  Babam Sınıfta Kaldı oyuncuları

  Babam Sınıfta Kaldı oyuncuları kimlerdir kızlar bununda konusunu açın ve Babam Sınıfta Kaldı dizi oyuncularının isimlerini yazın.
 3. Babam Sınıfta Kaldı dizisi oyuncuları

  Babam Sınıfta Kaldı dizisi oyuncuları

  Babam Sınıfta Kaldı dizisi oyuncuları Babam Sınıfta Kaldı dizisinde kimler oynuyor Pek Yakında Atv ekranlarında başrollerini Cem Davran ve Ezgi Asaroğlu'nun paylaştığı Babam Sınıfta Kaldı adlı dizi de bakalım kimler oynayacak ve bu dizi nasıl bir idiz olacak buyrun bilgilere Melek'ler; Bu yaz başında ATV ekranlarında başlayacak olan Babam Sınıfta kaldı dizisi seyirciden güzel reyting...
 4. Türkiye Diş Çürüğünde Sınıfta Kaldı....

  Türkiye Diş Çürüğünde Sınıfta Kaldı....

  Türkiye Diş Çürüğünde Sınıfta Kaldı! Türkiye'de yapılan araştırmalara göre, 10 kişiden 9'unun ağzında çürük var. Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ender Kazazoğlu, "Türkiye'de yapılan araştırmalara göre, 10 kişiden 9'unun ağzında çürük var" dedi. Prof. Dr. Kazazoğlu, diş çürükleri ve diş Eti...
 5. Babam Sınıfta Kaldı Dizisi Oyuncuları

  Babam Sınıfta Kaldı Dizisi Oyuncuları

  babam sınıfta kaldı dizisi oyuncuları babam sınıfta kaldı dizisi kadrosu Sevgili melekler, Fox Tvnin yaz sezonu komedi dizisi Babam Sınıfta Kaldı, çok yakında ekranlara gelmeye başlayacak. İlk fragmanı yayına giren Babam Sınıfta Kaldı dizisinin oyuncu kadrosu da hayli zengin. Temmuz ayında FOX ekranlarında yayınlanacak olan dizinin başrollerinde Cem Davran, Halit Akçatepe, Defne Samyeli,...

Sayfayı Paylaş