Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Başkent'te su tasarrufuna devam

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, su tasarrufuna ilişkin geçen yıl alınan kararın bu yıl da aynen uygulanmasını benimsedi. Tasarrufa ilişkin önlemler, 12 Mayıstan itibaren uygulanacak.
  Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara'da suyun tasarruflu kullanılması yönünde Meclis üyeleri tarafından verilen gündem dışı önergenin gündeme alınarak, görüşülmesini ve oylanmasını istedi.

  Gökçek, suda tasarrufun önemine dikkat çekerek, meclis üyelerinden geçen yıl olduğu gibi bu yıl da suyun dikkatli kullanılmasına destek vermelerini istedi.

  Uygulamanın zaman içerisinde yine meclis kararı ile kaldırılabileceğini hatırlatan Gökçek, kararın kabulü halinde önlemlerin 12 Mayıs 2008 tarihinde yürürlüğe gireceğini belirtti. Gökçek'in konuyla ilgili açıklamaların ardından yapılan oylamada önerge kabul edildi.

  UYULMASI GEREKEN KURALLAR

  Su kaynaklarının daha verimli kullanılması, su sıkıntısının en alt düzeye indirilmesi amacıyla Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin geçen yıl aldığı ve bu yıl da uygulanmasına karar verdiği önlemler şöyle:
  “Büyükşehir Belediyesi, ilçe ve ilk kademe belediyeleri, park ve bahçelerini ASKİ'den izin almak kaydıyla içme suyuna elverişli olmayan kuyulardan temin edecekleri sularla, su tankerleri ile yapacak ve kesinlikle içme suyu kullanmayacak.

  Büyükşehir Belediye sınırları içindeki özel şahıs ve kuruluşlar ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ait yeşil alanlar tanker suları ile sulanacak.

  ASKİ veya DSİ'nin onayı olmadan hiçbir yeni kuyu açılmasına, yer altı sularının kesilmemesi için izin verilmeyecek.
  Hortumla araç yıkama yasaklanarak, sadece kova ile yıkanmasına izin verilecek.

  Araba yıkama iş yerlerinin kuyu suyu veya tankerle getirecekleri kuyu suları ile araç yıkamalarına müsaade edilecek, şebeke suyu kullanmaları yasaklanacak.

  Halı, kilim ve benzeri eşyaların sokak ve caddelerde yıkanması yasaklanacak.
  Şebeke suyu sisteminde meydana gelen arızalar nedeniyle boşa akan suların önlenmesi için acil müdahale ekipleri çoğaltılacak.

  Vatandaşın ihtiyacının karşılanması maksadıyla ASKİ ve özel sektör tarafından tankerle taşınan içme, kullanma ve sulama sularının fiyatlandırılması konusunda ASKİ Genel Müdürlüğü yetkili kılınacak.

  Bu konularda alınan kararlara uymayan kişi ve kuruluşlara ceza yazdırılması konusunda Büyükşehir, Büyükşehir ilçe ve ilk kademe belediye zabıta müdürlüklerinin yetkili kılınacak.

  Bu uygulamaların 12 Mayıs 2008 tarihinden itibaren başlaması ve işletmelerin gerekli önlemleri alması konusunda Zabıta Daire Başkanlığı yetkili kılınacak.”

  ŞİKAYETLER İÇİN

  Açıklamada, alınan önlemlere uyulmadığı takdirde, vatandaşların şikayetlerini iletecekleri telefon numaralarına da yer verildi.

  Buna göre, vatandaşlar Alo 153, ASKİ 185 ile Büyükşehir Belediyesi Zabıtası'nın 231 79 84-231 79 85-231 79 86 numaraları telefonları ile Büyükşehir Belediye sınırları içerisindeki ilçe ve belde belediye zabıta müdürlüklerine konuya ilişkin şikayetlerini iletebilecekler.

  hurriyet.com
   
Başkent'te su tasarrufuna devam konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Su tasarrufunun 21 yolu...

  Su tasarrufunun 21 yolu...

  Su tasarrufunun 21 yolu... Suyu tasarruf ederek çevreye yardımcı olabilmeniz için birçok kolay yol vardır. Bahçenizde daha da fazla su tasarrufu için aşağıdaki tavsiyeleri kullanın. Bahçenizde su tasarrufu için fikirler Arabanızı yıkamak: Bir kova kullanın. Arabanızı, durula suyunun çimene akacağı şekilde p edin. Bu şekilde çimeninizi sulayıp verimini artırabilirsiniz. Araba...
 2. Su tasarrufu

  Su tasarrufu

  Su tasarrufu Damlayan musluklar tamir ettirilmelidir. Su akıtırken daha az akıtan duş başlıkları ve muslukları kullanılmalıdır. Diş fırçalarken musluklar kapatılmalıdır. Mümkün olduğunca küveti doldurmak yerine duş alarak yıkanılmalıdır. Kısa sürede duş alınmalıdır. Sifon asgari çekilmelidir. (Her sifon çekildiğinde, beş günlük içme suyu kaybedilmektedir) Bulaşık ve çamaşır makinalarını...
 3. Başkent'te su kesintisi

  Başkent'te su kesintisi

  Bağlantı çalışması nedeniyle 17 Şubat Salı günü Çankaya'nın bazı mahallelerine su verilemeyecek Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Şehit Cengiz Karaca, Akpınar, Karapınar, Birlik, Kırkkonaklar, Sancak, Hilal, Naci Çakır ve İlk Adım mahallelerinin tamamı ile Yıldızevler, Şehit Cevdet Özdemir, Gökkuşağı ve Huzur mahallelerinin üst kotları, 17...
 4. sudan tasarruf edelim

  sudan tasarruf edelim

  tasarruf edelim KÜRESEL ISINMADAN DOLAYI SU TASARRUFU ÖNLEMLERİ: 1.Su böreği ve sulu köfteyi az tüketelim 2.Gidenin arkasından su dökmeyelim 3.Kimseye sulanmayalım .. 4.Sulu boya diil kuru boya kullanalım 5.Meyve suyu diil,posasını tüketelim 6.Kimseyle aramızdan su sızdırmayalım 7.Çok yürüyüp ayaklarımıza kara sular indirmeyelim 8.Kimseyi bi kaşık suda boğmayalım 9.HAVADAN...
 5. Su Tasarrufu Yapmanın Yolları

  Su Tasarrufu Yapmanın Yolları

  bu konu su tasarrufu hakkında bilgilere yer vermektedir. Suyun dünyada ki tüm canlılar için hayatsal faaliyetlerini devam ettirmek açısından önemi çok büyüktür. Ama biz insanoğlu ne yazık ki herşeyi hor kullandığımız gibi suyu da çoğu zaman bol keseden harcayarak boşu boşuna su tüketiyoruz. Evde su tasarufu nasıl yapılır diye merak edenler için önemli tavsiyeleri sizlerle paylaşarak, su...

Sayfayı Paylaş