1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.317
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Basur ağrısı nasıl geçer?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Basur (hemoroid) ağrısı hasta tarafından böyle düşünülse de genellikle farklı hastalıklarla oluşur. Çünki makat bölgesinde ağrı sebebi olan bir çok hastalık vardır. Hatta basur normal şartlarda ağrısız bir hastalıktır. Ağrılı durumda akla normalden farklı olan ve ıkınmakla ortaya çıkıp kendiliğinden düzelen boğulmuş basur akla gelir. Tromboze hemoroid de denilen bu durum memelerin makattan dışarı çıkıp makat kasları tarafından sıkıştırılmasıyla ortaya çıkan çok şiddetli ağrı yapan, sert şişlik şeklinde görülür.


  < Konu Resmi..>  Tedaviye başlamadan önce ağrının sebebinden emin olunmalı apse veya tümör gibi bir durum varsa sorunun büyümesine sebep olunabilir. Ağrılı basur zamanla kendiliğinden gerileyebilir.

  Ağrının dindirip sosyal yaşamına kısa sürede dönebilmesi için şunlar yapılabilir ;

  Memenin içine birikmiş olan pıhtı boşaltılır, böylece hastanın ağrısı o anda ciddi düzeylerde (%50-70 oranında) azalır.

  Ağrı yapan basur memesi alınabilir, bu şekilde yaklaşıldığında sorun temelden çözülmüş olur.

  Hemoroid ağrısı için ilaç ;

  Ağrılı dönemi rahat atlatmak için sıkça sıcak su oturma banyosu yapılabilir, uyuşturucu etkisinden yararlanmak için anestol merhem kullanılabilir, şiddeti azaltmak için ağrı kesiciler alınabilir.Bu dönemde kullanılacak basur hap ve kremlerinin hiçbir faydası olmaz.

  İlaçla düzeldikten sonraki dönemde yine aynı şiddetle ıkınılırsa hastalık aynı şekilde ortaya çıkar bu sebeple fazla ıkınmadan rahat dışkılamayı öğrenmek gerekir.

  Ağrılı süreç geçtikten sonra asıl basur tedavisi yaptırılmalıdır.

  Makatta ağrı yapan ve hemoroid ağrısı şekilnde değerlendirilen hastalıklar şunlardır;

  Makat çatlağı ; daha çok dışkılarken cam çizme hissi ve sonrası makatta kasılma şeklinde ağrı olur ve sıklıkla şişlik meme olmaz.

  Makat apsesi ;iltihabi bir durumdur çok şiddetli ağrı yapabilir makatın kenarında sınırları net olmayan bir şişlik vardır ağrı apse boşaltılana kadar giderek şiddetlenir. Bekletilmemesi gereken bir durumdur, tedavisi geciktirilirse anal fistüle dönüşür.

  Anal hematom (makatta pıhtı toplanması) ; Şiddetli ıkınma sonrası anüse yakın yerde sınırları çok net yuvarlak şekilli şişlik olur.Ikınmanın şiddetine bağlı olarak bir mercimek kadar olabileceği gibi portakal kadar da olabilir.Büyüklüğüne göre şiddeti çok değişir.Boğulmuş basur ile çok karıştırılır.Fark şudur; anal hematomda şişlik öncesi hiç şikayet yokken boğulmuş basurda şişlik öncesi memeler vardır.

  Makat kanseri ; Kısmen daha az ağrılı ve çok seyrek görülen bir durumdur.

  Mayasıl ; Çok kaşıntılı bir hastalıktır, fazla kaşımak bölge cildinin tahriş olması ağrı ve kanama yapabilir ve hassasiyetten acı olabilir.
   
Basur ağrısı nasıl geçer? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

  Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

  sinüzit ağrısı nasıl geçer sinüzit baş ağrısı nasıl geçer Benim gibi sinüzit migren ve bilumum baş ağrısı adına ne varsa çeken kişiler iyi bilirki şu illet ağrılar bir tuttu mu kolay kolay kurtulamazsınız hele bazen saatler hatta ggün boyu bile süren ağrılar bile vardır ki buda insana işkence acısı yaşatır.Sizlere başağrılarınızdan kurtulmanın yollarıyla ilgili uzmanların önermiş olduğu ve...
 2. Mide Ağrısı Nasıl Geçer

  Mide Ağrısı Nasıl Geçer

  Mide Ağrısı Nasıl Geçer Konusu bu derten muzdarip olanlar için acil cevap aranan önemli bir sağlık problemidir.Mide Ağrısını geçirmenin doğal yolu hakkında size bilgiler verelim Mide Ağrıları İçin Doğal Çözümler 1-Damla Sakızlı Macun Mide Ağrısı İçin Bir çoğunuz zaten biliyorsunuzdur Damla Sakızlı Macun bu konuda en etkili doğal yoldur heryerde bulabileceğiniz bu mucize karşım mide...
 3. apndis ağrısı nasıl geçer

  apndis ağrısı nasıl geçer

  apndis ağrısı nasıl geçer neler yemek gerekiyor arkadaşlarım ?Teşekkür ediyorum lütfen bana bilgi verin çok ihtiyacım var daha öönceden ameliyat olmuştum yeride ağrıyor yha :S
 4. Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

  Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

  boğaz ağrısına ne iyi gelir,boğaz ağrısı tedavisi,boğaz ağrısı nasıl geçer,boğaz ağrısı nasıl çabuk geçer,boğaz ağrısının nedenleri,boğaz iltihaplanması nasıl geçer,boğaz ağrısı tedavisi hakkında bilgiler Boğaz ağrısı en sık karşılaşılan şikayetlerdendir. Bu yüzden bir çok kişi muayene ve tedavi olmaktadır. Boğaz ağrısına neler yol açar ? Boğaz ağrısı, birçok rahatsızlığın belirtisi...
 5. boğaz ağrısı nasıl geçer?

  boğaz ağrısı nasıl geçer?

  Günaydın .Ben öğrenciyim Ailemden uzağım boğazım çok ağrıyor bu ağrıyı nasıl geçirebilirim ??

Sayfayı Paylaş