1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.633
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Basura ne iyi gelir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Rektum bölgesinde bulunan damarların genişlemesi sonucu ortaya çıkan basur genellikle kötü ve hazır gıdalarla beslenme, kahve, çay ve kafein içeren asitli içeceklerin aşırı tüketimi neticesinde oluşmaktadır. Basurun oluşma nedenlerinden biride kalıtımsal özelliklerdir. Damarların genişlemesi sonrası oluşan basur yüzünden oturmak, tuvalete çıkmak hatta yürümek bile şiddetli ağrılara neden olacağı için basurun tedavisi zaman geçirilmeden yapılmalıdır.
  Günümüzde basur tedavisi için kullanılan pek çok profesyonel yöntem bulunmaktadır. Doktor tarafından gerçekleştirilen basur ameliyatları bu sorundan kalıcı olarak kurtulmanızı sağlayabilir. Hekim kontrolünde uygulanan yöntemler dışında kullanılabilecek doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Tükettiğiniz gıdalarda yapacağınız bir kaç basit değişiklik ile basura neden olan damarların şişmesini önleyebilir ve sindirim sisteminizi düzene sokabilirsiniz.


  < Konu Resmi..>  Basur tedavisi için öncelikli konu dengeli beslenmedir. Bitkiler ile hazırlayacağınız çaylardan içerseniz, doğal gıdalar ile beslenirseniz, bol bol taze sebze meyve yerseniz ve düzenli egzersiz yaparsanız basur sizin için bir sorun olmaktan çıkacaktır. Basur gibi diğer pek çok hastalık düzensiz beslenme ve aşırı kilo ile ilgilidir. Başlangıç olarak yeme alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz. Gün içinde fazlaca çay ve kahve tüketiyorsanız bunlar kabızlığı, kabızlıkta tuvalete çıkmada zorlanmaya yol açacaktır. Bunun neticesinde rektum bölgesinde bulunan damarlar ıkınmaya bağlı olarak şişecek ve basur oluşacaktır. Kahve ve çayı olabildiğince az tüketmeye çalışın. İçeriğinde kafein olan kola ve diğer asitli içeceklerde bu listededir.  Hazır ve işlenmiş gıdalar yerine mevsim sebzeleri ile hazırlanmış yemekleri tercih edin. Bol bol meyve tüketin ve su için. Tüm bunlar sindirim sisteminizi düzene koymanıza yardımcı olacaktır. Karbonhidrat ihtiyacınızı yüksek lifli gıdalar ile giderin. Yüksek lifli gıdalar bağırsaklarınızın yumuşamasını sağlayacaktır.

  Antioksidan gıdalar zayıf kan damarlarını ve damar duvarlarını güçlendirmeye yaramaktadır. Damarların şişmesi ile oluşan basur için etkili bitkisel tedavi yöntemlerinden biride içerisinde antioksidanlar bulunan yiyecekleri tüketmektedir. Etkili birer antioksidan olan böğürtlen, kiraz ve yaban mersini tüketerek damar duvarlarınızı güçlendirebilirsiniz. Aynı etkiyi içinde C vitamini bulunan mandalina, portakal, greyfurt gibi meyvelerle de yakalamanız mümkün.

  Basur bitkisel tedavi reçetelerinde sıkça yer alan doğal çaylar rahatsızlık hissini ve ağrıları hafifletmede yardımcı olmaktadır. Isırgan otu, ökse otu yaprağı, ebegümeci, asma yaprağı ile hazırlayacağınız çaylar basur belirtilerinin azalmasını ve basuru engellemenizi sağlayacaktır. Dış basur için etkili olan bu çaylar dışında doğal bir soğutucu olarak aloe vera jeli de kullanabilirsiniz.

  Günlük rutin bir egzersiz programı oluşturmanız kan akışını düzenleyeceği için hem basur tedavisinde hem de vücudunuzun zinde ve sağlıklı olmasında büyük bir rol oynamaktadır. Gün boyu uzun sürelerde oturmanızı gerektiren örneğin bilgisayar başında bir işte çalışıyorsanız her 45 dakikada bir 2-3 dakika masa başından kalkarak yürün ve hareket edin.

  Basur bitkisel tedavi yöntemleri, sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı ve günlük egzersizlerle engellenebilen, oluştuysa ilerlemesi durdurulabilen bir rahatsızlıktır. Basur için uygulayabileceğiniz tüm bu tedavi yöntemleri aynı zamanda genel sağlığınızı korumak ve geliştirmek içinde faydalı olacaktır.


   
Basura ne iyi gelir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kanlı basura ne iyi gelir

  Kanlı basura ne iyi gelir

  kanlı basura ne iyi gelir, nasıl geçer, tedavisi hakkında bilgiler burada arkadaşlar Halk arasında basur olarak bildiğimiz, tıp dilinde hemoroid olan hastalığın bir çok çeşidi vardır Melek'lerim. Bunlardan biride kanlı olan çeşittir. "Peki kanlı basura ne iyi gelir?" dediğiniz duyar gibiyim, bunun için sizlere aşağıda bitkisel bir önerimiz var Melek'ler. Ballıbaba,...
 2. Kudret Narı Yağı Basura İyi Gelir mi?

  Kudret Narı Yağı Basura İyi Gelir mi?

  Kudret Narı Hemoroide Basur İyi Gelirmi Kudret narı hemeroid Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan şifalı bitkilerden kudret narı yağı ile ilgili bazı bilgiler paylaşıyoruz melekler :) Kudret Narı Hemoroide Basur İyi Gelirmi ? Kudret Narının kök ve yapraklarıyla hazırlanan çözeldiler basur şişkinliklerini indirmekte faydalıdır.
 3. Hamileyim ve hemoroidim var ne yapmalıyım?

  Hamileyim ve hemoroidim var ne yapmalıyım?

  Gebelik döneminde anne fizyolojisinde bir çok değişiklik olmaktadır bunlardan biride makat bölgesindeki kanlanmanın ve basıncın artması ve buna bağlı olarak hemoroide yatkınlığın artmasıdır.Hamileliğin 4. ayından sonra rahmin ve bebeğin büyümesine paralel olarak karın içi basınç artar.Diğer taraftan 6-7. aydan sonra büyüyen rahim ve bebek toplar damarlara direk basınç yaparak bu basınç...
 4. Basur ağrısı nasıl geçer?

  Basur ağrısı nasıl geçer?

  Basur (hemoroid) ağrısı hasta tarafından böyle düşünülse de genellikle farklı hastalıklarla oluşur. Çünki makat bölgesinde ağrı sebebi olan bir çok hastalık vardır. Hatta basur normal şartlarda ağrısız bir hastalıktır. Ağrılı durumda akla normalden farklı olan ve ıkınmakla ortaya çıkıp kendiliğinden düzelen boğulmuş basur akla gelir. Tromboze hemoroid de denilen bu durum memelerin makattan...
 5. Basuru olanlar için beslenme önerileri

  Basuru olanlar için beslenme önerileri

  50 yaş üzeri yetişkinlerin neredeyse yarısı basur rahatsızlığı yaşamaktadır. Belirtileri ve neden olduğu rahatsızlıklar basurun hangi aşamada olduğuna göre değişmekle birlikte; anüste kanama, anüs çevresinde şişlikler, tuvalete çıkarken zorlanma veya acı nedeniyle çıkamama ve anüs bölgesinde kaşıntı en sık görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Basurun en çok görülen nedenleri ise...

Sayfayı Paylaş