Bayan Avukatların Sayısı Hızla Artıyor

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Bayan Avukatların Sayısı Hızla Artıyor
bayan avukatlar
Bayan Avukatların Sayısı Hızla Artıyor
Türkiye Barolar Birliği kayıtlarına göre kadın avukat sayısı son dört yıla oranla hızla artıyor. Mahkeme koridorlarındaki avukatların artık üçte biri kadın
kanun.jpg


Kısa süre öncesine kadar erkeklerin ağırlıklı olarak görev yaptığı avukatlığa kadın ilgisi oldukça fazla. Hâlâ görev yapan 55 bin 176 avukatın yaklaşık üçte biri, yani 17 bin 600'ü kadın. Oysa daha dört yıl önce 46 bin avukatın sadece 13 bini kadın avukattı. Bu da, son dört yılda mesleğe katılan 9 bin avukatın 4 bin 600'ünün, yani yarıdan çoğunun kadın olduğunu ortaya koydu. Özellikle büyük şehirlerde kadın avukatların sayısının çok olduğu görülürken Siirt'te ilginç bir rakam ortaya çıktı. Siirt'te görev yapan 27 avukatın tam 23'ü kadın. Erkek avukat sayısı ise sadece 4. Kadın avukatların en az olduğu iller ise 3 avukatla Hakkari, 5 avukat ile Şırnak ve Ağrı olarak sıralandı.

İSTANBUL BİRİNCİ

Türkiye genelinde en çok kadın avukat İstanbul'da. Buna göre İstanbul'daki 20 bin 298 avukatın 6.999'u kadın, sıralamada 2'inciliği Ankara elinde tutuyor. Toplam 8 bin 43 avukatın 2.944'ü kadın.

HAKİMLER ADALETİ EGE'DE DAĞITMAK İSTİYOR

Hakim-savcıların üye olduğu www.adalet.org sitesi, hakim ve savcıların hangi bölgede görev yapmak istediklerini belirlemek amacıyla bir anket yaptı. Hakim-savcılara "Hangi bölgede veya ilde görev yapmak istersiniz?" sorusunun yöneltildiği anketi 1286 kişi yanıtladı. Katılımcıların yüzde 24.8'i bu soruya "Ege" yanıtı verirken, "Akdeniz" diyenlerin oranı ise yüzde 11 ile ikinci sırada yer aldı. Hakim ve savcıların, Güneydoğu, Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinden sonra İstanbul'a da sıcak bakmadığı belirlendi. Güneydoğu Anadolu'yu isteyenler yüzde 3.57, Doğu Anadolu'yu isteyenler yüzde 2.33, Karadeniz Bölgesi'ni isteyenler yüzde 7.38 düzeyinde kalırken, İstanbul'u tercih edenler ise yüzde 7.69'da kaldı.
 
Üst