1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Baykal: Dış politika iflas etti

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Hükümetin NATO krizi sırasındaki tavrını ağır sözlerle eleştiren Baykal, 'Dış politika iflas etti" dedi. < Konu Resmi..>  Baykal, partisinin TBMM Grubunda, yerel seçim sonuçlarını ve dış politikadaki gelişmeleri değerlendirdi.

  AKP'nin ''aşırı gerilimli ve çatışmacı bir kampanya yürütmeyi tercih etmesi'' nedeniyle Türkiye'de alışılmış olan yerel seçim kampanyasının farklı şekilde geliştiğini iddia eden Baykal, CHP'nin ise ekonomik sıkıntıları ve yolsuzlukları temel alan bir eksende, halkın gerçek gündemiyle bağlantılı bir kampanya yürüttüğünü savundu.

  Baykal, AKP'nin oy kaybının, ''yöresel, bölgesel ve yerel bir olay değil, Türkiye genelinde oy kaybı'' olduğunu ileri sürerek, ''Oy kaybı, belli bir sebebe, bir hataya dayalı değil, genel uygulamanın, 7 yıllık bir dönemin muhasebenin getirdiği bir sonuçtur'' dedi.

  Oy kaybı düzeyinin de ciddi ağırlıkta ortaya çıktığını, AKP'nin oy oranının 8 puan azalarak, yüzde 38,5 düzeyine indiğini ifade eden Baykal, ''Bu, 1-2 puanlık, gelip geçici diye izah edilir bir tablo değildir. Kalıcı, önemli, ciddi bir oy erimesinin, bir siyasal kırılmanın söz konusu olduğu açıktır. Bu oy kaybı, ciddi önem taşımaktadır'' diye konuştu.

  Baykal, CHP'nin güçlenmiş bir parti olarak seçimlerden çıktığını, bütün handikaplara rağmen, oylarının anlamlı şekilde yükseldiğini savundu.

  'AKP'NİN GÜNEYDOĞU POLİTİKASI İFLAS ETMİŞTİR'

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Güneydoğudaki seçim sonuçlarıyla ilgili değerlendirmesini görmezden gelemeyeceklerini belirten Baykal, Erdoğan'ın, ''Güneydoğu'da demokratik seçim ortamı yaşanmadı, baskı, şiddet egemen oldu. Bu sonuçlar, o nedenle böyle ortaya çıktı'' dediğini söyledi.

  Türkiye'de yapılan seçimlerin demokratik olmadığından şikayet eden kişinin sıfatının, Başbakan olduğuna dikkati çeken Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "AKP'nin, Doğu, Güneydoğu politikası iflas etmiştir. AKP, DTP'ye benzeşerek, DTP'leşerek, DTP ile kaynaşarak, üstelik devletin hizmet, yatırım olanaklarını, yetkisini, gücünü kullanarak, DTP'yi etkisizleştireceğini umut eden bir politika güttü. 'DTP ne verecekse, ben size vereceğim, ayrıca bir de hizmet götüreceğim' dedi. Ne oldu? Bu politika iflas etti. Bölgedeki insanlar, bu aldatmacayı ellerinin tersiyle ittiler."

  RASMUSSEN KRİZİ

  Baykal, konuşmasında, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in, NATO Genel Sekreterliği'ne seçilmesi sürecini de değerlendirdi.

  Yaşanan karikatür krizinin, çok ciddi olduğuna ve görmezden gelinemeyeceğine işaret eden Baykal, 1 milyarın üzerinde kişinin duygularının rencide edildiğini belirtti.

  Baykal, ''Bu ülkenin bu konuda gereken duyarlılığı göstermemiş Başbakan'ı, Genel Sekreter olarak öneriliyor. Ayrıca, PKK terör örgütüne sahip çıkan, destek olan bir televizyon kuruluşu oradan yayın yapıyor. Bu engellenemedi. Bunu anlatamadık, düşünce, yayın özgürlüğü diye kabul ettiler. Bunun, NATO için de uygun bir seçim olmadığını vurgulamak lazım'' diye konuştu.

  'DIŞ POLİTİKA İFLAS ETTİ'

  Bu konuda çok büyük yanlış yapıldığını ifade eden Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bunu ''propaganda aracı haline getirdiğini'', kamuoyu önünde düşünülen adayı desteklemeyeceğini ''gösterişli'' şekilde ilan ettiğini öne sürdü.

  Baykal, bu ilanın, atamanın engellenmesine değil, zamanından önce gerçekleştirilmesine neden olduğunu belirterek, ''Bu atama için 1 Ağustosa kadar süre vardı. Ortalık yerde, kamuoyu önünde, meydan okuyarak, tahrik edici biçimde bu konu belki ortaya atılmamış olsaydı, bu konuların, gerçeğin daha iyi anlatılması imkanı olabilirdi. Rasmussen, düşünülenden daha erken Genel Sekreterliğe geldi'' görüşünü savundu.

  "Bu dış politikanın iflasıdır... Bu bir dış politika zaafiyetidir" diyen Baykal, şöyle devam etti:

  "Başbakan'ın, 3 gün önce, karikatür krizi karşısında gerekeni yapmadığını söylediği kişinin Genel Sekreter seçilmesi, Başbakan'ın oyuyla mümkün olmuştur. 3 gün önce hayır diyeceksin, 3 gün sonra seçeceksin. Bari ilan etme, önceden temasını yap.''

  Baykal, ''Efelik yapacağım, onu engelleriz, bunu tutarız söylemiyle kalktıktan sonra, böyle reel kayıplar yaşanıyor'' dedi.

  Hükümetin Ermeni politikası nedeniyle Azerbaycan'ın gönül kırıklığı, can sıkıntısı içine girdiğini öne süren Baykal, Azerbaycan Devlet Başkanı'nın söz verdiği halde İstanbul'da dünkü toplantıya gelmediğini hatırlattı. Baykal, ''Ermenistan ile dostluğu sağladık mı bilmiyorum ama Azerbaycan'ı kırmayı başardık'' diye konuştu.


   
Baykal: Dış politika iflas etti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sanctuary Records iflas etti!

  Sanctuary Records iflas etti!

  Bünyesinde The Charlatans, Spiritualized, Ocean Colour Scene ve Morrissey gibi isimleri bulunduran ünlü plak şirketi Sanctuary Records kapandı. Universal Music tarafından geçtiğimiz sene 44.5 milyon pounda alınan plak şirketi, sene içinde 56.7 milyon pound kaybedince battı ve sonunda kapandı. Sanctuary Records'a bağlı olan isimler, bundan sonra Universal'a bağlı başka bir plak şirketinden...
 2. Alişan'ın giyim mağazaları iflas etti

  Alişan'ın giyim mağazaları iflas etti

  societa giyim Evet meleklerim, malesef global dünyadaki kriz bizim sanatçalarımızıda vurdu ve şarkıcı alişan malesef budapeştede açmış olduğu giyim mağazalarını kapatmak zorunda kaldı işte ilgili haber. KÜRESEL MALİ KRİZİN EN FAZLA ETKİLEDİĞİ MACARİSTAN'DA, İKİ YILDAN BU YANA KADIN GİYİM MAĞAZASI ÇALIŞTIRAN ŞARKICI ALİŞAN, MAĞAZASINI KAPATTI. Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki Macar...
 3. Kodak iflas etti

  Kodak iflas etti

  Kodak kapandığını ilan etti 1975'de ilk dijital kamerayı üreten Kodak, hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde iflas koruma başvurusunda bulunmuştu. Ve fotoğraf devi, aldığı yeni kararla artık dijital kamera üretmeyeceğini açıkladı.Kodak yönetiminden Pradeep Jotwani yaptığı açıklamada günümüzün şartlarına göre daha çok kar marjı olan ürünler üreteceklerini ve bu karar sayesinde Kodak'ın yıllık...
 4. iflas ettim nafaka vermem gerekirmi

  iflas ettim nafaka vermem gerekirmi

  geçen yıl eski eşimden boşandım ve halen temyizde olan bi dava bu şimdi eski eşim ve avukatı geçmiş ödenmemiş nafaka borçları için baskı yapıyor ve ben dükkanımı iflas edip devrettim şu an işsizim nafaka ödeyecek durumum yok ne yapabilirim?
 5. İbrahim Tatlıses İflas mı Etti ?

  İbrahim Tatlıses İflas mı Etti ?

  Bu konu; ibrahim tatlıses iflas haberleri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, geçirdiği silahlı saldırıcı sonucu yaralanan ve uzun süre tedavi görmek zorunda kalan ünlü türkücü İbrahim Tatlıses 'in iflas ettiği haberleri magazin dünyasını karıştırdı. Battığı yönünde söylentiler dolaşan İbrahim Tatlıses bakın bu dedikoduya nasıl cevap vermiş ... İbrahim Tatlıses, hakkında...

Sayfayı Paylaş