1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Baykal: İddianamenin çok problemi var

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  CHP lideri Baykal, Ergenekon'da ikinci iddianamenin de 'çok problemi, çok ciddi zafiyetleri olduğunu' savundu.  Baykal, Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, krizle ilgili, "Hükümet köşeye sıkıştığını hissetmiş ve 'teğet geçti' dediği krizi kabul etmek, CHP'nin önerileri doğrultusunda adım atmak durumunda kalmıştır. Sayın Başbakan önerilerimiz için 'uygulamazsam siyasi hayatımı bırakırım' diyordu. Artık uygulamaya başladığına göre siyasi hayatını bırakmasına gerek yoktur" diye konuştu.

  Bir gazetecinin, ''sandıktan başka çare yok' açıklamanız ile iddianamedeki darbe iddiaları aynı döneme rastlıyor. Bu açıklamanız bir duyuma mı dayalıydı?'' sorusu üzerine, Baykal şunları kaydetti:

  ''Özel istihbarata dayalı bir değerlendirme olmadığını söylemeliyim. Siyaset adamları içinde bulundukları ortamın gereklerini, o ortamda kendisini gösteren anlayışları, eğilimleri bilinçli ya da bilinçsiz olarak değerlendirirler. Sözlerine, açıklamalarına, toplumun içinde iklim, ruh hali yansır. Ben Türkiye'de siyasetin artık tartışma götürmez biçimde çağdaş demokratik anlayış temelinde yürütülmesi gerektiğine inanıyorum.

  Bu konuda büyük mücadeleler verdik. O mücadeleler sonucunda demokrasinin seçim ve sandık temeli tartışma götürmez biçimde kabul görmüştür. Bu konuda artık bir tereddüt yok. Fakat seçim ve sandık temeli demokrasiyi güvence altına almaya yetmiyor. Seçim her yerde var. Tek parti döneminde, Orta Doğu'daki ülkelerin her birinde var. Hitler seçimle geldi. Seçim ve sandık artık demokrasiyi güvence altına almıyor. Onun başka gerekleri var. O gereklerin ortaya çıkması lazım. O gereklerin yaşama geçmesi lazım.

  Demokrasiyi askeri darbe tehditleri karşısında sahiplenmek güzel bir şey, ama demokrasiyi iktidarın içinden kaynaklanan, demokrasiye sığmayan uygulamalarla, dayatmalarla, şantajlarla, devlet olanaklarını kullanmakla, para kullanmakla, tehditle tehlikeye maruz bırakmak, o da başka bir demokrasi tehdidi. Türkiye şimdi bu yeni demokrasi tehdidini kavramak ve buna karşı tedbir almak zorundadır. Efendim 'asker müdahale etmesin başka problem yok.' Sen de etme kardeşim sen etme. İktidar olarak, idare olarak etme, parayla etme.''

  Baykal, ''Artık darbe kanalıyla demokrasi tehdidi Türkiye'de gündemden düşmüştür. İsabet olmuştur. Türkiye bunu başarmıştır, ama şimdi başka demokrasi tehditleri var. O tehditlerle de mücadele etmek zorundayız'' diye konuştu.

  ERGENEKON DAVASININ 2. İDDİANAMESİ

  Bir gazetecinin, ''Ergenekon davasında ikinci iddianameyi genel olarak inceleme olanağınız oldu mu?'' sorusuna Baykal, ''Hayır, kapsamlı bir şekilde incelediğimi söyleyemem, ama bu iddianamenin ve daha önceki iddianamenin çok problemi var. Ona kuşku yok. Çok ciddi zafiyetleri var. Bu zafiyetler de zaten adil yargılama anlayışına ters düşen, insan hak ve özgürlüklerine tamamen karşı uygulamalar olarak madde madde tespit edilmiştir'' karşılığını verdi.

  Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Uğur Dündar günlerdir isyan ediyor haklı olarak. Tanık mıdır, sanık mıdır? Neyle suçlanmaktadır? Uğur Dündar hakkına sahip çıkacak konumda bir insan, sesini duyurma gücüne sahip. O noktada yapılan yanlışlığı bütün toplum görebiliyor, ama ona benzer daha nice haksızlıklar, yanlışlıklar var."

   
Baykal: İddianamenin çok problemi var konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuğunuzun Uyku Problemi Mi Var

  Çocuğunuzun Uyku Problemi Mi Var

  Çocukların çoğunda belirli dönemlerde uyku problemine rastlanır. Bu konuda annelerin ve babaların uzmanlardan sıklıkla yardım almak istedikleri ise bir gerçek! Biz de bu hafta sizler için çocuklarda görülen uyku problemlerini ve çözüm önerilerini ele aldık... Yaşa Göre Ortalama Uyku İhtiyacı 12 aylık bebekler için: 13.5 saat 2 yaşındaki çocuklar için: 13 saat 3 yaşındaki çocuklar için: 12...
 2. Bebeğinizde Görme Problemi Var mı?

  Bebeğinizde Görme Problemi Var mı?

  Her ne kadar yeni doğmuş bir bebeğin ilk fiziksel muayenesinde belirgin bir görüş ya da işitme kusuru olup olmadığını kontrol etmek muayenenin önemli bir bölümünü oluşturuyor ise de, erken bebeklik döneminde bazı duyusal problemlerin belirlenememesi de az rastlanır şey değildir. Problem, çoğunlukla bebek konuşmasını geliştirebiliyor ya da hantal görünüyor ise anne ve baba tarafından sonradan...
 3. Uykusuzluk probleminiz mi var?

  Uykusuzluk probleminiz mi var?

  Hepimiz uykusuzluk problemleri ile mutlaka karşı karşıya gelmişizdir. Her ne kadar, bu problemin sebebi stres oalrak bilinsede, daha bir çok nedeni de var Melek'lerim. Peki bu soruna çözüm olacak neler var? Buyrun aşağıda uzman önerilerine göz gezdirelim, bilgi sahibi olalım Melek'lerim. Prof. Dr. Burhanettin Uludağ “Yastığa başınızı koyduktan sonra 20 dakika içinde hala uyuyamadıysanız...
 4. Ailede problem varsa..

  Ailede problem varsa..

  anne,aile,ailenin önemi,problemli aileler,ailede iletişim Hafta içi her gün Kanal 1 ekranlarından saat 11.30’da yaptığım canlı yayınlarda her gün bir konuda derinleşme cesareti gösteriyoruz. Domuz gribini de tartışıyoruz, eşler arasındaki aldatmayı da, çocuklarda eşcinselliği de konu ediyoruz, kayıp çocukları da, GDO’yu da... Anlayacağınız aydınlık tarafı çoğaltmak üzere taşın altına...
 5. Bir problem var gibi sanki

  Bir problem var gibi sanki

  meme ameliyatıyla ilgili bilmediğim bir sürü şey var , ve güvenilir birine de ihtiyacım var , teyzem en son meme küçültme ameliyatı olduğunda hayata küstü , başarısızlıkla sonuçlandı resmen , ama onlara göre mükemmel nasıl bir fizik üstü yetenekleri varsa artık , bende bu yüzden çok korkuyorum.:( Hangi yöntemler uygulanmalı , yağ enjeksiyonu olayı nedir şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş