Baykal: İddianamenin çok problemi var

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Baykal: İddianamenin çok problemi var


CHP lideri Baykal, Ergenekon'da ikinci iddianamenin de 'çok problemi, çok ciddi zafiyetleri olduğunu' savundu.Baykal, Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, krizle ilgili, "Hükümet köşeye sıkıştığını hissetmiş ve 'teğet geçti' dediği krizi kabul etmek, CHP'nin önerileri doğrultusunda adım atmak durumunda kalmıştır. Sayın Başbakan önerilerimiz için 'uygulamazsam siyasi hayatımı bırakırım' diyordu. Artık uygulamaya başladığına göre siyasi hayatını bırakmasına gerek yoktur" diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''sandıktan başka çare yok' açıklamanız ile iddianamedeki darbe iddiaları aynı döneme rastlıyor. Bu açıklamanız bir duyuma mı dayalıydı?'' sorusu üzerine, Baykal şunları kaydetti:

''Özel istihbarata dayalı bir değerlendirme olmadığını söylemeliyim. Siyaset adamları içinde bulundukları ortamın gereklerini, o ortamda kendisini gösteren anlayışları, eğilimleri bilinçli ya da bilinçsiz olarak değerlendirirler. Sözlerine, açıklamalarına, toplumun içinde iklim, ruh hali yansır. Ben Türkiye'de siyasetin artık tartışma götürmez biçimde çağdaş demokratik anlayış temelinde yürütülmesi gerektiğine inanıyorum.

Bu konuda büyük mücadeleler verdik. O mücadeleler sonucunda demokrasinin seçim ve sandık temeli tartışma götürmez biçimde kabul görmüştür. Bu konuda artık bir tereddüt yok. Fakat seçim ve sandık temeli demokrasiyi güvence altına almaya yetmiyor. Seçim her yerde var. Tek parti döneminde, Orta Doğu'daki ülkelerin her birinde var. Hitler seçimle geldi. Seçim ve sandık artık demokrasiyi güvence altına almıyor. Onun başka gerekleri var. O gereklerin ortaya çıkması lazım. O gereklerin yaşama geçmesi lazım.

Demokrasiyi askeri darbe tehditleri karşısında sahiplenmek güzel bir şey, ama demokrasiyi iktidarın içinden kaynaklanan, demokrasiye sığmayan uygulamalarla, dayatmalarla, şantajlarla, devlet olanaklarını kullanmakla, para kullanmakla, tehditle tehlikeye maruz bırakmak, o da başka bir demokrasi tehdidi. Türkiye şimdi bu yeni demokrasi tehdidini kavramak ve buna karşı tedbir almak zorundadır. Efendim 'asker müdahale etmesin başka problem yok.' Sen de etme kardeşim sen etme. İktidar olarak, idare olarak etme, parayla etme.''

Baykal, ''Artık darbe kanalıyla demokrasi tehdidi Türkiye'de gündemden düşmüştür. İsabet olmuştur. Türkiye bunu başarmıştır, ama şimdi başka demokrasi tehditleri var. O tehditlerle de mücadele etmek zorundayız'' diye konuştu.

ERGENEKON DAVASININ 2. İDDİANAMESİ

Bir gazetecinin, ''Ergenekon davasında ikinci iddianameyi genel olarak inceleme olanağınız oldu mu?'' sorusuna Baykal, ''Hayır, kapsamlı bir şekilde incelediğimi söyleyemem, ama bu iddianamenin ve daha önceki iddianamenin çok problemi var. Ona kuşku yok. Çok ciddi zafiyetleri var. Bu zafiyetler de zaten adil yargılama anlayışına ters düşen, insan hak ve özgürlüklerine tamamen karşı uygulamalar olarak madde madde tespit edilmiştir'' karşılığını verdi.

Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Uğur Dündar günlerdir isyan ediyor haklı olarak. Tanık mıdır, sanık mıdır? Neyle suçlanmaktadır? Uğur Dündar hakkına sahip çıkacak konumda bir insan, sesini duyurma gücüne sahip. O noktada yapılan yanlışlığı bütün toplum görebiliyor, ama ona benzer daha nice haksızlıklar, yanlışlıklar var."
 
Üst