1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Baykal'ı devirme planları da iddianamede

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  İddianamede örgütün özellikle CHP'nin mevcut yapısının değiştirilmesi yönünde çalışma yaptığı öne sürülüyor.
  [​IMG]


  İddianamenin ikinci bölümünde soruşturmanın sonraki aşamaları, üçüncü bölümünde ise örgütün işlediği suçlar topluca ve genel olarak anlatılıyor. Asıl can alıcı kısım ise 4. bölümde yer alıyor. Bu bölümde Ergenekon örgütünün başka örgütler, sivil toplum kuruluşları ve medya kuruluşları ile ilişkileri anlatılıyor. Örgütün özellikle CHP'nin mevcut yapısının değiştirilmesi yönünde çalışmalar yaptığı öne sürülüyor.

  Birinci iddianamenin özetinin ardından ikinci iddianame 6. dalga operasyon ile devam ediyor.

  Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek ve Özel Harekat Dairesi eski Başkanvekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu 48'i tutuklu 29'u tutuksuz 77 kişi hakkında soruşturmanın devam ettiği belirtiliyor.

  GAZİ MAHALLESİ OLAYLARI

  Üçüncü bölümde örgütün işlediği suçlar topluca ve genel olarak anlatılıyor.

  Gazi Mahallesi olayları ile ilgili "tanık 9" olarak gösterilen Danıştay davası sanığı Osman Yıldırım'ın anlatımıyla, Gazi Mahallesi olaylarının Osman Gürbüz tarafından gerçekleştirildiği öne sürülüyor.

  HEDEF CHP

  Örgütün bazı parti ve parti mensuplarına karşı dez-enfermasyon çalışması yaptığı, hatta bazı siyasi parti kurullarında kargaşa yaratmayı amaçladığı öne sürülüyor.

  Örgütün, kendileri gibi düşünmeyen siyasiler gerekirse suikast düzenlenlemeyi, CHP'nin mevcut yapısının mutlaka değiştirmeyi planladığından söz ediliyor.

  MEDYA AYAĞI

  Medya yapılanması başlığı altında ise medya kuruluşlarının kontrol altına alınması ve kendi medya kuruluşları oluşturulması anlatılıyor. Ulusal medya grubu kurulması amaçlandığı belirtilen bu bölümde Türk Metal-İş Sendikası'nın Doğu Perinçek'in ve Tuncay Özkan'ın televizyonlarının da aralarında bulunduğu 4 kanalda ortak bildiriler yayılarak ortak hareket edilmesenin planlandığı belirtiliyor.

  "ÖRGÜTÜN ADD İLE İLİŞKİSİ VAR"

  Mevcut demokratik yönetimin değiştirilmesi başlığı altında ise örgütün amaçlarından birisinin darbe yaparak yönetime el koymak olduğu öne sürülüyor.

  İddianamede "Örgütün ülkede darbe zemini oluşturmak için ciddi faaliyetlerde bulunduğu, birçok silahlı ve bombalı eylem gerçekleştirdiği, ülkede kaos ve anarşi ortamı oluşturmaya çalışarak ordunun darbe yapması için telkin, tavsiye ve teşviklerde bulunduğu anlaşılmıştır" deniliyor.

  Örgütün Atatürkçü Düşünce Derneği başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu ile ilişki içinde olduğu, bu kuruluşların hükümete karşı Cumhuriyet Mitingleri'ni organize ettiği de iddianamede yer alıyor.
   
Baykal'ı devirme planları da iddianamede konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Plan

  Plan

  Rüyasında plan çizen hayırlı bir iş yapacak demektir.Rüyada herhangi bir isiniz için planlar yaptiginizi veya çizdiginizi görmek, düsüncesizce yaptiginiz hareketlerin sonunun daima kötü oldugunu görerek, artik daha düsünceli ve planli davranmaya karar verdiginize ve islerinizi bundan sonra sabirla ve olumlu kararlarla yürüteceginize isaret sayilir.
 2. Balbay'ın günlükleri de iddianamede!

  Balbay'ın günlükleri de iddianamede!

  Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilcisi Balbay günlüklerinin de Ergenekon iddianamesine girdiği iddia edildi. Mustafa Balbay'ın bilgisayarında bulunan günlükler Ergenekon soruşturmasına yeni bir tartışma getirdi. Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay Ergenekon kapsamında tutuklanırken, Balbay'a atfedilen günlükler de tutuklamanın temel dayanağı olarak tartışıldı. Balbay'ın bu...
 3. Gökçek ve Altınok da iddianamede

  Gökçek ve Altınok da iddianamede

  Ergenekon'un ikinci iddianamesinde Turgut Altınok'un gizemli 'kaset'i hakkında bilgiler de yer alıyor. Ergenekon davasının ikinci iddianamesinde Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Levent Ersöz’den sonra dört numaralı sanık olan Emekli Albay Hasan Atilla Uğur’un 24 Aralık 2003’te Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ile yaptığı görüşmede konuşulanlar yer aldı. Buna göre, Hasan Atilla Uğur,...
 4. İkinci iddianamede kim kimdir?

  İkinci iddianamede kim kimdir?

  Ergenekon davasının ikinci iddianamesinde gazeteciler Balbay ve Özkan ile emekli tuğgeneral Ersöz öne çıkıyor. İstanbul 13. Ağır Ceza mahkemesi, Ergenon soruşturması kapsamında 19'u tutuklu, 37'si tutuksuz 56 sanık hakkında hazırlanan ikinci iddianameyi kabul etti. Ek iddianamede yer alan bazı isimler şunlar: "Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Adil Serdar Saçan, Gürbüz Saçan, Ferda Paksüt,...
 5. Sınır ötesi Ergenekon iddianamesinde

  Sınır ötesi Ergenekon iddianamesinde

  Sınır ötesi 'Güneş operasyonu' harekat planları, Ergenekon iddianamesinde yer aldı. Balbay'ın notlarına göre Irak'ta 6 ay kalınması planlanmış. Ergenekon iddianamesine, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Şubat 2008'de PKK'ya karşı gerçekleştirdiği, sınır ötesi Güneş operasyonunun ilk planlamalarına ilişkin notlar da girdi. Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'a ait olduğu öne...

Sayfayı Paylaş