1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Bazal Métabolizma

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Bir kişinin derin bir uykuda olduğunu ve hiç bir hareket yapmadığını düşünelim. Bu kişinin bedenide
  Isısını korumak için,
  Akciğerlerin çalışması için,
  Kalp kasının çalışmasını ve kan pompalamasını sağlamak için,
  Barsaklarının sindirimi sürdürmeleri için,
  Böbreklerin süzme fonksiyonunu için,
  Beyin fonksiyonlarının devamı için,

  ve daha bir çok; olmazsa yaşam olmaz fonksiyon için enerjiye gerek vardır. İşte, hiçbir özel aktivite olmadan, canlılığın devamı için BAZAL METABOLİZMA enerji miktarına bazal metabolizma enerjisi denir, kısaca bazal metabolizma olarak bilinir.

  Bazal metabolizma için gereken enerji miktarı kişiden kişiye değişir. Vücut ağarlığı, yaş, cinsiyet hep bazal metabolizma gereksinimini etkileyen faktörlerdir.

  Kişinin günlük enerji gereksiniminin, en büyük kısmını oluşturur.

  Yapılacak aktiviteler ve terleme gibi diğer vücut fonksiyonları için gereken enerjilerin eklenmesi ile, kişinin toplam günlük kalori gereksinimini bulunur.

  alıntı
   
Bazal Métabolizma konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bazal vücut ısısıyla hamile kalma

  bazal vücut ısısıyla hamile kalma

  vücut ısısıyla hamilelik gebelikte vücut ısısı bazal vücut ısısı hamilelikte bazal takibi vucut isisi BAZAL vücut ısısı vajina içerisinden ya da anüsten her sabah yataktan kalkmadan ölçülerek kaydedilir. Yumurtanın oluşumundan 24 – 36 saat öncesinde vücut ısısı bir miktar düşer. Bu nokta genellikle atlanmaktadır. Fakat sonra artarak geri kalan süre içinde sürekli yüksek kalır. Isının...
 2. Bazal vücut ısısı yöntemi nedir?

  Bazal vücut ısısı yöntemi nedir?

  gebelikte vücut ısısı bazal vücut ısısı yöntemi neden düşer hamilelikte kaç olmalı gebelikte kaç olmalı BAZAL vücut ısısı vajina içerisinden ya da anüsten her sabah yataktan kalkmadan ölçülerek kaydedilir. Yumurtanın oluşumundan 24 – 36 saat öncesinde vücut ısısı bir miktar düşer. Bu nokta genellikle atlanmaktadır. Fakat sonra artarak geri kalan süre içinde sürekli yüksek kalır. Isının...
 3. Bazal vücut ısısı ölçerek hamile kalmak

  Bazal vücut ısısı ölçerek hamile kalmak

  bazal vücut ısısı ölçümü hamile kalmak için vücut ısısı Selam arkadaşlar, aranızda bazal vücut ısısını ölçerek hamile kalan oldu mu, birde tam olarak anlamadım ben bu ölçme tekniğini, ısı düştüğü anda mı ilişkiye girilecek yada yükseldiğinde mi?
 4. Bazalı değil çekmeceli koltuk modeli

  Bazalı değil çekmeceli koltuk modeli

  Baza modelleri Depolama çözümleri Baza alırken dikkat edilmesi gerekenler var tabiki meleklerim. ama baza almayacaksanız bu çekmeceli koltuk modeli benim çok hoşuma gitti. Ev için ayrı bir depolama alanı oluşturmuş olursunuz.

Sayfayı Paylaş