Bazı photoshop Effekti uygulamaları

ocean

ocean

Paylaşımcı Melek
Üye
Bazı photoshop Effekti uygulamaları
fotoshop uygula fotoshop uygulamaları photoshop uygulamaları resme uygula uygulama
PHOTOSHOP 6.0'ı TANIYALIM...Bölümümüz de en popüler resim işleme programı olan Adobe Photoshp u daha yakından tanıyıp, onunla neler yapabileceğimize göz gezdireceğiz.

Profesyonel bir resim işleme programı olan Adobe Photoshop'un kullanım alanının çok geniş olduğu bir gerçektir. Ancak bizim buradaki ilgi alanımız internet ve dolayısıyla web olduğu için daha çok web sayfalarının tasarımındaki rolü ve web'deki etkisi yönüyle Photoshop'u inceleyeceğiz.

Photoshop'un eski versiyonları da var tabi ki, ama biz burada 6.0 versiyonu'nu tanımaya çalışacağız.

Photoshop 6.0'daki yeniliklere basitçe bakarsak; eski versiyonlarına göre kullanım açısından fark olmamasıyla birlikte yetenekleri açısından bir çok değişiklikler var. Basitçe bir gözlemle, daha çok matematiksel özellik eklenmesi, vektörel uygulamalara daha yatkın olması, eski efektlerin, "Layer Style" olarak daha çok gelişmesi, hazır şablonların eklenmesi, Yazı Aracı (Type Tool) nın marifetlerinin gelişmesi, 8000'den fazla layer'e izin vermesi, vektörel şekillerin ve maskelerin (shapes) eklenmesi, programın ara yüzündeki en önemli görsel değişikliği ise en üstte Ana Menü'nün hemen altında yer alan ve uygulamaları daha kolay ve etkili yapmamızı sağlayan Tool Options Bar - Araç Seçenekleri Çubuğu'nun ilave edilmesi ki Photoshop'un 6.0 versiyonu ile gelen en önemli yenilikler olarak sayılabilir.

Photoshop'u kullanabilmek için öncelikle "Tool Box" denilen "Araç Kutusu" nu çok iyi bilmemiz ve tanımamız gerekir.

Sıra ile; Araç Çubuğunu tanımaya çalışacağız, daha sonra Photoshop'un önemli unsurları olan, Layer (Katmanlar) 'leri, Efektleri (Layer Style), Filitreleri (Filter) tanıyacağız.

PHOTOSHOP ARAÇ KUTUSU ( TOOLBOX )...

Photoshop'u kullanmak için öncelikle yanda resmini gördüğünüz Araç Kutusu'nu iyice öğrenmeliyiz.
Araç Kutusuna ulaşmak için programın arayüzündeki Ana Menüsünden, Window - Show Tool ile Toolbox'ı açalım. Kapatmak için ise Window - Hide Tool yolunu seçiyoruz.

Gizli olan bu araçlara, yanında " " işareti bulunan ikonların üzerinde mouse'nuzu basılı tutup bir süre bekleterek açılacak olan yeni ikon penceresinden erişebilirsiniz.

Bunlardan birini seçerseniz. Araç kutusundaki diğer ikon ile yerini değiştirecek, kullanmaya hazır hale gelecektir.

Herbirinin yanlarındaki klavye kısa yol tuşlarını da görebilirsiniz.

Aşağıda; Araç Kutusunun özelliklerini her ne kadar açıklasak da buradaki Araçların hangisine tıklarsanız tıklayın, altta resmini gördüğünüz, Photoshop 6.0 ile beraber eklenen yeni özelliği Tool Options Bar - Araç Seçenekleri Çubuğu'ndaki ayarları ortaya çıkar. Araçlar, Ana Menünün hemen altında bulunan Tool Options Bar'daki ayarları ile daha çok yetenek kazanırlar. Bunu, Photoshop'u kullanarak daha iyi anlayacaksınız.

Şimdi Araç Kutusu üzerindeki ikonları sırası ile tanıyalım."TOOL OPTİONS BAR" ( ARAÇ SEÇENEKLERİ ÇUBUĞU )...


_______________________________________________"Rectangular Marquee Tool" ( M ) Kare, dikdörtgen çizmek için seçili alan yaratır. Kare çizmek istersek, kare şeklini seçip, klavyemizdeki Shift tuşuna basılı tutarak imajımız üzerinde mause'muzu sürüklemeliyiz. Aksi halde dikdörtgen alan seçer.
"Elliptical Marquee Tool" ( M ) Daire çizmek istersek, daire şeklini seçip yine klavyemizdeki Shift tuşuna basılı tutarak imajımız üzerinde mause muzu sürüklemeliyiz. Aksi halde elips alan seçer.
"Single Row Marquee Tool" ( M ) Tek pixel olarak yatay;
"Single Column Marquee Tool" ( M ) Tek pixel dikey alan seçmeye yarar.
_________________________________"Move Tool" ( V ) Seçilen bir alanı veya Layer (Katman)'ı taşımanıza yarar. Otomatik seçim özelliği olduğu gibi imajın üzerinde iken sağ tuş yaparsanız hangi Layer de olduğunuzu da belirtir. Klavuzluk görevi vardır.

_________________________________
"Lasso Tool" ( L ) Kement Aracı denir. İmajınız üzerinde serbestçe çizerek alan seçebilirsiniz.
"Polygonal Lasso Tool" ( L ) Resmin belli noktalarını tek tek seçmenizi yapabilirsiniz.
"Magnetic Lasso Tool" ( L ) Kontrast ve renge duyarlıdır.

_________________________________"Magic Wand Tool" İmaj üzerindeki benzer renkler'i seçim aracıdır. Benzer renkleri veya tonları seçebilirsiniz.

_________________________________"Crop Tool" ( C ) Kesme Aracı denir. İmajınızdaki fazlalıkları kesmenize, fazlalıkları temizlemenize ve imajınızı serbest olarak döndürmenize yarar.
_________________________________
"Slice Tool" ( K ) Dilimleme Aracı, imaj üzerinde dilimler yaratmanıza yarar. İmajınızı dilimlere bölebilirsiniz.
"Slice Select Tool" ( K ) Dilimleri seçmemize yarar.

_________________________________
"Airbrush Tool" ( J ) Yumuşak kenarlı hat şeklinde boyama yapmamızı sağlar. Kalem hareketi sağlar.
_________________________________
"Pencil Tool" ( B ) Kalem Aracıdır. Airbrush Tool aksine sert kenarlı çizgiler çekmeye yarar. Adından da anlaşılacağı üzere Kalem olarak kullanılır.
"Paintbrush Tool" ( B ) Fırça etkisi sağlar ve boyama yapmamıza yarar.

_________________________________"Clone Stamp Tool" ( S ) Istampa Aracı ile İmajın bir yerine Alt tuşu ile tıkladığımızda buranın resim ve doku örneğini alır ve bu örneği istediğimiz yere tıklayarak yapıştırmamızı sağlar.
"Pattern Stamp Tool" ( S ) Hafıza-Şablon (Pattern) olarak aldığımız görüntüyü kullanmaya yarar.

_________________________________"History Brush Tool" ( Y ) İmajın arkaplan rengini kopyalayıp imaj üzerine seçilen alanı fırça etkisiyle boyar.
"Art History Tool" ( Y ) Kullanılan seçili alandaki farklı boyama stillerine bakıp onları taklit ederek, fırça etkisiyle boyama yapar.

_________________________________
"Eraser Tool" ( E ) Silme Aracı, İmaj üzerinde beğenmediğiniz yerleri siler ancak silerken alttaki Layerdeki rengin vaya imajın görünmesini sağlar.
"Background Eraser Tool" ( E ) Arkaplan rengini silerek imajı transparent yapar.
"Magic Eraser Tool" ( E ) Tek tıklama ile imajın arkaplan rengini silerek imajı tranparent yapar.
_________________________________
"Paint Bucket Tool" ( G ) Boya Kovası ile seçili alanı, Foreground denen renk değiştirme aracındaki üstteki renk ile doldurabilirsiniz.
"Gradient Tool" ( G ) İki yada daha çok rengin birbiri arasında yumuşak geçiş yaparak seçili alanın boyanmasını sağlar.
_________________________________
"Blur Tool" ( R ) İmaj'a kenarlardan dışa doğru belirsizlik hissi verir.
"Sharpen Tool" ( R ) İmaj'ın kenarını dışa doğru keskinleştirme hissi verir.
"Smudge Tool" ( R ) İmaj'ın rengini dağıtmak, renkleri birbirine karıştırma, leke hissi verir.
_________________________________
"Dodge Tool" ( O ) İmaj'da aydınlanmış-ışıklanmış alan sağlar.
"Burn Tool" ( O ) İmaj'da koyulaşmış-kararmış alan sağlar.
"Spone Tool" ( O ) İmaj'ın renk doygunluğunu azaltıp, çoğaltmaya yarar.
_________________________________

"Path Companent Selection Tool - Direct Selection Tool" ( A ) Pen Tool ile İmaj üzerinde herhangi bir yerde seçim yaptığımızda veya bir parça seçtiğimizde seçim noktalarını ve kontrol hatları ile kontrol noktalarını tespit ederler.
_________________________________
"Type Tool" ( T ) İmaj üzerinde yazı (text) yazmamızı sağlar, Photoshop'un Yazı Editörüdür.
_________________________________"Pen Tool" ( P ) Etkili ve denetimli seçim alanları sağlar, yapılacak imajın düzgün kenar rotaları-yönleri çizmemize izin verir.

_________________________________"Rectangle Tool" ( U ) En üstte, "Rectangular Marquee Tool" Bölümünde anlattığımız işlemleri yapar. Ancak bu araç'ın farkı Foreground denen renk değiştirme aracındaki üstteki renk ne ise uygulandığı yerde direkt o rengi kullanır ve maskeleme yapar. İsterseniz daha sonra üzerine çift tıklayarak rengi değiştirebilirsiniz.
"Rounded Rectangle Tool" ( U ) Köşeleri yuvarlatılmış,
"Ellipse Tool" ( U ) Elips,
"Polygon Toll" ( U ) Poligonal olarakta kullanılır.
Herbirinin kenarlıkları, yarıçapları "Tool Options Bar" 'dan ayarlanabilir.
"Line Tool" ( U ) Çizgi aracıdır. İstenilen kalınlıkta düz çizgiler çizer.
"Custum Shape Tool" ( U ) Photoshop'un hazır şekiller listesini kullanmamızı sağlar.
_________________________________
"Notes Tool" ( N ) İmaj'a açıklayıcı yazı ekler. ( Ses'e)
"Audio Annotation Tool" ( N ) Ses ekler.
Ancak bu eklentiler sadece PSD formatında etkindirler.

_________________________________"Hand Tool" ( H ) Ekrana sığmayacak şekilde büyültülen imajlarda görünmeyen yerlere ulaşmak için kullanılır.

_________________________________"Palet - Renk Seçim Aracı" Foreground üstteki rengi, Background alttaki rengi belirtir. Defaunt renk (D) resimdeki gibidir. 'a tıklayarak da default ayarlara geçilebilir. 'a tıklayarak alttaki ve üstteki renkleri yer değiştirebilirsiniz(X). Ancak alttaki daima Background, üstteki daima Foreground olacaktır. Mouse'nın sol tuşu üsttekini, sağ tuşu alttakini otomatik yapar.
---------------------------
3.Mesaj
---------------------------
YAZI ARACI "TYPE TOOL"...

Bu bölümde çok sık kullanacağımız olan Photoshop'un yazı aracı olan "Type Tool" (T)
'u tanıyalım.
Ancak burada hemen bir hatırlatma yapmamız gerekiyor. Malesef Photoshop'un Çoklu Dil (Multi Language) desteği olmadığı için yazılarımızda Türkçe karakterler olan ı,ö,İ,ç,ş,ğ kullanamıyoruz. Bu nedenle ya Türkçe karakter setli fontları kullanmamız gerekir ki bunların bir çoğunu internet'ten temin edebiliriz, yada kullanacağımız "." nokta veya "," virgülleri başka bir Layerde yaratıp imajımızdaki text'in üzerine veya altına taşıyıp hizalamak zorundayız. Yada Type Tool ile yazdığımız "Text" in bulunduğu Layeri, "Rasterize Layer" ile Rasterize ederek, aynı Layer'e Pencil Tool (kalem) ile nokta, virgül yada "ğ" nin inceltme işaretini elle yaparız. Ancak bu uygulamanın yazının kalitesini biraz bozacağını da hatırlatırız. Çünkü "Rasterize Layer" ile artık yazımız "Text" özelliğini kaybetmiştir.
İmajımıza "Text" eklemek üzere, Araç Kutusundan "Type Tool"
'u seçtiğimiz anda Layer Penceresinde kendiliğinden yeni bir Layer açılır. Yazdığımız yazı (Text) bu yeni Layer'in içinde yer alır. Çünkü her "Text" ayrı bir Layer de bulunur. Layer Penceresinde o Layer'e ait küçük Pencerenin içine de, " Hop, Bu Layerde "Text" var!.." demek ister gibi Type Tool'un simgesi " T " yerleşir.
Araç Kutusundan "Type Tool" seçildikten sonra yada Text'in bulunduğu Layer'deki küçük pencere içindeki Type Tool " T " simgesi üzerine sol tuş ile çift tıkladığımızda "Araç Seçenekleri Çubuğunda" Type Tool (Yazı Aracı) nın komutları ve özellikleri ortaya çıkar.

Photoshop'la Cilt Düzeltme...

Bu dersimizle Photoshop'la cilt üzerindeki pürüzleri,benleri,çilleri,yaraları nasıl kapatabileceğimizi öğreneceğiz.Bu yöntem çok amaçlı kullanılabilir.Sadece cilt değil, sayamayacağım bir çok yerde kullanılabilir.Bu dersi yaptıktan sora bunu anlayacaksınız.

Ben bu ders için aşağıda görmüş olduğunuz resmi seçtim.Şimdi bu kızın yüzündeki çilleri temizleyeceğiz.Çok daha düzgün görünen bir cilt elde etmeye çalışacağız.

Bu işlemi Photoshop'un clone stamp tool(s) aracını kullanarak yapacağız.Clone Stamp Tool'un özelliklerini ve kullanılan ayarlarını tanıyalım.Brush: Cilt temizleme işlemi yapılırken kullanilan fırça tipi ve boyu.
Mode:Temizleme işlemi yaparken bu ayarı değiştirmeyin.Fakat bu ayarla değişik stiller katabilirsiniz.
Opacity:Fırça vuruşunun şefaflık oranı.

Stam tool'u kullanmak aslında çok basit.Şimdi sırayla yapalım göreceksiniz.
1-Bir resim açın,
2-Stamp tool aracını seçip.ALT tuşuna basıp tutarken,bir taraftan da mouse ile kopyalanacak alanı tıklayarak seçip bırakıyorsunuz..
3-Daha sonra mouse'nin sol tuşunu basık tutarak kopyalanacak alan üzerinde gezdiriyorsunuz.

işte bunu yapmak bu kadar kolay.Bunu yakın noktalar arasında yapmanız gerekir.Mesela ALT'a basıp tutup kopyalanacak alanı seçtiniz.Ardından hemen çevresinde bir yere mouseye basık tutarak kopyalama yapın ki aynı renk ve dokular yan yana gelerek temizleme işlemini yapsın.

Ama size bir de ipucu vermek istiyorum.Cilt temizleme işlemi yaparken yumuşak fırça kullanmak gerekir.yoksa düzgün gözükmez.

3 Boyutlu Daire

500x500 boyutunda yeni bir dosya acıyoruz ve ve rengini acık tonlarda bir gri olarak belirliyoruz yeni bir layer olusturup eliptical marquee tool ile shift tusuna basılı tutarak bir daire ciziyoruz (Bu bolumde cetvel cok isimize yarıyacak Ctrl+r tuslarına basarak acabilirsiniz)Ctrl+d ile selimimizi gideriyoruz ve eliptical marquee tool ile Yine Shift tusuna basarak digerinden daha kucuk bir daire olusturuyoruz ve buyuk dairemizin ortasına gelecek sekilde cetvel yardımıyla yerlestirip Delete tusuna basıyoruz
(Resmimiz aşşağıdaki gibi olmalı)Blending options'a giriyoruz Bevel and Emboss ayarlarımız yandaki gibi yapıyoruzContour ayarlarımız aşağıdaki gibi olmalıContour ayarlarını tam tutturmak için ayar Sekildeki gibi olmalıSatin ayarlarımız aşağıdaki gibi olmalı
'Blend Mode' color ='#3A4C70' olarak ayarlayınVe resmimizin son haliDIŞ ÇİZGİ ( OUTLİNE ) ...

Yazılarınıza hoş bir hava katabilirsiniz.

500x500pixel boyutlarında yeni bir dosya açın.Arkaplanı istediğiniz bir renkle doldurun. Biz rengimizi seçerken şu değerleri kullandık: R:0 G:85 B:114
Type Tool (T) kullanarak yazımızı yazalım. Daha sonra imagemizin herhangi bir yerine sağ tıklayarak, Render Layer'ı seçelim.D tuşuna basıp renkleri sıfırlayalım. Ve Edit - Stroke menüsünü açalım.
Width seçeneğine yazınızın çevresinde kaç pixel çizgi bulunması istiyorsak onu yazalım. Yanda 5 pixel kullandık.
Diğer ayarlar ise şu şekilde olacak:
Location: Outside
Blending: 100%
Mode: NormalForeground rengi olarak beyazı seçin ve şu menü'yü açın:
Edit - Stroke. Ve Width'i 2 pixel yapın.

Değişik renkle ve kalınlıklarla bu işlemi bir kaç kez tekrarlayın.bittüüü
çok kolay ama değülmü
SU NASIL YAPILIR...

300x300 pixel boyutlarında yeni bir dosya açın.
Arka planı siyah ile doldurun.

Yeni bir layer yaratın ve adını Su olarak değiştirin. Bu yeni layerımızı siyah ile doldurun.Foreground rengi olarak beyazı, background rengi olarakta siyahı seçin.
Su layerındayken Filter - Render - Difference Clouds filtresini iki-üç kez uygulayın.

3 kez Difference Clouds uygulanmış hali.Şimdi Filter - Sketch - Chrome menüsünü açın. Ve şu ayarları uygulayın.
Detail: 10
Smoothness: 7Ctrl+Shift+F tuşlarına basarak şu ayarları uygulayalım.
Opacity: 50%
Mode: Normal

Şimdi Ctrl+F tuşlarına basarak Chrome efektini tekrar uygulayalım. Daha sonra Ctrl+Shift+F tuşlarına basarak etkisini azaltalım. Bunun içinde şu değerlerle fade uygulayalım.

Opacity: 30%
Mode: NormalImage - Adjust - Color Balance menüsü ile rengimizi belirleyelim.
Bunun için şu değerleri uygulayalım.
Midtones|Color Levels: -50 | 0 | +50

Son olarakta ışıkla biraz oynayalım.
Image - Adjust - Brightness - Contrast
Brightness: +25
Contrast: +25

İşte suyumuz hazır. Yüzme bilenler buyurun..!


Ikı Katmanlı Yazı...

500x500 ebadında bi dosya acıyorız Ismını Alev olarak sacelim D tusuna basarak renk paletini sıfırlayalım Filter > Render > Clouds ve
Image > Adjustments > Hue/Saturation Colorize isaretli hue 30 Saturation 75 degerini veriyoruz ve son olarakFilter > Distort > Polar Coordinates Polar to Rectangular ı secip uyguluyoruz
Type tool ile yazımızı yazıyoruz ve Ctrl ile Yazı layerını secili hale getiriyoruz Alev layerını secim Ctrl+C ve Ctrl+V Uyguluyoruz Layerın ismini ALT olarak belirliyoruzALT layerına Bevel And Emboss Uyguluyoruz
Depth:270

Size:6

Altitude:55

Olarak ayarlıyoruz
Ilk Yazıyı yazdıgımız Layerı secip Acık Gri bir renk ile dolduruyoruz
Not:Yukardaki Bevel And Emboss ayarlarını Bu Layerada UyguluyoruzEliptical Marquee Tool ile layerımızdan silmek istedigimiz yerleri secili hale getirip Delete Tusuna basarak TemizliyoruzTELEVİZYON ÇİZGİLERİ...

İlk önce bu iş için bir resim bulmanız gerekmekte. Resmi bulduktan sonra onu açalım.

Şimdi Channels Palet'te geçin, daha sonra yeni bir channel yaratın. Yeni yarattığınız bu channe'le çift tıklayın ve adını TV Çizgisi olarak değiştirin.
Line Tool (N) seçin ve ayarlarından kalınlığını 1 pixel olarak ayarlayın.Line Tool ile imege'nin eni kadar bir çizgi çizelim.
Marquee Tool (M) seçelim.
Ayarlar menüsünden s style olarak Fixed Size Ve
Width: Resminizin eni
Height: 3pixels.
Olarak ayarlayalım.
Alanımıza tıklayarak bir seçili alan belirleyin ve bu seçili alanı biraz önce çizdiğimiz çizginin üzerine getirin. Çizgi +(üst tarafında) 2 pixel kalacak şekilde seçili alanı oluşturun.Bizim şu anda bir çizgimiz var. Ama resmimiz için bunlardan daha çok gerekli öyle değil mi?
Öyleyse; Edit - Define Pattern menüsünü açın. Ve çizgimizi pattern yani dolgu olarak belirleyin.

Seçili alanı giderin. Ctrl+D ve Edit - Fill menüsüne gidin.
Pattern 'i seçin, Opacity 100% , ve normal mod'ta olsun.
Resminiz sol taraftakine benzedi öyle değil mi?
Şimde layers paneline geri dönün.Resmimizin olduğu layera tıklayın ve Ctrl+Alt+4 tuş kombinasyonunu uygulayın.

Eğer biraz önce yaptığınız channel, channel menüsünde 4. sırada değil ise kaç numarada olduğunu görmek için Ctrl+Alt'a basın.Ctrl+H tuşlarına basın ve seçili alanı gizli bir hale getirin. Son olarak Airbrush Tool (J)'u seçin. İstediğiniz bir rengide seçerek resminizin üzerini biraz boyayın. İsterseniz tamamını yada bir bölümünü boyayarak değişik efektler elde edebilirsiniz. Daha sonra seçili alanı giderin. Ctrl+D

KROM YAZI...

Önce büyükçe yeni bir dosya açıyoruz. Mesela 500x300 pixel büyüklüğünde olabilir.
Channel bölümüne girip yeni bir kanal açıyoruz.
Text Tool'u tıklayıp büyük boyut'ta yazımızı yazarız. Aktif olan kanalın kopyasını yaparız, Channel penceresindeki Alpha 1 yazan yerde, farenin sağ tuşunu tıklayarak Duplicate Channel'e basarız o kadar.
Ctrl+D ile selection'u sileriz.

Şimdi menü'den Filters - Blur - Gaussian Blur u seçeriz ve Radius'u 5 pixel ayarlarız.
Fare ile üstüne tıklıyoruz. Aynı anda Ctrl tuşunu basıyoruz ve kanalı seçmiş oluyoruz. Bunu yaptıktan sonra Menü'den Select - Inverse yapıyoruz ve Delete tuşuna basıyoruz.

Layer bölümüne dönüyoruz ve menü'den Select - Load Sestion ın, Channel'deki Alpha 1' kanalını seçiyoruz.Gradient Tool'u tıklıyoruz.
Gradient: Black, White seçiyoruz ve aşağıdan yukarıya doğru seçilmiş yeri dolduruyoruz. ( Harflerin alt kısmının fazla koyu olmamasına dikkat edin grimsi olsun. )Menü'den Filter - Render - Lighting Effecrs 'i seçin ve şu ayarları yapın:
Style: Default
Light Type: Spotlight
Texture Channel: Alpha 1 Copy
Wight is high: aktif
Ok'leyin.
( Işığın nerden yansıyacağına dikkat edin, alttan gelsin. Acısı farklı olabilir veya öylece bırakın. )Menü'den Image - Adjust - Curves 'i seçer ve resimdeki olduğu gibi ayarlarız. ( Çesitli ayarları yapabilirsiniz. Kendinize hangisi uygunsa onu kullanın. ) Zigzagli olsun; bir yukarı, bir aşağıya doğru çizin. Şekil yavaş yavaş değişir ve kroma benzemeye başlar. Ok'leyin.Bu yazıyı biraz daha "parlatmak" isterseniz. Menü'den Image - Brightness - Contrast 'ı seçeriz ve Brigtness'i -15 ( eksi ) ve Contrast'ı +10'a ayarlarız. Daha değişik de yapabilirsiniz. Size kalmış.İsterseniz yazının altına bir gölge ile daha çok 3 boyutlu şekle getirebiliriz. Layer penceresinden - sağ ile tıklayın - Blanding Option'dan Drop Shadow'u seçin, daha değişik efeckler de yapabilirsiniz.
( Image - Adjustments - Color Balance ile biraz renklendirebilirsiniz. )

NOT: Eğer Curves olayını, ikinci kez yapar ve sonra Color Balance'ı yaparsanız rengin nasıl bir birine girdiğini görürsünüz.

VİDA YAPALIM...

İlk önce bir küre yapınRectangular Marquee Tool'u kullanarak küremiz üzerindeki soldakine benzer bir seçili alan oluşturalım.

Edit - Fill menüsünü açın ve seçili alanı %60 siyah ile doldurun. Yön tuşlarını kullanarak seçili alanı iki piksel aşağı kaydırın ve yine Edit - Fill menüsünü kullanarak %100 beyaz ile doldurun. Seçili alanı tekrar iki piksel yukarı çıkarın ve aynı şekilde %60 siyah ile doldurun.

Vidamıza biraz gömülü efekti verirseniz daha gerçekçi olacaktır. Bunun için Gömülü İmage'ı okuyabilirsiniz.ALIN SİZE


YILDIRIM EFEKTLERİ..

Yeni bir resim açalım. Yapmak istediğiniz yıldırım boyuna göre büyüklüğü kendiniz seçin. Sayfada çabuk açılması için 250x250 yapalım.

Resmimize yukardan siyahtan beyaza Gradient uygulayalım. Düzgün olması için Shift tuşuna basarak yapmayı deneyin.Yıldırımın olduğu yerde Bulut olmaz mı?
Filters - Render - Difference Clouds u seçelim.

Resminiz üsttekine benzemiyorsa adımları tekrar uygulayın.Resmimizin renklerini ters çevirelim. ( Ctrl+i )
Image - Adjust - Invert
Yıldırım'a benzemesi için siyah beyaz tonları ile biraz oynamamız gerekiyor.

Resmin levellerini ayarlayarak devam edelim. (Crtl+L)
Image - Adjust - Levels input levels kısımlarına 0 - 0,1 - 255 değerlerini girin.

Yıldırımın etrafta fazla ışık bırakmasını istemiyorsanız input levels taki ilk değeri 0-255 arası bir değer girin.Image - Rotate Canvas 90CW ile düzeltiyoruz.Artık istersek yıldırımımıza renk verebiliriz. (Ctrl+U)
Image - Adjust - Hue/Saturation u seçip colorize kısmını işaretleyip istediğimiz renk ayarlarını girelim.Resmimizi bitirdik. Biraz daha çabayla çok daha iyi resimler yapabilirsiniz.

 

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
3
Görüntüleme
5K
İzmirella
İzmirella
PaSikA
Cevaplar
14
Görüntüleme
6K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
PaSikA
Cevaplar
1
Görüntüleme
4K
HaYaL
PaSikA
Cevaplar
1
Görüntüleme
5K
HaYaL
Üst