Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Bazılarımız için belki de son Ramazan !

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Ömür büyük bir süratle geçiyor. Günler, geceler, haftalar, aylar ve yıllar korkunç bir süratle akıp gidiyor. Bu akış içerisinde biz mahşere ne kadar hazırlıklıyız? Ramazan ayına giriyoruz. Bu sultan aydan faydalanmak için hazırlığımız var mı? Ömrümüzün geride kalan kısmında çok Ramazan geçirdik. Oruç tuttuk, ibadetlere eğildik. Fakat Ramazan ayı bitiminde yine eskiye döndük. Yaşantımıza bir etkisi olmadı. Oysa Ramazan ayı bunun için çok büyük fırsattı. Bu ayda cennetin kapıları açılıp cehennemin kapıları kapanıyordu. Şeytan zincire vurulurken, kendimizi İslam’a ısındıramadık. Bir Ramazan fırsatımız daha var şimdi Perşembe günü başlıyor. Belki bizim için son Ramazan olacak bu fırsatı değerlendirmek için hazırlık yapalım.
  Muhterem Mü’minler!..

  Hazırlıktan kasıt, tevhid inancının gerçek yerini bulması için üzerimize düşen görevi yapmak olduğuna göre bu hedefle geçirmeye çalışalım. Rehberimiz Kur’an, önderimiz Hz Muhammed Mustafa (SAV) olduğu halde Rabbimizin programladığı hayat düzenini yaşamaya azmedelim.

  Nasıl hazırlanacağımızı başlıklar halinde sıralayalım:

  1. Akidemizi temizleyelim. İmanımıza musallat pislikleri söküp atacağız. Sahabe gibi iman edeceğiz.

  2. Kalbimizi Allah-u Teâlâ’dan gayrısından temizlemeye mecburuz. Kalbimizi dolduran diğer şeyleri silerek Ramazan’a girmeli, sonrasında da devam etmeliyiz.

  3. Kötü huy, alışkanlık, adi hasletlerden temizlenmeliyiz, arınmalıyız. Her günahı kalbimizi biraz daha karartan birer leke olarak görürsek, kalbimizin canlanması için bunların temizlenmesi ve bir daha yapılmaması için önce tevbe sonra ise önceki halimize geri dönmemek için çaba sarfetmeliyiz ve yapmalıyız.

  4. Azâlarımız bizi temsil eden, bizim parçamızdır. Onların da manevi temizliğini yapmalı ve pak halde bitireceğimizi beklediğimiz Ramazan ayından sonra da temiz kalmasını sağlamalıyız. Her azâmızın mahşerde bize şahitlik yapacağını unutmamalıyız.

  5. Aklî, fikrî, manevi ve maddi olarak temizlenmemizi sağlamak için Ramazan’da adımlar atmalıyız. Ramazan’dan sonra da, geri adım atmamalı ve devam etmeliyiz.

  Hazırlığımıza derhal kendimizi gözden geçirerek hemen başlamalıyız. Mevlâm tevbe kapılarının açık olduğu kutlu ayların ikincisi olan Şaban ayının bu son Cum’asında vereceğimiz bir daha yapmama sözümüzün arkasında olacağımızı Ramazan’da ve sonrasında göstermeyi hepimize nasip eylesin.

  Ramazan ayının tüm dünyaya saadet getirmesini diliyorum.   
Bazılarımız için belki de son Ramazan ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gökhan Tepe - Belki Hüzün Belki De Aşk

  Gökhan Tepe - Belki Hüzün Belki De Aşk

  gökhan tepe tanrım affedermi belki hüzün belkide aşk akor Unutulmuş, kurutulmuş güllerim var avuçlarımda Belki hüzün belki de aşk dolasıyor damarlarımda Hatıralar baş ucumda gülerken ağladım canım yıllarca Sende bahar alışkanlık bense kışın tam ortasında Kolay değil unutulmak Yaşanılan bir şeyler var Belki son kez ağlıyorum Ayrılığa giden bu yollarda Tanrım affeder mi Kahredip çekip...
 2. Erkekler için uzun yaşamanın sırrı belki de başka eşler bulmaktır.

  Erkekler için uzun yaşamanın sırrı belki de başka eşler bulmaktır.

  İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan bir habere göre, poligam kültürlerde yaşayan erkekler, tek eşe bağlı kalınan erkeklerden %12 daha uzun yaşıyorlar. New Scientist dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına dayandırılan haberde ‘bakılması gereken daha geniş bir aileye’ sahip olan erkekler daha uzun yaşama şansına sahip oluyor. Sheffield Üniversitesi araştırmacıları; Dünya Sağlık...
 3. Kimbilir, belki de sensin…

  Kimbilir, belki de sensin…

  Bir gece odamda yalnızken kapı çalındı. “Sen misin?” diye seslendim. Yanıt veren olmadı. Sadece uzaklaşan ayak seslerini duydum. Biliyordum, oydu. Geleceğini haber vermemişti ama gelmesi gerektiğini biliyordu. Tam o sırada gelmesi gerekiyordu. Gelmesi, kapıyı çalması gerekiyordu. Yapması gereken sadece buydu. Bana gereken de buydu. Onun varolduğunu bilmem gerekiyordu. Varolduğunu, bir...
 4. Bu Belki Son Günündür

  Bu Belki Son Günündür

  Adam, telaşlı, öfkeli bir halde hanımına bağırıp, çağırıyordu. Babalarının sesini duyan iki çocuk ise yataklarından kalkıp salona gelmişti. Babalarının öfkesini görünce, korkmuş, sinmiş halde birer koltukta sessizce oturup kalmıştı. Adam, çocuklara, hanımın üzüntüsüne aldırmadan söylenip duruyordu; -Söyledim değil mi, söyledim. Bu gün toplantı olduğunu, açık mavi gömleği ütülemeni söyledim....
 5. boş,belki de bomboş cümleler!!!!

  boş,belki de bomboş cümleler!!!!

  daha çok şey yaşayacağım daha hayat bissürü şey gösterecek elbet ama bunların farkına bu yaşta varmak güsel bişey değil gibi yada bunların farkına erken varmak,insanları bu denli tanımak daha mı güzeldir ha ne dersiniz ?????

Sayfayı Paylaş