1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Bebeğe yapılan masaj boy uzatıyor

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Ege Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir araştırmada, bebeklere doğumunun 15'inci gününden itibaren uygulanan masajın boy ve kilo artışı sağladığı, uykuyu düzenlediği ortaya çıktı.
  Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu öğretim üyesi Prof.Dr. Zeynep Conk yönetiminde Arş.Gör. Hatice Bal Yılmaz tarafından yürütülen dokuz ay süreli doktora araştırmasında bebek masajının faydaları incelendi.

  Bornova Osmangazi Seher Şükrü Ergil Sağlık Ocağı'na gelen 60 bebek ve anneleri üzerinde yürütülen araştırma, bebeklerin evlerinde de sürdürüldü.

  Ailelerinin demografik özellikleri, gelir düzeyleri, doğum şekli, çocuk sırası, emzirme süreleri gibi değişkenler dikkate alınarak 30 sağlıklı bebeğe masaj uygulanırken, aynı özelliklere sahip 30 bebek de test grubu olarak seçildi.

  Uyku düzeni

  Araştırma kapsamına giren masaj grubu ve kontrol grubu bebeklerin dördüncü ayın sonunda gündüz, gece ve 24 saatlik uyku sürelerinde masaj grubu lehine anlamlı bir farklılık görüldü.

  Masaj uygulamasının bebeklerin ağırlık ve boy artışları üzerinde de olumlu etki yaptığı, erkek bebeklerin ağırlık ve boy artışında kızlara oranla daha etkili olduğu saptandı.

  Daha aktif oluyorlar

  Araştırmayı yürüten Arş.Gör. Yılmaz, masaj uygulanan bebeklerin diğerlerine göre daha fazla çevreyle ilgili, aktif ve canlı davranış sergilediklerini, eline verilen nesneleri ağzına götürebilme ve hareket eden cisim ya da kişileri takip etme sürelerinin daha erken gerçekleştiğini belirtti.

  Yılmaz, "Sevgi dolu ve güven verici dokunuşlar ve kucaklamalar bir bebeğin sağlıklı gelişiminde ve anne-babası ile daha sağlıklı bir etkileşim geliştirmesinde büyük önem taşır. Bebek masajı da bu birliktelik için eşsiz bir fırsattır" dedi.

  Nasıl uygulanıyor?

  Yılmaz, bebek masajının, doğumu takip eden 15'inci günden itibaren yapılabileceğini, ancak masaj için hijyenik ortamla birlikte oda sıcaklığı ve masajı uygulayacak kişinin bazı kurallara uyması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

  Oda ısısı bebeği üşütecek kadar soğuk ve terletecek kadar sıcak olmamalı.

  Oda, ışık alan aydınlık bir ortam olmalı.

  Masaj yapacak kişinin el hijyeni olmalı, tırnakları kesilmeli ve cilt rahatsızlığı bulunmamalı.

  Masaj yapacak kişi rahat bir pozisyonda olmalı.

  Bebeğin herhangi bir rahatsızlığı, ateşi, ağrısı, yarası olmamalı.

  Bebeğin cildi çok hassas olduğu için bebek losyonu önerilebilir.

  Küçük temiz bir havlu, yedek bir havlu ve yedek bebek bezi bulundurulmalı.

  Bebeğin masajına vücudun herhangi bir yerinden başlanabilir, ancak bebeğin hoşlandığı alan belirlendiğinde bu bölgeden başlanması başarıyı kolaylaştırır.

  Yüz masajı yaparken ele herhangi bir şey sürülmemeli.

  Masaja mutlaka bir uzman kontrolünde başlanması önerilir.

  bebegimbenim.com
   
 2. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.211
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Stuttgart/SIVAS
  Ce: Bebeğe yapılan masaj boy uzatıyor
  Benim henüz bebegim yok ama olunca bu forumdan cok yararlanacagim belli süpersiniz kizlar tsk. pasika
   
 3. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Bebeğe yapılan masaj boy uzatıyor
  paylaşım için teşekkürler canım emeğine sağlık
   
Bebeğe yapılan masaj boy uzatıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebek masajı kilo aldırıyor+boy uzatıyor!

  Bebek masajı kilo aldırıyor+boy uzatıyor!

  İZMİR (İHA) - Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu tarafından gerçekleştirilen “Bebeklerde bebek masajının uyku süresine, büyüme-gelişmeye ve annelerde kaygı düzeyine etkisinin incelenmesi” konulu araştırma, masaj uygulamasının bebeklerin ağırlık ve boy artışları üzerine olumlu etkileri olduğunu ortaya çıkardı. Bornova Osmangazi Seher Şükrü Ergil Sağlık Ocağı'na izlem için gelen 15 günlük...
 2. Bebek Masajı

  Bebek Masajı

  Bebek Masajı Anne ve babanın bebeklerini okşayıp kucaklaması, ,çten gelen doğal bir davranıştır. Masajın bebeğin sağlığı için yararlı olduğunu gösteren kanıtlar giderek artmaktadır. Dokunma duyusu bebek için dış dünya ile iletişimin temelidir. Dokunmak, bebeğe güven ve sıcaklık verir. Anne bebeğiyle ilk ilişkisini ona dokunarak kurar. Yaşamın erken döneminde bebekler görme ve işitmeden çok,...
 3. bebeğe yapılan masaj onun boyunu uzatmada büyük faktör!

  bebeğe yapılan masaj onun boyunu uzatmada büyük faktör!

  ege Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir araştırmada, bebeklere doğumunun 15'inci gününden itibaren uygulanan masajın boy ve kilo artışı sağladığı, uykuyu düzenlediği ortaya çıktı. Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu öğretim üyesi Prof.Dr. Zeynep Conk yönetiminde Arş.Gör. Hatice Bal Yılmaz tarafından yürütülen dokuz ay süreli doktora araştırmasında bebek masajının faydaları incelendi....
 4. Yoga yaşlı kadınların boyunu uzatıyor

  Yoga yaşlı kadınların boyunu uzatıyor

  ABD'de yapılan araştırma, 9 haftalık yoga programına katılan yaşlı kadınların yürüme hızlarında, dengelerinde ölçülebilir gelişmeler ve boylarında ortalama bir santimetre uzama saptandığını ortaya koydu. Temple Üniversitesinden doktor Jinsup Song, 4 Nisanda bir sağlık derneğinin yıllık toplantısında sunumunu yaptıkları araştırmanın sonuçları hakkında bilgi verirken, "Bunun tek...
 5. Kemik Suyu Boy Uzatıyor!

  Kemik Suyu Boy Uzatıyor!

  kemik suyu, kemik suyunun fayaları, kemik suyunun yararları Sevgili melekler, annelerimizden biliriz, kemik suyunun vücuda ne derece faydalı olduğunu. Hasta olana hemen kemik suyuna çorba yaparız, iyi gelir. Gribal enfeksiyonlarda üşütmelerde çorbamız hep hazırdır. Peki kemik suyunun bambaşka bir soruna daha çare olduğunu biliyor muydunuz? Kemik suyu çorbasında yer alan kıkırdaklarda bulunan...

Sayfayı Paylaş