1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  bebeğe yapılan masaj onun boyunu uzatmada büyük faktör!

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  ege Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir araştırmada, bebeklere doğumunun 15'inci gününden itibaren uygulanan masajın boy ve kilo artışı sağladığı, uykuyu düzenlediği ortaya çıktı.
  Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu öğretim üyesi Prof.Dr. Zeynep Conk yönetiminde Arş.Gör. Hatice Bal Yılmaz tarafından yürütülen dokuz ay süreli doktora araştırmasında bebek masajının faydaları incelendi.

  Bornova Osmangazi Seher Şükrü Ergil Sağlık Ocağı'na gelen 60 bebek ve anneleri üzerinde yürütülen araştırma, bebeklerin evlerinde de sürdürüldü.

  Ailelerinin demografik özellikleri, gelir düzeyleri, doğum şekli, çocuk sırası, emzirme süreleri gibi değişkenler dikkate alınarak 30 sağlıklı bebeğe masaj uygulanırken, aynı özelliklere sahip 30 bebek de test grubu olarak seçildi.

  Uyku düzeni

  Araştırma kapsamına giren masaj grubu ve kontrol grubu bebeklerin dördüncü ayın sonunda gündüz, gece ve 24 saatlik uyku sürelerinde masaj grubu lehine anlamlı bir farklılık görüldü.

  Masaj uygulamasının bebeklerin ağırlık ve boy artışları üzerinde de olumlu etki yaptığı, erkek bebeklerin ağırlık ve boy artışında kızlara oranla daha etkili olduğu saptandı.

  Daha aktif oluyorlar

  Araştırmayı yürüten Arş.Gör. Yılmaz, masaj uygulanan bebeklerin diğerlerine göre daha fazla çevreyle ilgili, aktif ve canlı davranış sergilediklerini, eline verilen nesneleri ağzına götürebilme ve hareket eden cisim ya da kişileri takip etme sürelerinin daha erken gerçekleştiğini belirtti.

  Yılmaz, "Sevgi dolu ve güven verici dokunuşlar ve kucaklamalar bir bebeğin sağlıklı gelişiminde ve anne-babası ile daha sağlıklı bir etkileşim geliştirmesinde büyük önem taşır. Bebek masajı da bu birliktelik için eşsiz bir fırsattır" dedi.

  Nasıl uygulanıyor?

  Yılmaz, bebek masajının, doğumu takip eden 15'inci günden itibaren yapılabileceğini, ancak masaj için hijyenik ortamla birlikte oda sıcaklığı ve masajı uygulayacak kişinin bazı kurallara uyması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

  Oda ısısı bebeği üşütecek kadar soğuk ve terletecek kadar sıcak olmamalı.

  Oda, ışık alan aydınlık bir ortam olmalı.

  Masaj yapacak kişinin el hijyeni olmalı, tırnakları kesilmeli ve cilt rahatsızlığı bulunmamalı.

  Masaj yapacak kişi rahat bir pozisyonda olmalı.

  Bebeğin herhangi bir rahatsızlığı, ateşi, ağrısı, yarası olmamalı.

  Bebeğin cildi çok hassas olduğu için bebek losyonu önerilebilir.

  Küçük temiz bir havlu, yedek bir havlu ve yedek bebek bezi bulundurulmalı.

  Bebeğin masajına vücudun herhangi bir yerinden başlanabilir, ancak bebeğin hoşlandığı alan belirlendiğinde bu bölgeden başlanması başarıyı kolaylaştırır.

  Yüz masajı yaparken ele herhangi bir şey sürülmemeli.

  Masaja mutlaka bir uzman kontrolünde başlanması önerilir.

   
 2. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: bebeğe yapılan masaj onun boyunu uzatmada büyük faktör!
  paylaşımın için sağol canım
   
bebeğe yapılan masaj onun boyunu uzatmada büyük faktör! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebek masajı kilo aldırıyor+boy uzatıyor!

  Bebek masajı kilo aldırıyor+boy uzatıyor!

  İZMİR (İHA) - Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu tarafından gerçekleştirilen “Bebeklerde bebek masajının uyku süresine, büyüme-gelişmeye ve annelerde kaygı düzeyine etkisinin incelenmesi” konulu araştırma, masaj uygulamasının bebeklerin ağırlık ve boy artışları üzerine olumlu etkileri olduğunu ortaya çıkardı. Bornova Osmangazi Seher Şükrü Ergil Sağlık Ocağı'na izlem için gelen 15 günlük...
 2. Bebeğe yapılan masaj boy uzatıyor

  Bebeğe yapılan masaj boy uzatıyor

  Ege Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir araştırmada, bebeklere doğumunun 15'inci gününden itibaren uygulanan masajın boy ve kilo artışı sağladığı, uykuyu düzenlediği ortaya çıktı. Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu öğretim üyesi Prof.Dr. Zeynep Conk yönetiminde Arş.Gör. Hatice Bal Yılmaz tarafından yürütülen dokuz ay süreli doktora araştırmasında bebek masajının faydaları incelendi....
 3. Boy uzatma kürü

  Boy uzatma kürü

  çemen otu boy uzatma boy uzatma kürü çemen otu uzatır uzatır mı otunun uzatmadaki faydaları Sevgili melek'lerim, güzel bir kadın olmanın yolu, boydan postan geçer derler, bu ne kadar doğru tartışılır... Oysa ki her kadın hangi fiziğe sahip olursa olsun kendince güzeldir. Ama biz insanoğlu denilen varlıklar hep sahip olamadıklarımızı isteriz ( uzun boylu olanlarımız, az daha kısa olmak ister,...
 4. boy uzatma ameliyatları

  boy uzatma ameliyatları

  Boy Uzatma Ameliyatı Boy uzatma (kemik uzatma) ameliyatları, cüce olarak adlandırılan boyları normal kabul edilen değerlerin altında kalan kişilerin tedavilerinde uygulanıyor. Cüce hastaların boyları özel cihazlar ve teknikler yardımıyla her gün 1 mm uzatılarak, 150 santimetre civarında boya ulaşmaları sağlanabiliyor. Bu sonucu elde edebilmek için tedavinin 2-3 yaş civarında başlayabilmesi çok...
 5. Doğal Boy Uzatma Teknikleri

  Doğal Boy Uzatma Teknikleri

  Doğal Boy Uzatma Teknikleri nelerdir lütfen bu konuda da bilgi verin kızlar.

Sayfayı Paylaş