1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Bebeğim neden kusuyor ?

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  Bebeğiniz kusuyor mu?Onun neden böyle olduğunu bilmelisiniz ki ne yapmanız gerektiğini de bilesiniz.Bakın bebeğinizin kusma sebepleri nelermiş meleklerim?
  BEBEĞİM NEDEN KUSUYOR ?
  Her anne baba zaman zaman bu endişeli soruyu sorar.Bebeklerde emzirdikten sonra sızıntı şeklinde görülen çıkarma normaldir.Aileleri tedirgin eden bu durum bir hastalık değil , yalnızca bir bulgudur.Araştırmalar , bebeklerin ilk 3 aylık döneminde yaklaşık yüzde 80 ?inin günde en az bir kere kustuğunu ortaya çıkarmıştır.Ancak kusmanın değerlendirilmesi için zorlanmasız ve zorlanmalı olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Zorlanmaksızın kusma olarak adlandırılan durumda , bebek bunun için bir çaba sarf etmeden bazen az miktarda bazen de ağız dolusu bir ya da iki kez kusar.Bu tip kusmalar özellikle ilk aylarda bebek beslendikten kısa bir süre sonra ortaya çıkar.Ancak kilo alımı normalse bu durum için endişe etmeye gerek yoktur.Üstelik bebek büyüdükçe kusma hafifleyerek tamamen ortadan kalkacaktır.
  Bu dönemde kusan bebeğin beslenme şeklinin doğru olup olmadığından emin olmak gerekir.Çünkü yanlış beslenme şekli , bebeğin kusmasına neden olabilir.Özellikle bebeğin emerken hava yutması , aşırı ya da hızlı emmesi , emzirildikten sonra gazın çıkarılamaması kusmaya yol açabilir.s
  Diğer bir kusma nedeni de Gastroözofajial Reflüdür.Bu durum daha çok zorlanmalı kusma şeklinde ortaya çıkar ; ancak zorlanmasız da olabilir.Mide içeriğinin yemek borusuna kaçışı olarak tanımlanabilir.Bunun nedeni de mide borusunun mideye bağlandığı yerde meydana gelen kasılma yetersizliğidir.Bu durum genel olarak doğumdan sonra 3. İle 10. Günler arası başlar.Bebeğin kilo alımını etkilemez ; dışkılama normaldir.Bu tür kusmayı önlemek için bebekleri dik pozisyonda beslemek , besledikten sonra 30 dakika yarı oturur durumda( 45º eğimli şekilde) yatırmak gerekir.Yine bebeklerde şiddetli kusmaya neden olan durumlardan biri de yemek borusunun mideye bağlanan ucunun kapalı olmasıdır.Bazı durumlarda kapalı olan yemek borusu , soluk borusuna bağlı olduğundan kusma ile beraber nefes darlığı ve morarma görülebilir.Tedavisi cerrahidir.
  Zorlanmalı kusma , bebeğin sağlık sorunlarının önemli bulgularından biridir.Mide bulantıları , huzursuzluk ve öğürme ile birlikte genellikle fışkırır tarzda kusma , iştahsızlık , kilo kaybı ve kabızlık şikayetleri ile seyreder ve sindirim sisteminin herhangi bir yerinde tıkanıklık olduğuna işaret eder , acil müdahale gerektiren bir durumdur.
  Doğumdan sonraki ilk günlerde kusmaya neden olan durumlar arasında enfeksiyonlar , doğumsal metabolizma hastalıkları , bebeğin anne karnında amnios sıvısını fazla yutması , bazı allerjiler (süt allerjisi gibi) sayılabilir.
  Daha büyük çocuklarda ise kusmanın ana sebebi enfeksiyonlardır.Kusmanın en sık görüldüğü enfeksiyon türleri ise , mide-barsak , kulak , idrar yolu , menenjit , santral sinir sistemi enfeksiyonlarıdır.Bir başka neden de zehirlenmedir.Gıda zehirlenmesi ; fare zehri , böcek ya da tarım ilacı gibi zehirlenmelerde en sık görülen bulgu kusmadır.
  Kusma , psikolojik kökenli de olabilir.Küçücük bebeklerde bile psikolojik nedenler kusma nedeni olabilir.Özellikle 0-1 yaş arasında anne ?bebek ilişkisi bozuksa , anne sürekli gergin , huzursuzsa , bebeğine sevgi ile yaklaşmıyorsa bebek kusarak tepki gösterebilir.2-3 yaş arasında çocukların bazıları ise heyecanlandıklarında ya da korktuklarında kusarak tepki verirler.Okul çağında okula gitmek istemeyen çocuklar yine mide bulantısından şikayet eder ve kusarlar.
  Kusmanın her şeyden önce bir hastalık değil de bir bulgu olarak değerlendirilmesi ve altta yatan sebebin bulunması gerekir.Bir uzmana danışmadan kusma önleyici ilaç kullanmak yanlıştır.Önemli olan kusmaya neden olan hastalığın tedavi edilmesidir.

  Kaynak:Dr.BingülPektaş Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
   
Bebeğim neden kusuyor ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeğim kusuyor ne yapmalıyım kızlar

  bebeğim kusuyor ne yapmalıyım kızlar

  Kızlar 3 aylık bir kızım var o kadar sakin bir bebek ki anlatamam. Ama bu günlerde bir sorun var çözemediğim sürekli kusma sorunu var. Doktora götürdüm korkulacak birşey yok diyor. Ben bebeğimi Aptamil maması ile besliyorum. Bu durumla karşılaşan oldu mu ? Bebeğiniz hiç kusuyor mu ? Bu sorunu nasıl atlatırız.Önerisi yada fikirleri olanların tecrübelerini bana aktarmasını bekliyorum.
 2. bebeğim çok kusuyor

  bebeğim çok kusuyor

  bebegim çok kusuyor kucağımdayken bir anda her yer kusmuk oluyor neden olabilir doktora gitmeli miyim =(
 3. bebeğim kusuyor

  bebeğim kusuyor

  merhaba bebeğim sürekli süt çürüğü gibi kusuyor.Doktor sorun olmadığını söyledi sizce bu kadar sık neden kusuyor olablir
 4. Bebeğim sürekli kusuyor nedeni nedir?

  Bebeğim sürekli kusuyor nedeni nedir?

  bebeklerde kusama neden olur,bebeklerde kusma nedenleri,bebeklerde kusma normalmi,bebeklerde kusma tedavisi,bebeklerde kusma hakkında bilgiler Yenidoğan dönemi sonrası hemen hemen bütün bebeklerde kusma görülür ve çoğu bebekte kusma olayı düzenli olarak gerçekleşir. Bebeklerin beslenmeden hemen sonra yaklaşık 1 çorba kaşığı kadar kesilmiş süt kıvamında süt çıkarmaları normaldir. Bebek...
 5. Bebeğim Sürekli Kusuyor Yardım !

  Bebeğim Sürekli Kusuyor Yardım !

  Bana acil yardım edecek varmı ? kızım 6 buçuk aylık ve dogdundan beri kusuyor. İlk 1 ay motilium kullandım geçmedi sonra gaviskon toz kullanıyorum hala ama onu bile içince kusuyor ne yapacam şaşırdım. Artık ne yese böyle emdigini bile kusuyor mama içiyordu anti reflu maması içti bi süre onda biraz iyiydi çok pahalı olduğu için sma ya geçtim yine ama Kusmasi devam ama mamadan kaynaklı değil....

Sayfayı Paylaş