Etiketler:
 1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  Bebeğim sağlıklı besleniyor mu?

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  Bebeğim sağlıklı besleniyor mu?
  Ürünlerini uluslararası pazarlayan bir mama firmasınca yapılan araştırmaya göre, sağlıklı beslenme konusunda, Türk anneleri, batı ülkesindeki annelere oranla daha tedirgin. Türk annelerin ve birinci endişeleri bebeklerinin sağlıklı ve dengeli beslenmesi. Bu durum bebek 2 yaşına bastıktan sonra daha da kuvvetleniyor... Yine, araştırma, annelerin yüzde 50’sinin çocuklarının gelecekte obezite olabilirliği hakkında herhangi bir kaygı taşımadığını da ortaya çıkardı.
  Araştırmada, annelerin endişeleri bebek 0-3 aylıkken yüzde 37 olarak tespit edilirken bu oran 25-36 ay arasında ise yüzde 58’e yükseldiği belirlendi. Türkiye’de annelerin yüzde 49’u bebeklerinin sağlıklı beslenip beslenmediği konusunda tedirginlik yaşarken, bu oranın İngiltere’de yüzde 24, İrlanda’da yüzde 18, Hollanda’da ise yüzde 3 civarında olduğu kaydedildi.

  Araştırmaya göre, Türk bebeklerinin yüzde 24’ü, 4’üncü ayda yetişkinler için yapılan ev yemeklerini yemeye başlıyor. Dört bebekten üçü 8’inci aydan itibaren ailesi ile aynı yemekleri yiyor. Tuz, salça (hazır ya da ev yapımı), şeker, baharatın yemeklerinin ayrılmaz parçası olduğunu ortaya koyarken, bebeklerin yüzde 60’ının bir yaşına gelmeden tuzlu, yağlı, baharatlı yetişkin yemeklerine başladıkları belirlendi. Ortalama, 1-2 yaşlarındaki bebekler günde 1,6 porsiyon, 3 yaşından itibaren de günde 2 porsiyondan fazla yetişkin yemekleri tüketiyor.

  Bu nedenle Türk bebeklerinin tuz alımının tavsiye edilen miktarın üstünde olduğu belirtilen araştırmada, uzmanların ise 6 aylık bebeğin bir günlük tuz ihtiyacını yarım çay kaşığı, 12 aylık olanın da 1 çay kaşığı olduğunu belirttikleri kaydedildi.

  Türkiye’de annelerin yüzde 97’sinin bebeğin yediklerinin besin değerine değil miktarına önem verdikleri de ifade edildi.

  MEYVE TÜKETİMİ
  Bir yaşını geçmiş dört bebekten birinin her gün meyve yemediği, ayrıca ortalama günde tüketilen miktarın, tavsiye edilenin sadece yarısı kadar olduğu, yürümeye yeni başlayan çocukların yüzde 20’sinin her gün meyve yemediği, ortalama günlük tüketimin 40 gram olduğu, bunun da tavsiye edilen seviyeden 70 gram az olduğu kaydedildi.

  Türk bebeklerinin sebze tüketiminin yüzde 49 olarak görünmesine karşın bebeklere verilen sebzelerin büyük kısmını domates ve salatalık oluşturuyor. Çocukların yüzde 40’ı 7 aydan önce çikolata, kek, yetişkin bisküvisi gibi “abur-cubur” olarak ifade edilen ürünleri tüketmeye başlıyor.

  Annelerin yüzde 70’inden fazlası bebeklerine öğün aralarında şekerleme türü gıdalar veriyor. Yine, araştırma, annelerin yüzde 50’sinin çocuklarının gelecekte obezite olabilirliği hakkında herhangi bir kaygı taşımadığını da ortaya çıkardı.
  alıntı


   
Bebeğim sağlıklı besleniyor mu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sağlıklı İşitiyor mu?

  Sağlıklı İşitiyor mu?

  İnsanlar arasında en önemli iletişim yolu konuşarak anlaşma yoludur. Konuşma doğum sonrası öğrenilen bir davranıştır. Konuşmanın öğrenilmesinde en önemli unsur ise işitmedir. Çocukta işitme kaybı varlığı çocukta konuşmayı öğrenmeyi engeller ve dolayısı ile sosyal ve duygusal problemlere yol açar. Çocuklarda işitme kaybı doğumsal olanlar ve sonradan gelişenler olarak ikiye ayrılır. Bunlar da...
 2. sağlıklı bebek kontrolleri!!!

  sağlıklı bebek kontrolleri!!!

  bebek kontrolleri bebeklerde kan tahlili bebek kan tahlili bebeklere yapan yiyecekler bebeklerde yapan besinler 2 yaş kontrolü Doktorunuz ne yapacak? Sizden çocuğunuzla ilgili genel bilgi isteyecek. Çocuğu muayene edecek, boyunu, kilosunu, baş çevresini ölçecek. Kansızlık (demir eksikliğine bağlı anemi) riskini değerlendirecek ve gerekli görmesi halinde kansızlık olup...
 3. Bebek olur mu ? ! ?

  Bebek olur mu ? ! ?

  Son zamanlarda okuduğum en komik öğrenci fıkrası... Gerçekte yaşanmasını istemediğim ama fıkraya konu olunca komik olmuş... Bebek olur mu ??? Kucuk kiz sinifta Fen Bilgisi dersinde birden parmak kaldiriverdi: "Ogretmenim ben bisey sormak istiyorum!!" "Evet seni dinliyoruz..?" "Benim anneannemin bebegi olur mu???" Ogretmen tabi cok sasirmis ama...
 4. Sağlıklı bebek için...

  Sağlıklı bebek için...

  bebek görselleri sağlıklı bebek resimleri HAMİLELİKTE TESTLERİ İHMAL ETMEYİN; Bazı hamişler büyüklerin lafına kapılarak eskiden hastane mi vardı biz nasıl doğuruk gibi cümlelere bakıp kndilerini ve bebeklerini ihmal etmekte... Gebelikte genetik hastalıklara tanı koymak için tarama testleri yapılmalıdır. Bunun için cerrahi işlemlerle fetustan doku örneği alınması gerekmektedir. Ancak bu...
 5. Sağlıklı pişiriyor musunuz ??

  Sağlıklı pişiriyor musunuz ??

  Arkadaşlar biliyoruz sağlıklı yaşamak günümüz şartları için çok önemli çünkü ipi bir kaçırınca yakalıyamıyoruz artık.Onun için sağlığınıza kesinlikle dikkat etmniz gerekiyor.Sağlıklı günleriniz bol olsun diyerek konuya geçmek istiyorum.Sebzeler sağlık açısından çok öenmli etken.Peki sebzeleri doğru pişiriyor musunuz?? Domates: Pişirilmiş domates, çiğ domatese göre daha güçlü bir likopen...

Sayfayı Paylaş