Bebeğin göbek bağı düşünce ne yapılır

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi

Misafir

Forum Okuru
Bebeğin göbek bağı düşünce ne yapılır
bebeğin göbek bağı ne zaman düşer
göbek bağı ne zaman düşer
bebeğin göbek bağı bakımıAnne adayları ve yeni anneler, bu sayfamızda sizi yakından ilgilendirecek bir konuya değiniyor ve bebeklerde göbek bağı bakımı hakkında ve göbek bağı düştükten sonra yapılacakalr hakkında detaylı bilgiler sunuyoruz.

bebek-53.jpgBebek yaşama annesinden kendisine uzanan göbek kordonuyla bağlıdır. Rahim içerisindeki 9 ay boyunca bebek gıdasını bu kordon içindeki kan damarlarından alır. Bununla beraber, bu kordon, artık gerek duyulmadığı için ayrılır. Doğum sonrasında, bebeğin anne ile bağlantısını sağlayan göbek kordonu, yaklaşık 5 cm mesafeden göbek klembi ile bağlanarak kesilir.

Geriye kalan, yaklaşık 2.5 cm. boyunda, bebeğin vücuduna çok yakın bir parçadır. Bu kordon zamanla kurur ve gövdeden ayrılır. Uygun bakım ile bir hafta gibi bir sürede, bu parça kurur ve düşer. Bazı bebeklerde, kordonun düşmesi 12 – 15 gün sürebilir.


Yeni doğan bebeğin göbeğinin erken ya da geç düşmesi de sorun olabilir. Bir haftadan önce göbek düşerse göbekten kaynaklanabilecek enfeksiyonlar (yenidoğan tetanozu, sepsis) bakımından dikkat edilmesi gerekir. 15 günden sonra hala düşmemesi ise göbeğin çok temiz tutulduğu veya mikrop öldürücü tozlar kullanıldığı hallerde olur.


Göbek bakımı konusunda farklı görüşler vardır. Bebeklerde alkol, betadine, battigon gibi antiseptik ilaçlarla göbek bakımının gereksiz olduğunu savunan görüşler bildirilmektedir. İdeali göbek kordonuna düşene kadar günde bir kez p′lik alkol ile yapılan pansumandır. Doğumdan sonraki ilk göbek bakımından sonra özel steril gaz bezi veya evde yapılmış, kaynatılarak yıkanmış ve ütülenmiş bir bezle sarılarak kuru tutulması göbeğin zamanında düşmesini sağlayacaktır. Göbeği temizlerken, göbek kordonu çıkıntısını inciltmeden tutarak göbeğin etrafından çıkıntıya doğru temizleyiniz. Bu şekilde, hem bu bölge temiz tutulmuş olacak, hem de enfeksiyon tehlikesi ortadan kaldırılmış olacaktır. Bu amaçla kullanılan ilaçlar ciltte tahriş yapabileceğinden ilacı lütfen sadece göbek kordonuna sürünüz ve cildine fazla bulaştırmayınız. Ayrıca , alkol ciltten emilerek bebeğin kan şekerinin düşmesine sebep olabilir. Betadine solüsyonları ise iyot içerdikleri için tiroid bezini uyarabilir. Bir kulak temizleme çubuğu, ilacı göbek kordonuna daha kontollü olarak sürmenize yardımcı olabilir.


Göbek kordonu kuru tutulmalıdır. Bebeğin bezini değiştirirken, bezin göbek üzerine gelecek şekilde kapatılmamasına dikkat edilmelidir. Bu şekilde göbek kuru tutulabilir. Alt bezinin göbeğin altından bağlanması ve böylece kirlenmesinin engellenmesi gerekir. İlacı sürdükten sonra steril gazlı bezi üzerine sarmak ve sarılı göbeği alt bağlama bezinin dışarısına çıkarmak, göbeğin daha temiz, güvenli ve sağlıklı olarak düşmesini sağlayacaktır. Bebeğin altını değiştirirken göbek yerinin kirlenip kirlenmediğine dikkat edilmelidir. Göbek yeri tamamen kuruyup iyileşmedikçe mikropların buradan kolaylıkla vücuda girebilecekleri unutulmamalıdır.
 
Üst