1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Bebeğiniz doğduktan sonraki birinci yıl içinde ne gibi gelişmeler gösterecek?

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]1-3 aylıkken: Bebeğiniz yeni doğduğunda yandaki gibi dış dünyaya ilgisiz gözükse de kısa zamanda yavaş hareket eden nesnelere, yüzlere ve eşyalara bakmaya ve onları incelemeye başlar.
  -6. haftadan itibaren nesneleri kendi arzusuyla tutar. Nesneleri daha dikkatlice incelemeye başlar ve hafızasına aldıklarını sonradan tanır.
  -ses duyduğunda sesin geldiği yere yönelir.
  -Yenidoğan bebekler çıkardıkları sesleri kontrol edebilme yetisine sahip olmamakla beraber ses çıkarmayı bir iletişim aracı olarak henüz erken dönemlerden itibaren kullanmaya başlarlar. Ses duyduklarında ve tanıdık ya da yeni insanlarla karşılaştıklarında sesler çıkarırlar. Ağladıklarında annelerinin yanlarına geleceğini en kısa zamanda öğrenirler.
  -bu dönemde kas tonusu oluşmaya başlar ve bebeğiniz yavaş yavaş başını tutmaya başlar.
  -bebeğiniz bu ilk üç aylık dönemde haftada ortalama 170-227 gram kilo alır.
  4-6 ay arası:
  -bu dönemde bebeğiniz yuvarlanma hareketi yapmayı öğrenir ve yavaş yavaş oturmayı da öğrenir.
  [​IMG]-sık sık el ve ayaklarıyla oynar, nesnelerin çoğunu ağzına alarak niteliklerini bu şekilde çözmeye çalışır.
  -parmaklarıyla dokunmayı, nesneleri tutmayı ve incelemeyi öğrenir. Nesneleri tutabilme kabiliyetini geliştirmesine paralel olarak, bu nesneleri önceden uzun uzun inceler.
  -sesler artık ona daha anlamlı gelmeye başlar. Annesinin ses tonundan onun duygularını anlayabilme yeteneği geliştirir. Sesleri birbirinden daha rahat ayırdetmeye ve seslerin geldiği yönü daha iyi belirlemeyi öğrenir.
  -kendi sesi hoşuna gitmeye başlar. Bazen kendi kendine konuşarak kendi sesini duymaktan aldığı haz onu o kadar meşgul eder ki, annesi ona konuştuğunda bir anne olarak ihmal ediliyor hissine kapılabilir.
  -kendini ifade etme yeteneği giderek artar. Çıkardığı seslerle uzun uzun "anlamlı cümleler" kurar, sanki adeta ilgisini çeken nesnelerle konuşuyormuş izlenimi verir. Gülme sesleri çıkarmaya başlar.
  7-9 ay:
  -oturmayı ve emeklemeyi bu dönemde öğrenir.
  -ev eşyalarının kenarlarına tutunarak ayakta durmayı öğrenir.
  -nesneleri bir elinden diğer eline aktarır. Elleri ve gözleriyle nesneleri daha derinlemesine ve daha ayrıntılı olarak incelemeye başlar.
  -konuşan kişinin ağzına bakarak dudak hareketlerini inceler.
  -bazı heceleri söylendiğinde tekrarlayabilir.
  10-12 ay:
  -emekleme giderek daha koordine olur ve hızlanır.
  [​IMG]-eşyaların kenarlarına tutunarak daha uzun süre ayakta kalabilir ve bu eşyalara tutunarak hareket edebilir. Elinden tutulduğunda birkaç adım atabilir. -ufak bazı nesneleri baş ve işaret parmaklarının ucuyla tutabilir.
  -eşyaları elinden bırakmayı ve atmayı öğrenir.
  -kendi ismini ve iyi tanıdıklarının ismini artık tanımaya başlar.
  -ilk kelimelerini söylemeye başlar.

   
Bebeğiniz doğduktan sonraki birinci yıl içinde ne gibi gelişmeler gösterecek? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebek rahim içi gelişme geriliği

  Bebek rahim içi gelişme geriliği

  INTRA-UTERIN GELİŞME GERİLİĞİ (İUGG) İntra uterin (Rahim içi) gelişme geriliği (İUGG) terimi genel olarak doğum anında çocuk ağırlığının gebelik haftasına göre %10'un altında olmasıdır. Bu miadında doğumlarda bebek ağırlığının 2500 gramın altında olması anlamına gelir. Gebeliklerin %3-7'sinde...
 2. doğmamış bebeğin anne karnındaki resimleri ve doğduktan sonraki resimleri

  doğmamış bebeğin anne karnındaki resimleri ve doğduktan sonraki resimleri

  anne karnında 7 aylık bebek görüntüleri anne karnında bebek gelişimi resimleri 4 aylık görüntüleri resimleri bebeğin karnındaki gelişimi resimli...
 3. Uzaklarda oluşunun birinci yılı

  Uzaklarda oluşunun birinci yılı

  Uykusuz gecelerin her bir yalnış yaşanan acılarından merhaba mı demeli şimdi uzaktaki sana . Gecelerin ve ağlayan güneşin her dakikasından unutmaya çalışmalımı yoksa ismini şimdi ne yapmalı nereye gitmeli kimlere seni sorup anlatmalı hangi yaralı yüreklerin senden arta kaldığını bulmalı şimdi Hangi tarafını sensizliğe kapatıp açmamalı ve hangi tarafında sen olduğun için yasak...
 4. Anne Karnında Ve Doğduktan Sonraki Resimler

  Anne Karnında Ve Doğduktan Sonraki Resimler

  bebek resimleri, anne karnında , fotograflar, yeni doğan bebekler Bebişlerin anne karnında ve doğdukları resimlerini paylaşıyorum sizlere çok şekerler melişler ya bakın şunlara .. Maaşallah.. ** ** ** **
 5. Tüp Bebek Şartları 2012 yılı için nedir?

  Tüp Bebek Şartları 2012 yılı için nedir?

  Tüp Bebek Şartları 2012 yılı için nedir bu konuda lütfen bana bilgi verin tüp bebek yaptırmayı düşünüyoruz ama şartlar nedir bilmiyoruz.

Sayfayı Paylaş